Васильківський професійний ліцей і реформа: які зміни?

Днями до редакції «Шполяночки+» зателефонував житель Шполи Володимир Ткаченко і поцікавився подальшою долею Васильківського професійного ліцею. Адже з’явилися чутки про нібито закриття цього навчального закладу. Пан Володимир висловив своє занепокоєння такою неприємною звісткою, бо за два десятиліття наш ліцей зарекомендував себе з найкращого боку, діти мають можливість отримати професію, яка суттєво допомагає у майбутньому заробляти на життя. До того ж і батькам у місті дуже зручно, коли дитина проживає вдома і водночас здобуває професію. А знання і професійні навики ліцей надає на високому рівні, звідти справді виходять висококваліфіковані спеціалісти.

Чи справді на Васильківський ліцей чекають кардинальні зміни і з чим це пов’язано, з’ясовувала кореспондент газети «Шполяночка+».

Вирішено кардинально змінити систему

Ще у минулому році у Міністерстві освіти та науки офіційно заявили про намір суттєво переформатувати систему професійно-технічних закладів. «Наразі в Україні налічується близько 1200 ПТУ та технікумів. Треба розуміти, що всі вони були створені в радянські часи та були прив’язані до заводів та фабрик, яких зараз нема. Та мережа не відповідає нинішнім проблемам. Крім того, значна кількість професійно-технічних закладів має менше 200 учнів та студентів. Мова не йдеться про скорочення, а про те, що ми повинні мати таку мережу закладів, які б відповідали потребам сьогодення», — казав тодішній міністр Сергій Квіт. Новий міністр освіти і науки України Лілія Гриневич продовжила цю ж лінію. За її словами, необхідно розробити нові стандарти змісту профтехосвіти, привести у відповідність до потреб ринку праці перелік професій, які готуються у професійно-технічних освітніх закладах. Міністр зазначила, що буде обрано декілька професій, по яких буде зроблено сучасні мережі професійно-технічних навчальних закладів, які стануть прикладом правильного функціонування системи.

На Черкащині створили раду стейкхолдерів

Стратегію функціонування ПТНЗ в умовах децентралізації сформулював нещодавно на нараді з директорами закладів начальник управління освіти і науки облдержадміністрації Валерій Данилевський. Він звернув увагу на фінансування мережі ПТНЗ області.

— Ситуація, що склалася з профтехосвітою після передачі її фінансування на місцевий рівень, вимагає нагального вирішення, однак має кілька складових — проблеми поточного фінансування і необхідність системної реформи управління галуззю профтехосвіти, — зазначив Валерій Данилевський, який закликав директорів активно долучатися до вирішення нагальних проблем, викликів, зокрема, на парламентських слуханнях, що мають відбутися 1 червня. Тож у рамках наради були обговорені пропозиції проекту Рекомендацій парламентських слухань, а також кандидатури для участі.

З метою різностороннього вивчення та вирішення поточних проблем професійної освіти області на обговорення учасниками наради було винесене питання створення обласної Ради професійної освіти (ради стейкхолдерів), як постійно діючого, консультативно-дорадчого органу, що функціонує для координації діяльності заінтересованих органів та організацій у сфері профтехосвіти, зокрема, щодо визначення регіонального замовлення на підготовку кадрів, модернізації мережі професійно-технічних навчальних закладів. До ради стейкхолдерів має увійти якнайширше коло зацікавлених осіб, зокрема: роботодавці та їхні організації, міжнародні та національні експерти, органи місцевого самоврядування, навчальні заклади та установи професійної (професійно-технічної) освіти.

У рамках заходу також обговорили особливості держзамовлення на підготовку кваліфікованих робітників державними професійно-технічними навчальними заклада-ми області у 2016 році. Так, проектні обсяги підготовки (згідно з заявками на державне замовлення від навчальних закладів) становлять 4073 особи, з них кваліфікованих робітників — 4011 осіб, молодших спеціалістів — 62 особи.

Зміниться тільки структура, а навчальний процес продовжується

Як розповів «Шполяночці+» представник керівництва Васильківського ліцею Віктор Максимчук, нині у цьому закладі триває процес оптимізації.

— Інформація про закриття ліцею є неправдивою, він продовжує функціонувати, як і раніше, — розповідає Віктор Миколайович. — Зміни проходять лише в структурі — відтепер будуть об’єднані 4 заклади в один центр підготовки спеціалістів — нашого, Звенигородського, Козацького та Мокрокалигірського, де буде зосереджено керівництво. Очолює центр Станіслав Косолап, а керівники решти трьох закладів стануть його заступниками, або директорами філіалів — в залежності від того, як передбачатиме майбутнє положення про центр. Ці зміни проходять в рамках відповідної міністерської програми. Ми увійшли у обласну раду стейкхолдерів, що дає можливість виходити на новий сучасний рівень функціонування.

Тож, як запевняє Віктор Максимчук, питання щодо закриття Васильківського ліцею зовсім не порушується, а навпаки — заклад запрошує всіх учніввипускників шкіл до вступу на здобуття професій на 2016—2017 навчальний рік.

Про що сповіщає вступна кампанія-2016 до ДНЗ «Васильківський професійний ліцей — багатопрофільний регіональний центр професійної освіти»

Готує спеціалістів громадського харчування, будівництва, сільського господарства: офіціант, кухар, кондитер, водій категорій «С», «С1», тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва, лицювальник-плиточник, муляр.

Навчання здійснюється на базі базової загальної середньої освіти (9 класів) — 3 роки, та повної загальної середньої (11 класів) — 1, 1,5 року.

Підготовка кваліфікованих робітників проводиться за контрактом та державним замовленням.

Для студентів з інших населених пунктів надається гуртожиток з безкоштовним проживанням.

Триразове гаряче харчування.

Щомісячна стипендія у сумі 315 грн.

Прийом документів проводиться з 1 червня по 30 серпня 2016 року.

Вступники подають такі документи: заяву, документ про освіту, медичну довідку форми №086-У, 6 фотокарток розміром 3х4 см, копію паспорта або свідоцтва про народження, копію ідентифікаційного коду, витяг з трудової книжки (для тих, хто має стаж роботи).

За довідками звертайтесь на адресу: м. Шпола, вул. Дар’ївська, 126. Телефон №2-15-86.

Підготувала Наталія ДАВИДЕНКО.