Що необхідно знати про заразний вузликовий дерматит великої рогатої худоби

Останнім часом в ЗМІ поширюється інформація про заразний вузликовий (нодулярний) дерматит великої рогатої худоби (шкірна бугорчатка, вузликова екзантема). Це вірусна хвороба ВРХ, що характеризується пропасницею, набряками підшкірної клітковини, внутрішніх органів та кінцівок, утворенням типових, схильних до некротичного розпаду вузликів (горбочків) у шкірі та слизових оболонках травного каналу й дихальних шляхів, ураженням очей та генералізованим лімфаденітом. Хворіє велика рогата худоба, вівці, кози та жуйні дикі тварини.

Хвороба набуває поширення в європейських країнах. Характеризується значними економічними збитками, зумовленими відсутністю лікування, запровадженням спеціального режиму для господарств, витратами на проведення моніторингових та діагностичних досліджень, організацію профілактичних та ліквідаційних заходів в разі загрози чи виникнення, а також торговельними обмеженнями, що запроваджуються для недопущення її розповсюдження. Хвороба віднесена до особливо небезпечних хвороб ВРХ, включена до списку МЕБ та підлягає обов’язковій нотифікації.

Специфічні методи лікування не розроблені. Це захворювання раніше було характерне для країн Африки, набуло широкого поширення в Європі. При цьому, враховуючи значне поголів’я ВРХ в Україні, відсутність вакцинації, а також зважаючи на джерела збудника хвороби, шляхи його розповсюдження та поширеність у світі, існує ризик занесення вірусу нодулярного дерматиту на територію України.

Для уникнення поширення в Україні зазначеного вірусу запроваджено заборону ввозу до нашої держави худоби та продукції з неї із неблагополучних країн, де зафіксовані випадки захворювання.

Так, станом на 17 серпня 2016 року така заборона діє для 16 країн: Албанії, Вірменії, Болгарії, Бурунді, Македонії, Греції, Іраку, Казахстану, Кувейту, Чорногорії, Мозамбіку, Намібії, Російської Федерації, Саудівської Аравії, Сербії, Туреччини. Розроблено проект інструкції з профілактики та боротьби з нодулярним дерматитом ВРХ. Нині триває процес збору зауважень та пропозицій до зазначеного проекту документу. Однією із стратегій профілактики цього захворювання є вакцинація сприятливого поголів’я ВРХ. Наразі спеціалістами Держпродспоживслужби вивчається питання застосування вакцини та створення буферної зони на території України в областях, що межують із країнами, в яких уже реєструється нодулярний дерматит ВРХ.

Для профілактики вузликового дерматиту у вашому господарстві необхідно:

- завіз тварин в господарство проводити тільки з дозволу Держпродспоживслужби;
- вивід тварин на пасовище проводити після попередньої їхньої обробки засобами, що забезпечують захист тварин від укусів комах;
- при постановці тварин на стійлове утримання після закінчення випасу проводити обов’язковий клінічний огляд тварин;
- обов’язково проводити профілактичну дезінсекцію тваринницьких приміщень;
- забезпечити роботу ферми в «закритому» режимі;
- утриматися від закупівлі та застосування вакцини невідомого походження та не зареєстрованої в Україні.

Власники тварин, лікарі ветеринарної медицини господарств при підозрі захворювання тварин на нодулярний дерматит зобов’язані в обов'язковому порядку повідомити працівників державної служби ветеринарної медицини.

Лариса ПОГАСІЙ,
в.о. начальника управління
Держпродспоживслужби
в Шполянському районі.