Плюси і мінуси: експерт про біометричний паспорт і безвіз

Історичне рішення

У четвер, 11 травня, Рада Європейського Союзу ухвалила рішення щодо лібералізації візового режиму для України.

Зміни для українців після того, як вступить в силу безвіз прокоментував в ефірі радіостанції «Голос столиці» керівник туристичної компанії «Світлофор» Юрій ДЕМ'ЯНЕНКО.

— Якщо з 11 червня безвіз вступає в силу, то, маючи на руках біометричний паспорт, можна буде поїхати в Європу без проставлення візи вже на наступний день?

— Так все вірно. Якщо турист або просто громадянин України матиме на руках біометричний паспорт, при невеликій кількості документів, які раніше також подавали в посольство, можна буде спокійно перетнути єврозону.

— Які документи необхідні?

— Діє так званий шенгенський прикордонний кодекс, де чітко прописані вимоги і документи, які потрібно буде надавати на кордоні. Головні документи, які потрібні будуть на проходженні, це, звичайно, квитки, якщо ви подорожуєте на літаку, або якщо подорожуєте на машині, то грін-карта. Також потрібна страховка і підтвердження бронювання готелю, або підтвердження місця, де ви будете проживати.

— А якщо у родичів, друзів або в кемпінгу?

— Тоді запрошення. Якщо родичів, друзів — це запрошення письмове. Майбутній безвізовий режим хороший для кемпінгу тим, що він досить гнучкий і лояльний. Ви на місці вже зможете пояснити і довести свою мету візиту не тільки бронею готелю або офіційним запрошенням, а надати контакти того ж кемпінгу, де ви будете зупинятися, котрі дають якесь офіційне підтвердження про перебування.

— Що стосується підтвердження своїх фінансових можливостей, чи є чіткі правила, скільки грошей необхідно на день перебування?

— Так, є. Це 50 євро на добу. Але довідок з місця роботи, довідок з банку на кордоні надавати не потрібно буде.

— Чи потрібно показати готівку або досить буде картки?

— Ми живемо в 21 столітті. Якщо буде така необхідність, співробітники зможуть перевірити цю картку просто на місці і все.

— Як підготувати дітей до поїздки в країни Шенгену?

— Для отримання біометричного паспорта дитини в ОВІР необов'язково проводити. До 12 років досить надати пакет документів стандартний і фотографію. Оформляється біометричний паспорт і дитина подорожує з батьками. Якщо буде подорожувати з одним з батьків, тоді, як і раніше, надаємо нотаріальний дозвіл на виїзд дитини від батька за кордон.

— Що буде, якщо пробути в зоні Шенгену більше дозволеного терміну?

— При першому зверненні в якісь органи, якщо будете помічені в поліції або лікарні, вас просто депортують. Поки що я якихось офіційних штрафів не бачив, але якщо знову ж спиратися на досвід грузинів, це депортація на п'ять років і штраф три тисячі євро.

— А якщо немає таких грошей?

— Я думаю, це питання буде вирішуватися вже з посольством. Таких порушників будуть передавати безпосередньо в консульській установі і вже безпосередньо з Україною вирішувати ці питання. Головне, використовувати ці 90 днів в півріччі чисто в цілях, які чітко прописані.

— А якщо працюєш неофіційно? Або під час турпоїздок проводиш якісь бізнес-переговори? Це не є порушенням?

— Ні, це не є порушенням. У цьому випадку бізнес-турист навіть не надає зворотний квиток. Це чітко прописано в шенгенському кодексі, оскільки бізнес-поїздка може затягнутися або змінитися, тому це теж можна довести на кордоні і відповідно ми просто надаємо запрошення від компанії, яка вас приймає на бізнес-зустріч і квитки тільки в одну сторону, туди.

— А якщо є бажання оформити собі дозвіл на навчання, на роботу в країнах ЄС?

— Отримуємо візу і без проблем старий паспорт діє. Згідно із законом України ми маємо право мати два паспорти, тому збираємо пакет документів. Це вигідно тим людям, які звільняються від сплати консульського збору: пенсіонери, студенти та діти. Вони не платять ці 35 євро.

   Що значить довільна форма запрошення?

— Від тепер ваші друзі або ваші родичі з Європи прописують ваші паспортні дані, вказують, що така-то буде проживати в такому-то місті, країні, в такі-то дати і за такою адресою. І відповідно це буде вже підтвердженням того, що вас пропустять на кордоні і додатково ніяких документів не вимагатимуть. Додатково можна ще вказати контакти ваших родичів.

— Багато заробляли саме на тому, що робили візи для бажаючих поїхати в країни шенгену. Цілі фірми створювалися для цього, цілі візові центри. Що з ними буде тепер?

— Швидше за все наші колеги будуть перепрофілюватися вже безпосередньо в якісь інші спеціальності. Ми насправді можемо зітхнути з полегшенням, бо величезна кількість часу витрачалося на тяганину, на бюрократію, збори пакета документів. Іноді просто туристи були не підготовлені надати повний пакет документів, доводилося похапцем це все оформляти. Тому зараз я сподіваюся все буде набагато простіше: оформили тур, забронювали, оплатили і відправили задоволених туристів відпочивати з біометричним паспортом на відпочинок до Європи.

Інтерв’ю подано зі скороченням