Прокурор Шполянського району Сергій КРАВЧЕНКО:
«Прокуратура професійно діє в рамках законів,
в тому числі у сфері захисту прав і свобод дітей»
Напередодні травневих свят вся громада Шполянщини намагалася навести благоустрій територій, щоб додати весняного настрою і прикрасити рідний край. Що може бути більш корисним, аніж догляд за деревами — легенями навколишнього середовища, а також поповнення їх числа у парках, лісосмугах, садах, узбіччях доріг тощо. В Шполянській райдержадміністрації оголосили День довкілля, щоб більш згуртувати шполян навколо ідеї збагатити красою рідний край. Багато колективів відгукнулися на заклик, в тому числі — і учнівська молодь. Але їхній ентузіазм несподівано був погашений усним прокурорським протестом, адже виявилося, що залучивши до праці учнів під час навчального процесу, вчителі порушують права і свободи дітей. Декому здалося, що зауваження прокурора є абсурдним, звинувативши його у неправильному виборі пріоритетів у діяльності. Ситуацію спеціально для «Шполяночки+» прокоментував особисто районний прокурор Сергій Володимирович КРАВЧЕНКО:
— Районна прокуратура звертає увагу на будь-які порушення законодавства, будь-то сфера економіки, захисту прав дітей чи інші. Ми не проти патріотичного виховання молоді, навпаки підтримуємо. Бо всі ми знаємо, наскільки важливо для держави є виховання здорового з морально-етичної точки зору молодого покоління. Але не потрібно забувати про дію положень Конституції України, Законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту». Ми ж не можемо вибірково підходити до контролю виконання законів! Тож якщо це громадська акція, то відповідно до законів діти у ній повинні брати участь за бажанням у позаурочний час, або про це повинні бути видані накази навчального закладу. Тож коли до прокуратури надійшов сигнал про те, що в Сигнаївці на трасі учні білять дерева під час уроків, ми відразу поцікавилися у директора Сигнаївського НВК, чи є відповідний наказ. Бо, як повідомлялося, декілька разів подорожні автомобілі зупинялися, щоб сфотографувати благородний процес. І ніхто не знає в яких цілях людина може зафіксувати його — чи заради роздмухування скандалу, чи пропагування патріотичного виховання дітей. Тож, щоб убезпечити і директора школи, і районну прокуратуру від непотрібних неприємностей, ми перевірили належність оформлення документів, оце і все.
— А яку оцінку дасте заходу, під час якого дев’ятикласники разом з воїнами-афганцями та воїнами-прикордонниками садили горіхи в парку Мар’янівського масиву, про придбання саджанців яких подбав голова райдержадміністрації Володимир Потапенко?
— Цікава ситуація. Справа в тому, що районна прокуратура навіть не знала про цей захід. Директор школи Іван Каракаш, напевно, дізнавшись про історію з сигнаївською акцією, вирішив принести відповідний наказ по навчальному закладу в прокуратуру, щоб випередити можливі перевірки на факт порушення закону на той же предмет. Отже, ніхто не засуджував дітей і вчителів міського ліцею, а про їхню акцію ми дізналися лише зі ЗМІ, питань до них не виникало.
— Але ж начальник відділу освіти Павло Вербівський таки писав пояснення в прокуратурі?
— Так, писав, і я не думаю, що він не погоджується з правомірністю дій прокуратури, яка стоїть на сторожі виконання законів.
— А як відреагували на це в райдержадміністрації?
— Була телефонна розмова з першим заступником голови райдержадміністрації Іриною Анатоліївною Березою, яка запитала, на підставі чого прокуратура зацікавилася акцією в Сигнаївці, адже є відповідне розпорядження райдержадміністрації про проведення Дня довкілля. Я пояснив, що прокуратура керується українським законодавством, а такий нормативний акт як розпорядження райдержадміністрації готується на підставі законів України. І в ньому ж не може бути положень, котрі суперечать цим законам, в тому числі і залучення молоді в урочний час. Не було жодних прецедентів. Всього лишень перевірили наказ навчального закладу. Всі закиди на адресу прокуратури є надуманими і упереджено роздутими.
— Серед закидів — і бездіяльність у справі пограбованого майнового комплексу колишньої заготконтори.
— Прокуратура і в цій справі діє, керуючись виключно українським законодавством. Можу прокоментувати це наступним чином. Нині здійснюється процесуальне керівництво досудового розслідування кримінального провадження, розпочатого Шполянським РВ УМВС України у Черкаській області у листопаді 2014 року за фактом розкрадання майна колишньої території заготконтори за ознаками кримі-нального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 185 КК України, тобто умисне таємне викрадення чужого майна (крадіжка). Встановлено, що приміщення колишньої заготконтори належить на праві приватної власності приватному підприємцю, мешканцю Одеси. У розкритті цього злочину існують певні труднощі, які пов’язані, зокрема, із відмовою власника нерухомого майна бути залученим до кримінального провадження як потерпілого. Це унеможливлює встановлення важливих для справи обставин, наприклад, чи надавав власник майна дозвіл на його демонтування, кому, на яких умовах тощо. Варто також зазначити, що на приміщення колишньої заготконтори, у зв’язку із значною заборгованістю власника майна зі сплати орендної плати за землю до міського бюджету, було накладено арешт працівниками відділу державної виконавчої служби Шполянського районного управління юстиції у ході виконан-ня виконавчого провадження, розпочатого за рішенням суду про стягнення суми боргу від 2013 року. В ході виконання рішення суду будівля на зберігання у встановленому законом порядку нікому передана не була. Прокуратура району не була стороною у виконавчому провадженні про стягнення з приватного підприємця — власника приміщення заготконтори боргу по платі за землю, а тому доступу до матеріалів виконавчого провадження та інформації про хід виконання рішення суду згідно із Законом України «Про виконавче провадження» не мала.
— А до працівників виконавчої служби немає запитань?
— Вже у 2015 році Шполянським РВ УМВС України розпочато кримінальне провадження за фактом службової недбалості працівників відділу державної виконавчої служби Шполянського районного управління юстиції щодо неналежного здійснення службових обов’язків під час виконання вищевказаного рішення суду та незабезпечення зберігання майна заготконтори за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України. Після внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей про зазначене кримінальне правопорушення, правоохоронні органи отримали можливість у визначеному законом порядку мати доступ до матеріалів виконавчого провадження про стягнення боргу з плати за землю із приватного підприємця — власника майна та здійснювати інші дії, спрямовані на встановлення істини у цій справі, чого не можна було зробити раніше. Досудове розслідування триває.
— Користуючись нагодою, запитаю про справу з незаконною вирізкою посадок.
— Після проведення усіх необхідних слідчих дій 31 берез-ня 2015 року до Шполянського районного суду направлено обвинувальний акт щодо службових осіб підприємства «Шпо-ларайкомунлісгосп» за ст. 246, ч. 2 ст. 364 КК України. Державне обвинувачення у цьому кримінальному провадженні підтримує прокуратура Черкаської області. Службовій особі даного підприємства обрано міру запобіжного заходу у вигляді особистого зобов’язання. Крім того, в рамках кримінального провадження заявлено цивільний позов на загальну суму 626 119,38 грн. Нині судовий розгляд вищевказаного провадження триває. Разом з тим, до прокуратури району надходять численні звернення від жителів району щодо неправомірних дій з приводу завезення дров службовими особами підприємства.
Розмову вела Наталія СТОРЧАК.
КОМЕНТАРІ З ПРИВОДУ
Павло ВЕРБІВСЬКИЙ,
начальник відділу освіти
Шполянської районної державної адміністрації:
— На мою думку, прокурор району виконував завдання в рамках існуючого законодавства. Були певні приводи, щоб здійснити перевірку документів, що було професійно зроблено. Під час цього процесу ми дійшли згоди і я жодних підстав не вбачаю, щоб звинувачувати в чомусь прокурора чи когось іншого.
Іван КАРАКАШ,
директор Шполянського НВК «ЗОШ №2-ліцей»:
— Жодних претензій до прокуратури я не маю і вважаю, що її працівники гідно виконують свій обов’язок, а я в свою чергу виконав свій — з власної ініціативи прозвітував про належне документальне оформлення акції з посадки горіхів у парку воїнів-націоналістів. До нашого ліцею теж не було претензій з боку прокуратури. Але оскільки стався випадок з Сигнаївським НВК, який перевірили щодо законності залучення дітей до праці, було вирішено про всяк випадок пред’явити і свій документ. Додам, що наші учні — загін юних прикордонників з радістю погодилися висадити дерева, про що написав у листі-пропозиції голова спілки ветеранів Афганістану Сергій Міцкевич. Я радий був зустрічі з ветеранами, яких добре знаю, серед них є наші випускники.
В прокуратурі Шполянського району процесуальне керівництво у кримінальних провадженнях стосовно неповнолітніх здійснює ювенальний прокурор — прокурор прокуратури району Аліса ПИЛИПЧУК.
— Впродовж 2014 року прокуратурою району до суду в порядку чинного Кримінально-процесуального кодексу України направлено 3 кримінальних провадження на підставі обвинувального акту, — розповідає Аліса Ігорівна. — Впродовж 5 місяців 2015 року неповнолітніми злочини та правопорушення не вчинялись, у зв’язку з чим відомості про вчинення не-повнолітніми кримінальних правопорушень до ЄРДР не вносились. Отже, ріст злочинності в порівнянні з минулим роком зменшився. Кримінальні провадження стосовно неповнолітніх до суду не направлялись, не закривались та не зупинялись.
Прокуратурою району також здійснюється захист прав дітей при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях та при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи дітей. Так, протягом 2014 року винесено 13 постанов про проведення перевірок та внесено 15 подань, зокрема у сфері освіти, праці і працевлаштування, охорони життя та здоров’я, соціального захисту, тощо. За результатами розгляду вищевказаних подань до відповідальності притягнуто 6 осіб, з них 5 посадових осіб органів державної виконавчої влади та місцевого самоврядування. За документами реагування відшкодовано 12 тис. грн., поновлено права 90 дітей. Крім того, за результатами перевірки в порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів, у сфері захисту прав і свобод дітей, розпочато, скеровано до суду та розглянуто 2 кримінальних провадження, згідно з якими до державного бюджету відшкодовано 16 тис. грн.
Незважаючи на внесення змін до чинного законодавства, згідно з якими загальний нагляд органів прокуратури відмінено, прокуратура району продовжує захищати права та інтереси дітей шляхом здійснення представницьких функцій. Так, прокуратурою району протягом поточного періоду 2015 року в сфері захисту прав та свобод дітей внесено та направлено до суду 3 позовних заяви на загальну суму 44 тис. грн., з них відносно 2 винесено ухвали про задоволення позовних заяв прокурора, ще одна перебуває на розгляді у суді. Разом з тим, впродовж 2014—2015 років прокуратурою району забезпечено участь у розгляді судами 8 цивільних справ про позбавлення батьківських прав.
Крім того, звертаємо увагу жителів району, що у разі наявності інформації з приводу порушення прав, свобод та законних інтересів неповнолітніх, необхідно звертатись до прокуратури району у робочі дні з 9-ої до 18-ої години за номером телефону (04741)5-23-17.