«Майте совість!», «Поверніть борги!» – з такими закликами минулої суботи люди перекрили прохідні підприємств ТОВ «ФРЕД КАПІТАЛ» та «АСПРІЯ-НАСІННЯ» з вимогою віддати заборговану ще з весни заробітну плату. Що трапилось, чого добились та як людям захистити свої права, дізнавалась «Шполяночка +».
Дізнавшись про приїзд на Шполянщину власника підприємств ТОВ «ФРЕД КАПІТАЛ» та «АСПРІЯ-НАСІННЯ» Фредеріка Шавіньї, його працівники машинами і собою заблокували вихід із прохідної. Таким чином працівники підприємств, яким з травня-червня 2019 року не виплачується заробітна плата, вимагали зустрічі з власником підприємств.
– Ми дізналися, що цієї суботи до Шполи приїхав власник підприємств ТОВ «ФРЕД КАПІТАЛ» та «АСПРІЯ-НАСІННЯ» Фредерік Шавіньї, який заборгував нам зарплату. Тож зібралися, аби почути від нього, коли ж, нарешті, він віддасть нам заборговане, – розповідає Алла Кажукало, одна із колишніх працівниць «АСПРІЯ-НАСІННЯ».
Аллі Кажукало 48 років. Має сім’ю. Виходу у неї не було, як шукати іншу роботу через центр зайнятості. І таких ошуканих, як вона, – десятки… Як зазначає пані Алла, працівники з ТОВ «ФРЕД КАПІТАЛ» останній раз бачили зарплату ще у травні, а з ТОВ «АСПРІЯ-НАСІННЯ» – у червні, і то, як каже працівниця, лише за півмісяця. За цей час набігли досить великі суми – від 15 до 30 тисяч у робочих та від 30 до 80 тисяч – у комбайнерів і трактористів. Люди неодноразово звертались до керівництва, проте відповіді так і не отримували. Влаштування пікету – це вже як «крик душі», бідкаються працівники.
- Одразу до нас ніхто не вийшов, визвали поліцію, охорону, – каже Алла Кажукало. – Та все таки ми добились зустрічі з Фредеріком Шавіньї. Але конкретної відповіді так і не дав. Сказав, що, можливо, виплатить зарплату у грудні. Запропонував забрати заборговане бартером – кукурудзою – по 3600 грн за тонну. У той час, коли здати її можна не вище, ніж по 2400 і 2500 грн за тонну. І що ж тепер залишається нам всім робити?
- Що у такому випадку робити працівникам, до кого звертатись і як реагувати «Шполяночка +» звернулась за коментар до юриста.
- При відмові виплатити заробітну плату працівник може звернутися до прокуратури із заявою про невиплату заробітної плати та притягнення винних до відповідальності, – говорить юрист, адвокат Олексій Заволокін. – Роботодавець несе не лише адміністративну, а й кримінальну відповідальність за такі дії.
Насамперед, за словами юриста, працівнику необхідно звернутися у письмовій формі до роботодавця із заявою про виплату заробітної плати та компенсації втрати її частини у зв'язку з порушенням строків її виплати відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари і послуги. У разі наявності комісії щодо трудових спорів потрібно звернутися і до неї. Ще одним кроком до захисту своїх прав є подання скарги до місцевих управлінь охорони праці (Управління Держпраці у Черкаській області), райдержадміністрації, управлінь пенсійного фонду та соціального захисту населення.
- Проте гарантованим і найбільш ефективним способом захистити своє право на отримання заробітної плати є звернення до суду, – роз’яснює юрист. – За порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законом про працю, більш як за один місяць, чи виплату їх не в повному обсязі, роботодавець у адміністративному порядку відповість трьома мінімальними зарплатами – 12 519 грн. Невиплата заробітної плати є і кримінальним злочином, відповідальність за який передбачена ст. 175 Кримінального кодексу, яка передбачає накладення штрафу на керівника підприємства у сумі від 8 500 до 17 000 грн. або призначення виправних робіт на строк до двох років, або позбавлення волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Щоб поскаржитись на невиплату заробітної плати, можна зателефонувати і на номер «гарячої» телефонної лінії Міністерства праці та соціальної політики з питань виплати заробітної плати: 8-800-287-12-30. Фахівці Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю беруть безпосередню участь у роботі гарячої лінії.