Освітянський скандал у Лип’янці: батьки не пускають дітей до школи через скандального директора

Лип'янська ЗОШ І-ІІІ ступеню

Кілька днів тому Лип’янську територіальну громаду струсонув скандал, який вийшов за її межі і був розтиражований всеукраїнськими засобами масової інформації. На роботу через суд повернувся колишній директор школи Микола Гнатик, якого було звільнено з посади ще у 2019 році. Мовляв, зловживав обов’язками, перетворив школу на підсобне господарство та використовував каральні методи виховання стосовно учнів, далекі від педагогічної практики. Звістка про повернення одіозного директора збурила Лип’янку, батьки вийшли на протест і у цьому їх підтримало керівництво територіальної громади. Більше того, батьки бойкотують заняття у школі, тож з 57 учнів уроки відвідує лише 6 осіб.

Як розповідає голова Лип’янської територіальної громади Сергій Іщенко, сама історія почалась у жовтні 2019 року, коли мама одного з учнів звернулась до Миколи Гнатика, аби той пояснив, чому школа перебуває в занедбаному стані, проте відповіді так і не отримала. А вже 11 листопада до сільського голови Сергія Іщенка з колективною скаргою звернулись батьки про те, що директор Лип’янської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Микола Гнатик використовує заклад як власне підсобне господарство. Зокрема, виготовляє плуги власним зварювальним апаратом, реалізує їх для отримання зиску, зберігає сіно у приміщенні школи, випасає худобу на її території та виготовляє самогон. Це на їхню думку призвело до занедбання школи і шкодить освітньому процесу.

Голова Лип'янської громади Сергій Іщенко

Реагуючи на скаргу, було створено відповідну комісію, яка при перевірці приміщення школи виявили обладнану майстерню, устатковану свердлильним верстатом, зварювальним апаратом, стаціонарним різаком. Також було виявлено залишки від тюків із соломою, мотоцикл та саморобний самогонний апарат. Увесь перерахований інструментарій, засіб пересування та апарат належали Миколі Гнатику. У своєму поясненні він зазначив, що використовував усе це для господарських потреб школи. 

Узявши до уваги усі обставини, комісія дійшла висновку, що викладені у скарзі  звинувачення мають місце, і директор школи, зловживаючи власним службовим становищем, використовував комунальну власність для вирішення власних меркантильних потреб. Тож, 29 листопада розпорядженням сільського голови Лип’янки Сергія Іщенка освітянина було звільнено з займаної посади. 

Посадовець стверджує, що діяв у межах чинного законодавства, коли приймав рішення про звільнення. Микола Гнатик відразу подав до суду про неправомірність таких дій і власне судова тяганина тривала трохи більше року. За словами голови громади, суд не взяв до уваги ніяких свідчень, його самого запросили на судове засідання лише один раз, запропонованих до розгляду свідків не заслуховували, тому вважає, що рішення суду упереджене та суб’єктивне.

– Суддя відхилила всіх наших свідків, ми подавали трьох осіб. Я сам брав участь лише в одному засіданні суду, яке стосувалось попереднього розгляду справи. Мене, як сторону, яка звільняла директора, не заслухали, чим я керувався при прийнятті рішення, і взагалі вся справа розглядалась як без моєї присутності, так і без присутності уповноваженої особи громади як відповідача, – обурюється посадовець. 

На жаль, нашому журналісту не вдалось зв’язатись з Миколою Гнатиком, проте за інформацією інших засобів масової інформації, він категорично заперечив свою, нібито протиправну діяльність. Як повідомляється у матеріалі «5 каналу» він визнав лише факт варіння самогону, який було зафільмовано рік тому однією з учениць. Освітянин стверджував, що варив його для господарських потреб, нібито щоб розраховуватись з робітниками, які виконували значний обсяг робіт при ремонті школи.

Директор школи Микола Гнатик

– Були сфабриковані певні матеріали. Відкрийте трудову книжку, в якій записані численні грамоти – майже півтора десятка, в тому числі дві грамоти Міністерства освіти, вчитель вищої категорії, – розповів журналістам каналу Микола Гнатик.

Натомість жителі Лип’янки упевнені, що директора звільнили правильно. За словами батьків директор школи поряд зі зловживанням посадовими обов’язками застосовував принизливі та жорстокі методи виховання.

– Варилась горілка – він сам зізнався в цьому в школі, і це директор – як може бути, це ж директор. Там спеціальна була в нього кімнатка, варив свиням у школі в приміщенні, «сварка» там була, коровам зберігав сіно в школі, – розповідає у коментарях журналістам жителька Лип’янки Галина Яблуновська.

–Хлопчиків, коли ті порушать правила, – він брав ключі і бив по ширінці. Щоб учні правильно поводилися. Кудись не туди той м’яч полетів, поставив у класі – знімайте штани, отак стійте і кажіть: «Директор – цар, повторюйте», – розповіла у коментарі «5 каналу» мешканка села Галина Вакуленко.

У відділі освіти Лип'янської ОТГ кажуть: допомогти батькам не можуть.

– Видане розпорядження про поновлення на роботі колишнього директора, не виконати його адміністрація і відділ освіти не міг, бо це виконавчий лист суду, і в частині поновлення потребувало негайного виконання, – каже начальниця відділу освіти Лип'янської ОТГ Наталія Борейчук.

Тим часом голова Лип’янської територіальної громади Сергій Іщенко подав апеляційну скаргу, сподіваючись, що суд вищої інстанції прийме рішення на їхню користь.  Батьки готові перевести дітей у інший навчальний заклад, якщо скандальний директор і надалі обійматиме власну посаду.

Сергій Зубатов