Рішення остаточне: у Шполянській лікарні закрили пологове відділення

На фото: КНП "Лікарня імені братів М.С. та О.С. Коломійченків" Шполянської міської ради ТГ

У лікарні імені братів Коломійченків, яка розташована у Шполі закрили пологове відділення.  Його перепрофілюють як гінекологічні палати у складі хірургічного відділення. Вже з 1 вересня у лікарні міської громади не приймають породіль, натомість жінок направляють народжувати у лікарні кластерного рівня  — міста Звенигородка або Черкаси.

У чому причина і де будуть народжувати вагітні жінки зі Шполянської громади та сусідніх громад, які користувались послугами пологового відділення у Шполі та чи продовжать стаціонарне лікування гінекологічних захворювань, патологій при вагітності у жінок, розповів журналістам “Шполяночки” директор КНП “Лікарня імені братів М.С. та О.С. Коломійченків” Шполянської міської ради ТГ Василь Уманець.

На фото: директор лікарні Василь Уманець

Зі слів директора лікарні, рішення про припинення роботи пологового відділення є остаточним, його причиною стало значне зменшення народжуваності та відсутність фінансування на 2024 і наступні роки пакету послуг на пологи від Національної служби здоров’я України.

Як розповідає Василь Петрович, пологові відділення згідно з Положенням і Наказом Міністерства охорони здоров’я знаходяться у кластерних лікарнях. Такі лікарні відповідно до інфраструктурної частини реформи охорони здоров’я знаходяться у районних і обласних центрах України. Шполянська ж лікарня — визначена лікарнею загального (базового) типу, так як Шполянський район вже декілька років ліквідований. 

“Лікарня базового рівня згідно із законодавством передбачає перелік послуг, які надаються у відділеннях: анастезіології (інтенсивна терапія в невідкладних станах); неврології; інфекційні хвороби;  ортопедія і травматологія; терапія та хірургія”, — зазначив Василь Уманець.

У 2023 та початку 2024 року  Національна служба здоров’я розраховувала на більшу кількість пологів, підписувала і фінансувала пакети послуг на пологи з лікарнями базового рівня. Тепер, провівши моніторинг, у НСЗУ вирішили припинити фінансування пологів у цих лікарнях через низьку народжуваність.

Директор лікарні розповідає, що у 2023 році відповідно до вимог НСЗУ у Шполянській лікарні вже зменшилась кількість пологів. Водночас протягом 2023/2024 років акушери-гінекологи продовжували допомагати породіллям і приймали пологи. Фінансування здійснювалось через пакет терапевтичних послуг, який покривав лише половину суми тарифу за медичну допомогу при пологах.

“Якщо одні пологи вартували 7 500 грн, то лікарня отримувала ½ частину суми”, — пояснив головний лікар. 

У 2024 році народжуваність у Шполянській лікарні знову відчутно зменшилася. За вісім місяців поточного року народилось лише 89 немовлят. Згідно з вимогами Національної служби здоров’я, щоб оплачувати пологи у базовій лікарні повинно народжуватись не менше 200 дітей на рік. Такої позначки у лікарні Шполи не вдалося досягти, тож фінансування медичної допомоги при пологах по терапевтичному пакету в НСЗУ також припинили.

Якщо лікарня не отримує кошти від держави за пологи, ці послуги потрібно покривати за рахунок зароблених коштів іншими відділеннями самої лікарні або коштами місцевого бюджету.

Так як це дороговартісно, орієнтовна сума складає 270 000 грн, можливо і 300 000 грн (враховуючи фонд заробітної плати медпрацівників) на місяць, ні лікарня ні міський бюджет не зможуть витримати фінансове навантаження і утримувати пологове відділення у Шполянській лікарні.

Така ситуація склалася не лише на Черкащині, а й інших областях і громадах України. Національна служба здоров’я та Міністерство охорони здоров’я зібрали колегію з представниками влади громад, районів, областей і розповіли про свої вимоги та бачення надання допомоги вагітним і породіллям.

Ухвалили рішення, що у лікарнях загального (базового) рівня в Україні припиняється існування пологових відділень, адже фінансуватися з держави вони не будуть, і фактично, місцеві бюджети також їх не утримуватимуть.  

Через це, продовжує Василь Уманець, спираючись на відповідні нормативно-правові документи два місяці тому попередили всіх медичних працівників пологового відділення Шполянської лікарні про зміни істотних умов праці.

"З 1 вересня 2024 пологове відділення припинило свою діяльність у Лікарні імені братів Коломійченків. Жінки народжуватимуть у Звенигородській районній або Черкаській обласній лікарнях.  Тож, раджу майбутнім мамам завчасно готуватися до найщасливішої хвилини свого життя і оформлятись у передпологові палати кластерних лікарень, — радить головний лікар, — бо у Шполі пологи зможуть прийняти лише у надзвичайно крайній ситуації".

Василь Петрович пояснив, що екстрена медична допомога, яка виїжджає на виклики породіль також діє відповідно до інструкції. У кожному регіоні жінок завозитимуть народжувати до найближчих лікарень, у яких діють пологові відділення. Карета швидкої допомоги надається безкоштовно, якщо у майбутніх батьків немає власного транспорту.

Водночас для жінок Шполянщини є і добрі новини. Стаціонарне лікування гінекологічних захворювань залишається, якщо навіть у лікарні не передбачене окреме відділення. Палати з ліжками пацієнткам забезпечили у складі відділення хірургії, і лікувати жінок продовжать ті ж самі фахові лікарі-гінекологи. Медичні лікарі навчатимуться і підвищуватимуть кваліфікацію у роботі з сучасним діагностичним обладнанням та оперування модернізованою медичною технікою гінекологічних патологій, які вже придбали у лікарню.

На фото: лікар-гінеколог Олег Боженко та медпрацівниці стаціонарних палат гінекології у відділенні хірургії

Не припиняється робота жіночої консультації у Шполянській міській поліклініці.

Як зазначив лікар-гінеколог Олег Боженко, у разі потреби, в окремих стаціонарних палатах також лікуватимуть патології у вагітних жінок до 22-го тижня терміну вагітності. Після 22-го тижня вагітності на стаціонарне лікування вагітних направлятимуть до районної чи обласної лікарень.

“Якщо жінка здорова і патологій плоду не виявлено, у жіночій консультації лікарі проводитимуть повноцінний нагляд під час вагітності до настання терміну пологів. Майбутня мама отримує електронне направлення від лікаря-гінеколога до лікарні кластерного рівня для отримання допомоги при пологах. Зазвичай, до того часу жінки уже знають де народжуватимуть - у районі чи області”, — розповів лікар.

Медперсонал колишнього пологового відділення теж не залишився без роботи. Частина фахівців перейшли працювати до відділення терапії, лише декілька працівників звільнились, адже знайшли нове робоче місце, — розповів директор багатопрофільної лікарні. У терапії також роботи вистачає: відділення значно розширили, бо збільшилась кількість пацієнтів з тяжкими і хронічними патологіями. Василь Петрович зауважив, що багато людей хворіють серцево-судинними захворюваннями, часто виникають гіпертонічні кризи тощо.

Коментарі