Подвиг Олекси Гірника

21 січня 1978 року, у 60-ту річницю проголошення самостійності України Центральною Радою (22 січня 1918 року), український дисидент, політв'язень, Герой України (2007 рік) Олекса Гірник з м.Калуш Івано-Франківської області, вчинив самоспалення біля могили Шевченка на Чернечій горі на знак протесту проти русифікації України. Інформація про цей вчи­нок замовчувалася за роки радянської влади.

Тут же й залишив передсмертний заклик до незалежності України та проти русифікації і розкидав листівки. Вранці міліція почала збирати листівки, усього знайш­ли 970, декілька збереглося у місцевих жителів. В помешканні Гірників був проведений обшук. Дружині сказали, що чоловік заги­нув в автомобільній аварії. Спочат­ку родині не хотіли віддавати тіло Олекси, але пізніше дозволили поховати на батьківщині, заборо­нивши відкривати труну. Попри це, вночі близькі відкрили труну і була відслужена таємна панихида гре­ко-католицьким священиком, бра­том дружини.

Попри заборони, щороку 21 січня хтось клав червону калину на місце смерті Олекси Гірника. Відомості про Гірника спочатку поширювалися хвилями радіо «Свобода». Тільки після здо­буття незалежності Україною, правда про вчинок Гірника була вперше опублікована в газеті «Літературна Україна». У 1993 році в Калуші його іменем була названа вулиця і встановлена меморіальна дошка на його бу­динку.

У 1999 році створено Київський благодійний фонд імені Олекси Гірника «Українським дітям — українське слово», товариство «Просвіта» оголо­сило 2003 рік роком Олекси Гірника. На місці смерті Гірника посадили кущ калини, а пізніше було додана і меморіальна дошка. В музеї збереглася копія листівки.

З 2001 року, щорічно 21 січня кілька десятків представників партій та громадських організацій традиційно вшановують його пам'ять на місці, де сталася ця подія. В період з 2010 по 2013 на вшануван­ня пам'яті в Каневі не прибув жоден державний представник. Так само не відзначали на державному рівні і 100-річчя з дня народження Олекси Гірника в 2012 році.