НА СТАРТІ ЗМІН
Відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» на Шполянщині триває процес ініціювання добровільного об’єднання територіальних громад. Є в районі активісти, які найбільше долучаються до вивчення механізму реформи, фінансових розрахунків для визначення спроможності майбутньої об’єднаної громади. У цьому допоміг семінар, який відбувся за участі черкаських фахівців 21 листопада у Шполі. Про що свідчать перші дії, які відбуваються нині на Шполянщині в частині впровадження змін?
За словами заступника міського голови Марини Кулішової, робота з підготовки до утворення Шполянської об’єднаної громади проводився згідно з процедурою впродовж жовтня-листопада у Кримках, Журавці, Лебедині, Сердегівці, Терешках: триває обмін думками між громадськістю, сільською владою, депутатським корпусом. Попередні погодження від сіл надійшли до 21 листопада. Незабаром відбудуться громадські слухання, питання розглядатиметься на сесії міської ради. Остаточно процес завершиться вже в наступному році.
Слід зазначити, що кількість людей, котрі не мають уявлення про суть реформи, у районі надзвичайно велика. В деяких селах одні групи людей переконують інші «за» чи «проти», майже не володіючи достеменною інформацією про положення закону, вдаючись під вплив побоювань можливих, часто надуманих, ризиків.
Що думають з цього приводу наші земляки, «Шполяночка+» цікавилась на минулому тижні:
Микола ЗАПОРОЖЕЦЬ,
сільський голова села Кримки:
— Наше село невелике, кількість населення становить всього 812 осіб. Зважаючи на те, що бюджет маємо зовсім не густий, земель запасу теж мало, то залишися сам на сам із своїми потребами і проблемами, напевно, не вихід. Ми прорахували, що, об’єднавшись зі Шполою, матимемо набагато більше ресурсів як для утримання соціальної інфраструктури, так і для її розвитку.
Наприклад, землі, котрі знаходяться за межами села, увійдуть в число користування громади. Тож днями у Кримках відбулися загальні збори громадян, під час яких селяни одноголосно підтримали ініціативу міського голови Шполи об’єднатися в одну громаду.
Юрій ДЯДЧЕНКО,
заступник директора Терешківського НВК:
— Щоб прийняти рішення про об’єднання в громаду, потрібно мати чіткі розрахунки, скільки матимемо плюсів, а скільки мінусів. Якщо більше позитиву, вигод, преференцій матимемо — треба давати згоду. Але цього ніхто поки що не рахує. Дискусії між односельцями ні до чого не призводять, бо ніхто не має достатніх знань про суть реформи. Потрібні чіткі роз’яснення, які б суттєво допомогли зорієнтуватися пересічному селянину, щоб зважено і свідомо визначитися і в майбутньому отримати бажаний результат. Людям потрібні кваліфіковані консультації, як зробити розрахунки, ясно вказати на джерела доходів, механізми, можливості, бо йдеться ж про збереження соціальної структури села, якість життя людей.
Сергій ІЩЕНКО,
сільський голова села Лип’янка:
— Уважно вивчивши нове законодавство у сфері проведення реформи, я особисто абсолютно переконався у тому, що об’єднання громад піде тільки на користь і відкриє багато можливостей самим розвивати свої села. Ще в 2015 році я разом із сільським громадським активом підготував пропозиції для південних сіл району, щоб створити об’єднану територіальну громаду із центром у Лип’янці. Вони були прийняті позитивно на сесіях сільських рад. Але не вистачило часу для довершення справи до місцевих виборів-2015, після яких все змінилося і велика робота була змарнована. Новообрані сільські голови тепер мають інший погляд на створення громади, існують й інші впливи. Тому все потрібно починати спочатку, бо таки за громадами — перспектива.