Рятувальник за професією Олександр ВОЛКОВ: «СТРАХ ЗНИКАЄ, КОЛИ ПОМІТИШ СЕРЕД ПОЛУМ’Я ЛЮДИНУ»

Рятувальник — це професія для відважних і мужніх людей. Кажуть, що це не професія, а спосіб життя. Особисто я вважаю, що рятувальник не лише через професійний обов’язок, а саме за покликом серця має приходити на допомогу, ризикуючи власним життям. Тож я вирішила з’ясувати, чи вважають пожежники цю професію своїм покликанням, чи можливо, для них — це лиш робота. Я поспілкувалась з рятувальником, працівником районного відділу Державної пожежної частини Олександром Олександровичем ВОЛКОВИМ.

З першого погляду в цій людині можна побачити неймовірну відвагу і безстрашність в очах. Кожна риса його обличчя ніби заявляє: «Я завжди готовий при­йти на допомогу!». І справді, по­руч з цим героєм відчуваєш себе в повній безпеці.
Найперше, що цікавило мене, була причина вибору саме цієї професії. Олександр Олек­сандрович відповів коротко: «Від покликання не втечеш». Тому я відразу зрозуміла, що спілкуюсь з тим істинним ря­тувальником, який за власним бажанням ризикує собою. Та­кож він розповів, що працюва­ти в пожежній частині почав відразу після армії, не втрачаю­чи жодної можливості врятувати когось. Пожежник легко назвав риси, які мають бути притаманні рятувальникові:
— Найперше — це відданість роботі, — наголошує пан Олек­сандр. — Якщо ти працюєш лише за заробітну плату, ти не зможеш рятувати. Не на остан­ньому місці стоять відвага, сила духу та витримка. Дуже важко не лише фізично, а й морально щод­ня боротися з вогнем. Не треба забувати про відповідальність. Якщо говорити про характер ря­тувальника, то це має бути лю­дина з добрим серцем. Якщо ти не відчуваєш співчуття до інших, не зможеш і допомогти. Пан Олександр розповів, що страх існує в душі до того моменту, де починаються дії. Невпевненість зникає відразу, коли, під звуки тривоги, ряту­вальники за 20 секунд одягають­ся, за лічені хвилини дістаються до місця нещастя і ліквідують надзвичайну ситуацію за най­менший можливий період часу. Як каже рятувальник, будь-які ознаки страху розчиняються остаточно, коли помітиш серед полум’я людину.
— Якщо на очі потрапить хтось, хто не встиг евакуюва­тись, в твоїй голові лише план дій, можливі шляхи порятунку. Такі хвилини найтяжчі, адже тре­ба не лише зберегти відвагу, а й поділитись нею з потерпілим, віддати йому хоч трішки своєї впевненості, — розповідає Олександр Волков.
Мене вразили ці слова і я запитала про способи, якими Олександр Олександрович налаштовує себе на роботу. Як з’ясувалось, такого навіть немає. Налаштувати себе на подвиги треба ще при виборі професії, а зараз рятувальник вже не відчуває настільки силь­ного страху, щоб мати потребу позбавитись його. Я буквально втратила мову від сили духу цього чоловіка. І запитала, чи покинув би він роботу в МНС, якби мав можливість працю­вати в більш безпечному місці. Відповідь була однозначною і без роздумів:
— Звичайно, ні. Якщо я ви­брав цю професію і став на цей шлях, я дійду до кінця. Я відчуваю в цьому свою життєву місію. Я не зможу покинути МНС, адже ця робота стала частиною мене. Не можна відірвати від себе, наприклад, руку. Це щось схоже. Я не відчуватиму себе повноцінним, якщо покину по­жежну частину.
Щоб поринути в життя ря­тувальника повністю, я поспілкувалась з його сім’єю. Спочат­ку я завітала до батьків пана Олександра, адже це саме вони дозволили сину стати на такий небезпечний шлях. Раїса Артемівна, мама нашого героя, сказала:
— А що може відчувати мати? Моє серце ніколи не б’ється спокійно через такий вибір Сашка. Та я не зупиняла його. Це вибір мого сина, і, якби ми з його татом не дозволили, син не був би щасливим. А за­раз, коли я погляну в радісні очі моєї кровинки, відчуваю свою материнську місію частково ви­конаною.
Тато рятувальника, Олек­сандр Федорович, висловив справжню гордість за свою ди­тину:
— Коли вперше взяв на руки сина, не міг і уявити, що так пи­шатимусь ним. Як тільки поду­маю, що Сашко мало не щодня рятує когось, гордість за нього просто виходить за межі. Не кожні батьки можуть похвали­тись таким сином, як мій.
Дружина Тетяна дякує Богові та батькам за такого чоловіка. Він надзвичайно люблячий і ніжний батько для їх 2-річної доньки Богданки: «У вільний від роботи час Сашко, не гаючи й хвилинки, спішить розповісти доньці щось нове, погратись з нею. Він є дуже оптимістичною людиною і хоче поділитись своєю любов’ю до світу з усіма нами».
Як я дізналась, Олександр Олександрович ще захоплюється риболовлею. «Посидіти в тиші на березі річки для Сашка, як відпочинок після насиченої робо­ти», — говорить дружина Таня. Окрім того, рятувальник обожнює потішати рідних приємними несподіванками. «Мало хто з батьків може похвалитись такою великою кількістю сюрпризів від сина», — говорять мама й тато.
В Олександра Олександро­вича майже не залишається часу для себе. Проте все-таки полюбляє проводити безсонні ночі за читанням цікавих книг. Як розповідають рідні, він має ве­лику бібліотеку і, за можливості, поповнює її новими книгами. Рятувальника ми всі сприймаємо, як захисника. Це справді так, адже саме люди цієї професії завжди приходять на допомо­гу тим, хто потрапив у біду. Але пожежники — це такі ж люди, як і ми. Після мого спілкування з Олександром Олександровичем мені здалося, що життя працівника МНС ділиться на дві частини: рятувальник і зви­чайний сім’янин. Варто їм пере­ступити поріг пожежної частини, інший світ залишається позаду. Рятувальники присвячують себе своїй професії повністю, іноді жертвуючи щасливою сім’єю, здоров’ям, а, подекуди, й жит­тям.

Олександра ЛІСОГОР.  Фото Віктора КРАВЧЕНКА.