Днями в телевізійній службі новин було показано репортаж про те, як в одному з ресторанів Сумщини відвідувачці закладу стало зле. Їй раптово перекрило дихання (до дихальних шляхів потрапили часточки їжі). Адміністратор закладу одразу ж зорієнтувалася і надала жінці допомогу, застосувавши прийом Геймліха і врятувавши їй життя. Сама потерпіла виявилась медиком і в цей критичний момент добре усвідомлювала, чим все могло обернутися для неї.
Як добре, що в такій ситуації поруч виявилася людина, навчена простим прийомам з надання екстреної допомоги.
То як діяти, якщо у того, хто поруч, раптом щось застрягло в горлі?
Досить знати один простий прийом, яким врятуєте життя людини.
Спочатку слід оцінити, наскільки сильно перекрито дихання.У випадку, коли дихальні шляхи людини перекриті не до кінця, і потерпілий в стані видавати звуки або кашляти, це вже обнадійлива ситуація. При частковому перекритті дихальних шляхів кашель — це природна, фізіологічна, захисна реакція. Організм робить дії для видалення стороннього предмета або шматочка їжі з дихального горла. Слід пояснити потерпілому, що для того, щоб у вас вийшло побачити і видалити предмет вказівним і великим пальцем з його горла він має продовжувати кашляти.
Якщо шматочок частково перекриває дихання, потрібно бути вкрай обережним і простежити, щоб дихальне горло не виявилось перекритим повністю. Якщо перед вами дитина, і вона кашляє та видає звуки, то з цією ситуацією можна впоратися самостійно.
Найбільшу небезпеку становить ситуація, коли потерпілий не в змозі видавати якісь звуки, але ще зберігає свідомість. У цій ситуації негайно потрібно вдатися до простого і доступного всім прийому Геймліха.
Прийом для дітей від одного року і дорослих
Важливо знати, що цей прийом можна застосувати, якщо людина, яка задихається, старше одного року і вона ще в змозі якось дихати, кричати, говорити або кашляти. Якщо дещо забаритись з допомогою, потерпілий може втратити свідомість.
Треба встати позаду потерпілого, трохи лівіше його тулуба (для лівшів, навпаки, пересунутися правіше). Сильно обхопити руками потерпілого під грудьми і без поспіху здійснити нахил вперед, тим самим провокуючи рух застряглого об'єкта в горлі вийти назовні, і одночасно запобігаючи його можливому просуванні всередину дихального горла.
Зовнішнім боком зап'ястя впевнено стукніть потерпілому в ділянку між лопатками. Переконайтеся, що чужорідне тіло видалене з дихального горла. Якщо ця дія не привела до позитивного результату — постукайте ще декілька разів (не більше 5).
Якщо удари не принесли позитивного результату, але у потерпілого ще зберігається дихання, розташуйте свій кулак між його ребрами і пупком. Одночасно другою рукою зверху акуратно, але сильно натисніть кілька разів до виходу застряглого об'єкта.
Будьте уважними: цим прийомом не можна користуватися, якщо перед вами вагітна жінка, дитина до 1 року або людина із зайвою вагою.
У разі якщо всі докладені зусилля не привели до повного відновлення дихання, викликайте швидку медичну допомогу. Постійно перебуючи поруч з постраждалим і весь час продовжуйте проводити ті ж дії.
Немовлятам до року
Якщо немовля не в змозі кашляти чи плакати, слід покласти його на своє передпліччя або стегно обличчям донизу, забезпечивши опору голівки дитини.
Зовнішнім боком зап'ястя слід акуратно стукнути його кілька разів по спині. Потім після цього слід оглянути рот дитини і при виявленні стороннього предмета забрати його. Засовувати свої пальці до рота дитини не можна. Цією дією можна спровокувати просування об'єкта всередину і тільки ускладнити наявну ситуацію.
Якщо не вдасться таким способом видалити предмет з рота малюка, слід покласти його на тверду поверхню на спину і 5 разів сильно, але акуратно натиснути на грудну клітку. Кожна розпочата спроба може вивести чужорідне тіло назовні, тому після кожної дії слід перевіряти, вилучений предмет чи ні.
Важливо в будь-який момент зберігати спокій і впевнено виконувати всі необхідні дії. У більшості випадків побутових ситуацій прийом Геймліха дає швидкий позитивний результат, — радять медики.