Рада обрала нового омбудсмена

На цю посаду претендував і правозахисник родом із Шполи

15 березня Верховна Рада призначила на посаду уповноваженого з прав людини в Україні народного депутата від «Народного фронту» Людмилу Денисову. За це проголосувало 280 народних депутатів, — повідомляє «Українська правда».

На цю посаду, окрім Денисової претендував також правозахисник та громадській діяч Андрій Мамалига — родом із Шполи.

Перед голосуванням обидва кандидати розповіли, чим планують займатися на посаді омбудсмена. Денисова обіцяла зосередитися на правах пенсіонерів, вимушених переселенців, а також пообіцяла забезпечити свободу слова, дотримання прав людей в усіх сферах життєдіяльності, зазначивши, що найголовніша проблема в Україні — це бідність і саме з нею необхідно боротися у першу чергу.

Мамалига розповів, що відстоював у Європейському суді з прав людини права активістів акції «Україна без Кучми» та учасників Майдану, і обіцяв контролювати дотримання прав людини, у першу чергу, у соціальній та правовій сфері.

При цьому депутат від партії «Самопоміч» Руслан Сидорович та депутат від «БПП» Мустафа Найєм наголошували на тому, що уповноваженим з прав людини має бути людина, яка не має жодного відношення до будь-якої політичної партії, а краще, щоб це був хтось із правозахисників. Також, за їхніми словами, процедура обрання має бути закритою, як цього вимагають міжнародні норми.

Сам Андрій Мамалига напередодні голосування у розмові з кореспондентом «Шполяночки+» так прокоментував подію:

— Проводити чи не проводити голосування, вирішує Парубій за вказівкою Яценюка. Вони домовилися з БПП, що НФ підтримує Смолія на посаду голови НБУ, а БПП підтримує Денісову. Правда, якщо буде таємне голосування, то ніхто не буде знати, хто за кого проголосує. Саме при таємному голосуванні в мене є шанси стати омбудсменом, бо навіть частина БПП в такому разі віддасть за мене голоси. Тому Яценюк наполягає на відкритому голосуванні, що суперечить по принципам ООН та закону про омбудсмена. Тож я борюся за таємне голосування. Оточення Лутковської (попередній омбудсмен з 2012 року, — ред.) з підтримки грантожерів взагалі намагаються зірвати вибори.

Проте частина депутатів зійшлись на думці, що кандидатура Денисової є найбільш відповідною, оскільки вона двічі була міністром соціальної політики  і «точно знає проблеми людей».

Пізніше віце-спікер парламенту Ірина Геращенко у Facebook подякувала Валерії Лутковській, яка була уповноваженим з прав людини з 2012 року і привітала Денисову.

Зазначимо, що уповноважений Верховної Ради України з прав людини — посадова особа, що здійснює парламентський контроль за додержанням конституційних прав та свободи людини і громадянина.

Наталія СТОРЧАК