Вибори 2017
30 квітня 2017 року у Шполі відбудуться вибори міського голови об'єднаної територіальної громади. Кандидати та їх команди боротимуться за місця у раді новоутвореної Шполянської ОТГ, яка складатиметься з міста Шполи та села Кримки.
Вибори до органів місцевого самоврядування вже з 2015 року проходять за різними виборчими системами. Знати і розуміти виборчу систему, механіку "перетворення голосів у мандати" критично необхідно усім учасникам виборчого процесу. Втім, практика 2015 року свідчить, що мало хто з виборців розуміє до кінця, як ці вибори працюють.
Міський голова
Міські голови у містах з кількістю виборців до 90 тисяч, обираються за простою мажоритарною системою.
Тобто, на території ради на посаду голови балотуються різні кандидати, які можуть бути й безпартійними, і головою стає той, хто набирає відносну більшість голосів – просто більше за інших кандидатів.
Міська рада
До міських рад кандидатів можуть висувати тільки партії. "Самовисуванець" не зможе балотуватися до цих місцевих рад. Кандидат може й не бути членом партії, але партія може висувати його кандидатом на округ.
Партії затверджують виборчий список, який складається з першого кандидата – лідера списку, який автоматично проходить у раду, якщо партія отримала мандати – та інших кандидатів, які закріплюються/висуваються за певними територіальними виборчими округами у відповідній раді в місті.
Округи
Територія міської ради ділиться на таку кількість округів, скільки має бути депутатів у відповідній раді. Партії закріплюють за різними округами кандидатів зі свого "списку". Причому, в одному окрузі партія може закріпити від 0 до 1 кандидата.
Тобто, на якомусь окрузі, партія може бути представлена конкретним кандидатом, а може й не бути – тоді виборці зможуть голосувати "за партію в цілому".
На кожному окрузі, відповідно, буде окремий бюлетень для голосування.
Виборець може обрати тільки один варіант у цьому бюлетені.
Відтак, голос кожного виборця є обов'язково голосом за певну партію і її "лідера", і також може бути одночасно голосом за певного кандидата від цієї ж партії.
Визначення партій-переможців
Після завершення голосування виборчі комісії повинні будуть встановити результати виборів.
На першому етапі потрібно буде визначити, які партії пройдуть у відповідну раду, зможуть формувати її склад зі своїх кандидатів. Для цього потрібно скласти разом всі голоси, які отримала кожна партія в усіх округах, у яких були прикріплені кандидати, так і без них – і подивитися, скільки відсотків від усіх, хто проголосував, набирає кожна партія.
До ради зможуть пройти тільки ті партії, що отримають більше 5% голосів у цілому по ОТГ – тобто "подолають бар'єр".
Відповідно до того, скільки відсотків набрала кожна партія-переможець, визначається, скільки місць у раді вона отримає, і повинна буде "заповнити" своїми кандидатами. Для цього ввели поняття "виборча квота".
Виборча квота – це: [Кількість голосів, які отримали партії, що подолали бар'єр] /розділено на/ [кількість місць у відповідній раді]
Кількість голосів, які отримала кожна партія, ділиться на виборчу квоту – так дізнаємося, скільки місць у раді отримує кожна партія.
Визначення, хто саме з партійних кандидатів стане депутатом
Тепер потрібно з'ясувати, які саме кандидати, висунуті у конкретних округах – представники партій – стануть врешті депутатами. Тобто, в межах кожної партії-переможця, потрібно буде відсортувати кожного кандидата за відсотком рівнем його підтримки виборцями на окрузі.
У результаті може трапитись так, що мандат отримають ті кандидати, які принесли партії менше голосів, але їх результат у відсотках вищий.
Ще є такий казус цієї виборчої системи: депутатом може стати кандидат, який у своєму окрузі зайняв третє, а то й четверте місце.
"Сюрпризи" нової виборчої системи – до чого виборці мають бути готовими
Кандидат від партії може набрати переважну більшість голосів виборців у окрузі – але не отримати мандат, і не потрапити до ради, бо його партія в цілому по всьому місту набирає менше прохідного бар'єру.
Представники тої чи іншої партії можуть лідирувати в усіх округах – проте мандати отримають не всі, якщо ще хоч одна партія подолає прохідний бар'єр.
Розрахунок черговості отримання мандатів за відсотком отриманих голосів, а не за кількістю голосів – може спричинити наступне:
До відповідної ради можуть потрапити не ті, хто приніс найбільше голосів партії, бо в них на округах була висока явка – а ті, хто "приніс" меншу кількість голосів, проте у них на окрузі була явка нижча, і тому у відсотках вони отримали більше.
Для того, щоб уникнути розчарувань та зробити правильний вибір, виборцю необхідно правильно заповнити свої бюлетені. Для цього необхідно уважно обрати номер, під яким зареєстровано кандидата на посаду міського голови ОТГ та номер, за яким зареєстровано партію і відповідний кандидат в депутати від неї.
Сергій ВАСИЛЬЧЕНКО, Андрій ГОРБАЛЬ
Український центр суспільних даних