Понад 60% шполян проти нових правил мобілізації: результати опитування

Нову версію законопроєкту про мобілізацію Кабмін передав до парламенту у січні цього року. Вже на початку лютого Рада розглянула документ, у якому були внесені правки до правил мобілізації: зміна призовного віку; категорії тих, хто матиме право на відстрочку, збільшення штрафів за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону. 

Редакція «Шполяночки+» вирішила поцікавитися думкою жителів Шполянської громади щодо таких нововведень. Залишити свій відгук можна було в опитуванні на сайті видання, обравши варіант відповіді з запропонованих. 

За результатами опитування, 61% респондентів категорично проти нових правил мобілізації. 

Ще 39% підтримують новий законопроєкт, але вважають його «недопрацьованим». Втім, цим зараз і займаються депутати Верховної Ради. 

За варіант “повністю підтримую” на сайті “Шполяночки” не проголосував жоден мешканець громади. 

Нагадаємо, 30 січня уряд зареєстрував у ВРУ нову редакцію законопроєкту про мобілізацію. Він пропонує, зокрема, запровадити повістки через електронний кабінет призовника. Також серед нововведень — знизити призовний вік до 25 років, встановити терміни для демобілізації - 36 місяців, запровадити добровільну мобілізацію для засуджених, обмеження для ухильників, заборонити державну службу без військової підготовки тощо. 

7 лютого законопроєкт про посилення мобілізації ухвалили в парламенті в першому читанні. 

27 лютого комітет Ради з питань нацбезпеки почав розгляд законопроєкту про мобілізацію до другого читання. Від народних депутатів тоді надійшло 4195 правок. Продовжують їх розглядати і дотепер. На минулому тижні, 19 березня, Комітет національної безпеки, оборони та розвідки ВР розглянув 660 правок. Депутатка Ірина Фріз у соціальних мережах зазначила, що зупинилися вони на розділі «відстрочки для військовозобовʼязаних». 

Втім, комітет підтримав можливість для громадян, які самостійно прибули до ТЦК СП з відношенням від конкретних військових частин, здійснювати службу після навчання в них; електронний кабінет як право, а не обов’язок; відхилення електронних повісток; нову редакцію щодо громад із постійним населенням до 10 тисяч осіб у частині покладання повноважень щодо оповіщення та заходів мобілізації на районні держадміністрації, а не на старост.

Також Комітет Верховної Ради з питань нацбезпеки і оборони відхилив пропозиції, за якими люди від 18 років не могли обирати час проходження базової військової підготовки, і в такий спосіб могли б бути мобілізовані. 

Після відхилення пропозицій, тепер пропонується наступне: молода людина у віці від 18 до 24 років самостійно обирає, коли їй пройти цю базову службу — у будь-який із цих років свого життя.