Освіта в руках громадян: чи можливі зміни?

ІІІ Форум громадських ініціатив «Нова українська школа. Можливості для громад» відбувся 18 червня у Багатопрофільному Регіональному Центрі професійної освіти у Черкаській області Мокрокалигірської ОТГ.

Метою Форуму є привернення уваги громадян до питань реформи української освіти, адже освітня реформа відбувається в Україні в умовах децентралізації. Наразі в Україні уже діє 667 опорних шкіл, у Черкаській області їх налічується 17 і 5 з них розташовано в об’єднаних територіальних громадах.

Модератором цього Форуму стала Ірина Ванникова, лідер Громадського руху ГО «За розвиток територіальних громад», керівник соціальних проектів МХП.

У своїй промові громадська діячка закцентувала увагу гостей саме на створення опорних шкіл, забезпечення їх необхідною матеріально-технічною базою, відкриття філій у малокомплектних школах, забезпечення підвозу дітей шкільними автобусами. Адже ці питання справді варті уваги.

— За останній рік я відвідала 127 навчально-виховних закладів Черкащини, від ліцеїв до садочків. Можу сказати, що дуже непросто дається реформування. Десь кілька років, як закрили школу, а дітей немає кому возити до району. Школярі вчяться за індивідуальним графіком, а комусь батьки наймають житло біля школи і бачяться зі своєю дитиною тільки на вихідні. Моя позиція така: школи і садочки закривати не можна. Можливо треба знайти компроміс. Ним може бути філіал опорної чи початкової школи, але у будь-якому разі, долю шкіл повинна визначати громада, самі мешканці території з огляду на свої фінансові можливості, — наголосила Ірина Ванникова.

Жінка підтримує Нову Українську Школу спрямовану на розвиток дитини, як думаючої особистості, яка вміє приймати рішення і працювати в команді. Вона за те, щоб діти навчалися без примусу, щоб дитина хотіла йти до школи, слухати вчителя.

Також на Форумі виступали експерти, які висвітлювали доречні, актуальні питання. Представник депутатського корпусу Черкаської обласної ради Олександр Коваленко ознайомив присутніх з обласними програмами розвитку освітнього простору; Анна Сарана, радник із питань муніципальних послуг у Черкаській області Центру розвитку місцевого самоврядування, тлумачила проблемні питання в сфері управління освітою, створення нової мережі з якісним кадровим та фінансовим забезпеченням процесу навчання; Тетяна Кійко, спеціаліст Управління освіти і науки ЧОДА, розкривала особливості використання субвенції з держбюджету на розвиток освіти, наочно продемонструвавши усі деталі презентацією; Віталій Лушніков, заступник начальника управління в м. Черкаси ГУ ДФС в області, розповів про додаткові джерела наповнення бюджетів; Галина Якименко, завідуюча навчально-методичним кабінетом комунального ВНЗ «Корсунь-Шевченківське педагогічне училище ім. Т. Г. Шевченка Черкаської обласної ради» висвітлювала прийняття Закону «Про фахову передвищу освіту» для функціонування коледжів та технікумів.

Під час проведення Форуму панувала вільна атмосфера, учасники заходу: директори шкіл, учителі, працівники освіти могли поставити питання експертам чи модератору, отримавши вичерпну та фахову відповідь.

ЮЛІЯ ЗАРУДНІЦЬКА