Шполянщина як і вся Україна залишається під загрозою ракетних ударів, але її жителі ігнорують сигнали повітряної тривоги. Сирена звучить, а люди "розслабилися" й ходять вулицями, не забирають дітей з майданчиків, парків. Втім, за такою поведінкою стоїть не лише "звикання" до небезпеки та її ігнорування, а й незнання безпечних місць де можна сховатися.
Журналісти “Шполяночки” цікавилися думкою шполян щодо відчуття безпеки під час війни. У людей запитували: "Чи почуваєтесь Ви у безпеці коли звучить сигнал повітряної тривоги?", "Чи варто, на Вашу думку пройти в укриття?", “Чи знаєте де розташовані сховища у громаді і де можна знайти про них інформацію?”. З усіх опитаних, лише одна шполянка назвала перелік сховищ, які знаходяться у місті, інші — просто не знають і не переймаються цим під час тривоги. Ще багато жителів громади чомусь соромляться відкрито говорити свою думку, мовляв хтось почує чи побачить і що потім люди скажуть.
Яка ситуація зі сховищами - журналісти поцікавилась у керівництва міської ради.
Наразі укриттів, які знаходяться на території Шполянської ТГ, нараховується найпростіших — 47, протирадіаційних — 18. Цей перелік включає не лише установи комунальної власності громади, а й державні чи приватні організації.
Як зазначила заступниця міського голови Ірина Каландирець, під час повітряної тривоги сховища найбільше використовують для безпеки дітей — учнів і вчителів ліцеїв, гімназій, закладів дошкільної освіти, позашкілля.
“Укриття, які використовують учасники освітнього процесу забезпечені необхідним обладнанням згідно Вимог утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, — розповідає Ірина Іванівна. — Якщо говорити про села, то звісно, сільські жителі там не ховаються, всіх неможливо розмістити у захисному приміщенні”.
У місті інша ситуація. Наприклад, у Шполі багато сховищ і вони у вільному доступі. Якщо проходять масові заходи чи благодійні ярмарки, безпеку громадян враховують. Захід припиняють одразу після сигналу повітряної тривоги, а присутніх просять пройти у найближче укриття.
Наразіі заклади освіти міської громади мають 5 протирадіаційних і 19 найпростіших укриттів. Крім того, для очного освітнього процесу використовують укриття інших установ — 3 протирадіаційних і 7 найпростіших.
Також Ірина Каландирець зауважила, що планують за кошти місцевого бюджету облаштувати найпростіше сховище у міському ЗДО № 3 “Зірочка”.
“Воно буде розраховане на 50 осіб і незабаром у садочку запрацює дві групи для дошкільнят”, — сказала заступниця міського голови.
Кошти, які використовує громада на облаштування і утримання укриттів мають суто цільове призначення. Їх не можна спрямувати на інші потреби. Але чому ж люди ігнорують власною безпекою і не бажають користуватися сховищами — питання досі залишається відкритим.
Де можна дізнатись про розташування найближчого укриття?
- Інформація є у вільному доступі на офіційному сайті Шполянської міської ради;
- У застосунку Дія можна в кілька кліків можна знайти найближче укриття:
- авторизуйтеся в застосунку;
- натисніть на розділ Незламність;
- виберіть категорію — Укриття;
- натисніть кнопку — фільтрувати, якщо хочете вказати необхідні параметри.