Ще одна загроза з боку північного сусіда

В Україні склалася напружена епізоотична ситуація, в першу чергу пов’язана із захворюванням свиней на африканську чуму у ряді округів Російської Федерації. Африканська чума свиней стала реальною загрозою для сільського господарства Росії.

За повідомленням Головного державного інспектора ветмедицини України «107 від 31.07.2012» в с. Комишувата Приморського району Запоріжської області виявили африканську чуму свиней. Аналіз ситуації вказує на те, щоосновною причиною виникнення хвороби є недотримання суб’єктами господарювання ветеринарно-санітарних вимог утримання свиней у підсобних господарствах громадян, товарних господарствах, використання харчових відходів для відгодівлі свиней. Основними причинами розповсюдження хвороби стали недотримання ветеринарно-санітарних вимог за переміщенням підконтрольних ветеринарній службі вантажів, відсутність ветеринарного контролю на кордоні.Тобто, АЧС є проблемою не тільки суто ветеринарною. Не маючи підтримки інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, забезпечити локалізацію захворювання буде неможливо.

На сьогоднішній день АЧС є реальною загрозою не тільки для біологічної, а і продовольчої безпеки країни. Ситуація, що склалась, лише посилює постійну загрозу для свинарства України.

Виникає гостра необхідність у створенні робочої групи, до складу якої входитимуть місцеві органами МВС та ДАІ, які здійснюватимуть контроль на автошляхах району за переміщенням вантажів, в першу чергу — живих тварин та продуктів їх забою і переробки.

         Уприродних умовах до африканської чуми чутливі домашні та дикі свині всіх вікових груп. Джерело збудника інфекції — хворі тварини та вірусоносії. Зараження здорових свиней відбувається завдяки сумісному утриманні з інфікованими тваринами вірусоносіями. Фактори передачі збудника — корм, пасовища, транспортні засоби, забруднені виділеннями хворих тварин, використання для харчування свиней незнезаражених столових відходів. Механічними носіями можуть бути птиця, люди, домашні і дикі тварини, паразити (окремі види кліщів, зоофільні мухи, воші), які були в контакті з хворими тваринами та загиблими свинями. Резервуаром вірусу в природі є африканські дикі свині і кліщі роду орнітодорос. Інкубаційний період залежить від кількості мікроорганізмів, які потрапили до організму, стану тварини, тяжкості протікання і може тривати від 2 до 6 діб. Перебіг хвороби поділяється на періоди: миттєвий, гострий, підгострий і зрідка хронічний. При миттєвому перебігу хвороби тварини гинуть без будь-яких ознак захворювання; при гострому —у свиней підвищується температура тіла до 40,5-42,0 °C, відмічається задишка, кашель, проявляються ознакиhttp://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B0%D1%80%D0%B5%D0%B7 блювоти, парези, паралічі задніх кінцівок. Спостерігаються серозні або слизово-гнійні виділення із носа і очей, рідко проноси з кров’ю, частіше — запор. У крові відмічається лейкопенія (кількість лейкоцитів знижується до 50-60%). Хворі свині більше лежать, зарившись у підстилку, в’яло піднімаються. Відмічається хиткість ходьби, в’ялість при ходьбі, голова опущена, хвіст розкручений, посилена спрага. На шкірі в ділянці внутрішньої сторони стегон, на животі, шиї, у основах вух відмічаються червоно-фіолетові плями, які при натиску не блідніють (різко виражений ціаноз шкіри). На нижніх ділянках шкіри можуть з’являтися пустули, на місці яких утворюються струпи і виразки. Свиноматки часто абортують. Смертність залежить від перебігу хвороби і може сягати від 50 до 100%. Тварини, які перехворіли і залишилися живими, стають вірусоносіями на все життя.

Звертаємо особливу увагу громадян, які займаються вирощуванням та реалізацією свиней, не купувати свиней без ветеринарних документів та тварин, у яких відсутні ідентифіковані номери. В даний час проводиться щеплення свиней проти КЧС (класичної чуми свиней). Звертатися за телефонами: 5-23-46, 5-24-27.

Володимир ОВЧАРЕНКО, головний державний інспектор ветеринарної медицини району