Щоб робити цей світ добрішим

Кажуть, що в людей, котрі люблять тварин, безмежне джерело доброти і тепла,вони завжди переймаються чужим болем. В них ніколи не згасає співчуття до проблем інших. Вкотре переконуюсь у достовірності цього після знайомства зі шполянкою Зоєю КУЛИНИЧ ― жінкою, котра носить в своїй душі світле сонце любові до всього живого, і поряд з якою цей світ стає добрішим. А наша зустріч ― це ще одне з відкриттів, які щедро дарує мені доля, посилаючи цікавих людей зі своїм не менш цікавим і глибоким внутрішнім світом.

 У сімейному гніздечку вистачає місця усім

За парканом будинку подружжя Кулиничів, що у Шполі, неймовірно цікавий розмаїтий, справді казковий світ, в якому привільно почуваються всі його мешканці, кожен із яких для господарки цього обійстя дуже доро­гий і любий. А всіляких тваринок та птиці у її господарстві чимало. Тут і великовагові кролі, і декоративні го­луби та курочки, фазани та дикі качеч­ки, поросята, коза, індики та нутрії. А в будинку затишно почувається сімом папугам різних порід та декоративно­му голубу.

Зоя Миколаївна Кулинич сама родом із Миколаївської області. Зі своїм чоловіком ― Володимиром познайомилась під час навчання у Кіровограді, де вони разом здобува­ли спеціальну освіту. 30 років тому переїхали в Шполу. Працювала у сфері зв’язку. Тут народились і ви­росли їхні сини. Старший Володимир одружився, разом з дружиною Яною побудували власний будинок і живуть поряд, а чотири роки тому подарува­ли дідусеві з бабусею втіху ― внучку Юлечку. Син захопився виноградар­ством і нині у його дворі ціла виноград­на плантація. Чоловік Зої Миколаївни має власну справу ― займається ремонтом телерадіоапаратури. Мен­ший син Вадим проживає разом з батьками.

Пані Зоя повністю віддається своєму господарству, яке для неї теж є своєрідним джерелом натхнення та спілкування.

Любов до голубів — ще з дитинства

Прокинувшись вранці, Зоя Миколаївна одразу ж поспішає до сво­го господарства. І не приховує, що кожен житель її маленької казкової країни — і тваринки, і птиця, і її папу­ги та коти — для неї однаково дорогі. Спочатку випускає голубів. Ці красені одразу ж розправляють свої хвости, причепурюються, а вже потім насо­лоджуються сніданком, запропонова­ним своєю господаркою.

Пані Зоя розповідає, що любов до цих птахів зародилась у її серці ще з самісінького дитинства... Пер­шу пару голубів привіз їй брат. А вже ці птахи привели потомство, потім кількість пташиного царства все збільшувалась. Під час участі у всіляких виставках купувала нові по­роди, що полюбились, або ж про які мріяла, обмінювала голубів і у знайомих голубівників, зважаючи на таке її захоплення, цих птахів Зої Миколаївні часто дарували.

Нині у господарстві Зої Кулинич голубів найрізноманітніших порід близько ста. Милуватися ними і спостерігати за їхньою поведінкою пані Зоя може безкінечно. Бо як же їх можна не любити? Саме вони ― вісники трепетних почуттів і бажань ― перші претенденти на титул ари­стократичних чепурунів та красенів у своєму дворі. А ще голуби ― чуйні та вірні птахи. Незважаючи на те, що у природі вони часто поселяються ве­ликими колоніями, ці пернаті завжди зберігають трепетну вірність своїм по­ловинкам. Їхні колоритні залицяння просто заворожують: самець, воркую­чи, пританцьовує біля своєї обраниці, розпускаючи крильця, надуває зоб, а часом навіть шумно злітає в небо. Та кожна голубка-самка сама вирішує, чи відгукнутися їй на таке театраль­не залицяння, чи ні. Коли ж такий голуб-залицяльник припадає їй до душі, птахи проводять спільний та­нець, чистять один одному пір'ячко і з'єднуються на все життя. У голуби­ному господарстві Зої Миколаївни є різні породи цих птахів: туркоти, мо­нахи, снігурі, сороки, узбеки, світлі київські, армавірські, павичі, кучеряві, перські, статні та інші.

― Цікаво спостерігати за парою, яка висиджує своє потомство, — розповідає пані Зоя. ― Вислів «вор­кують як голубки» був придуманий неспроста. Голуб настільки відданий своєму партнеру, що в разі їх розлуки зберігатиме вірність довгі роки. Він та­кож бере участь і у висиджуванні по­томства. Голуб не кидає гнізда, коли його голубка тимчасово відсутня. Са­мець увесь час знаходиться поблизу гнізда та турбується про свою под­ругу, яка сидить на яйцях, охороняє її навіть вночі. Коли ж народжуються маленькі голуб’ята, а висиджуються вони 18 днів, самка і самець годують їх зі свого дзьоба молочком. Голубине молочко утворюється в стінках вола дорослих голубів — як самців, так і самок у період годування пташенят. Чим довше пташенята отримують мо­лочко, тим краще вони розвиваються і ростуть. Зоя Миколаївна піклується й про здоров’я своїх голубів та куро­чок. Забезпечує їх повноцінним хар­чуванням, в який входять вітаміни, займається профілактикою захворю­вань своїх пернатих друзів.

Кролики — це не тільки цінне хутро...

Ще одним новим захопленням та джерелом доходу для сім’ї Зої Ку­линич є розведення кролів. Як дово­дить чотирирічний досвід пані Зої, від кролівництва можна отримувати не лише моральне, а й матеріальне за­доволення. До того ж, це безвідходне виробництво, адже при забиванні кролів використовується і м'ясо, і шкурка. Тож більшість власників та­ких господарств все частіше заміняють безпородних кроликів висо­копородними. Зростає якість м'яса і шкурок, підвищується ефективність.

В кролячому господарстві Зої Миколаївни є найрізноманітніші породи: віденська блакитна, європейське та полтавське срібло, новозеландсь­ка червона та біла ― типова м’ясна порода, каліфорнійська. Дуже симпатичні рекси — хутрова порода кролів з блискучим короткошерстим хутром, яке виглядає підстриженим.

Для цих улюбленців облаштоване ціле кроляче містечко з клітками, на яких господарка робить записи, коли у кролиці з’явилось нове потомство, відмічає й дати щеплень.

Щойно пані Зоя захопилась кролівництвом, розділяючи і підтримуючи мамине захоплення, клітки для пер­ших придбаних кролів змайстрував син Володимир. Тепер же і обидва сини Зої Миколаївни, і її чоловік до­помагають у цьому, бо й сіна потрібно кролям накосити, і клітки відремонтувати чи збудувати нові.

Зою Кулинич майже щонеділі мож­на зустріти на центральному ринку, де у відведеному для кролівників куточку вона спілкується зі своїми колегами, ділиться досвідом їх утримання чи розведення, черпає нову інформацію, продає або міняє кролів на інші поро­ди. Об’єднуючись зі своїми друзями, часто відвідує і всілякі виставки, про які дізнається з Інтернету. Часто на ринок з собою бере свою маленьку внучку, яка дуже любить тваринок, а ще більше ― проводити час із бабу­сею і іноді зовсім по-дорослому та надто серйозно пропонує покупцям: «А купіть і у нас клолика!..».

У будинку Зої Кулинич мешкають ще одні милі примхливі створіння — коти, яким теж потрібна турбота, ла­ска і ніжність господарки. А у великих клітках на кухні — папуги, їх аж се­меро. Здається, що скреготання цих крикунів не замовкає ані на секунду.

— А мені приємне їхнє щебетання, — каже пані Зоя, — я почуваюся на­чебто в лісі, на природі.

Звичайно, що таке велике госпо­дарство вимагає і часу, і чималої уваги до себе. Та такі щоденні кло­поти у своєму господарстві для моєї героїні зовсім необтяжливі, скоріш — приємні.

Хтось із мудрих сказав, що людяність визначається не по тому, як ми поводимось з іншими людьми, а по тому, як ми поводимося із тва­ринами. Саме в таких стосунках і проявляється доброта — те, на чому тримається наш світ.

Лариса БАЧИНСЬКА (фото автора).