Випускники 2015 року, а також всі, хто бажав пройти іспити до вищих навчальних закладів України, минулої п’ятниці пройшли останнє в цьому році тестування — з історії України. Для майбутніх абітурієнтів Шполянського, Звенигородського, Лисянського, Уманського та Катеринопільського районів цього дня вже вдев’яте на Шполянщині відкритими були двері двох пунктів тестування — Шполянської міської ЗОШ №1 та Шполянського НВК «Загальноосвітня І—ІІІ ступенів школа №3-гімназія». Нинішнього року взяти участь у ЗНО з предмету «Історія України» виявили бажання 570 осіб, з них з’явилися на два пункти тестування 488. Потребу в організованому підвезенні учнів загальноосвітніх навчальних закладів району шкільними автобусами до пункту проведення ЗНО забезпечив відділ освіти.
За процедурою спостерігали 8 громадських спостерігачів, з них 5 — з числа батьківської громади, представники Всеукраїнської громадської організації «Громадська мережа «Опора» — неурядової, позапартійної і фінансово незалежної всеукраїнської мережі громадських активістів — Микола та Олександр Макухи, а також кореспондент газети «Шполяночка+».
За півгодини до початку іспиту біля входу до школи вишикувалася черга юнаків та дівчат, які, тримаючи в руках паспорти і ручки, чекали реєстрації. Атмосфера всередині приміщення нагадувала зовсім не шкільні екзамени, а справжні вступні до вузу. Офіційні спостерігачі разом з інструкторами з числа вчителів навчальних закладів району в окремій класній кімнаті відкрили запломбовані контейнери із завданнями для тестів. Все проходило, як на виборчій дільниці в день голосування.
Коли абітурієнти разом з інструкторами розійшлися по відповідних аудиторіях, технічні працівники навіть перевірили на точність стрілки класних годинників — все має відбуватися згідно зі встановленим часом. Приміщення, які не використовувалися, були опечатані, наочні матеріали, які могли слугувати підказками — прибрані.
Для роботи над тестами було надано близько 3 годин, інструктори зачитали інструктаж, неодноразово наголошуючи на вилученні всіх зайвих предметів, особливо заборонених технічних засобів зв'язку, накопичення та перенесення інформації тощо. Після години мізкування над питаннями, було оголошено технічну перерву і до аудиторії зайшов охоронець громадського порядку з підрозділу Державної служби охорони при Міністерстві внутрішніх справ України, який спеціальним пристроєм перевірив всіх абітурієнтів на наявність недозволених предметів.
Серйозних порушень, які б впливали на результати тестувань учасників, спостерігачами цього дня не зафіксовано, все пройшло за встановленим порядком, дисципліновано. Жодну особу від виконання сертифікаційної роботи не відсторонено. Ніхто з учасників не подав апеляції щодо порушень персоналом пункту з числа педагогів (а їх було 53 особи) процедури проведення ЗНО.
Педагоги, як інструктори та технічні працівники шполянських шкіл, були помітно підготовленими до проведення ЗНО — це 97 осіб персоналу. На досить високому рівні працювали уповноважені особи від Черкаського регіонального центру оцінювання якості освіти.
Як відомо, цього року для ЗНО вперше встановлено пороговий бал (так званий бар’єр «склав/не склав»), який визначається регіональними групами експертів окремо з кожного предмету. За попе-реднім задумом така система є більш виправданою з наукової точки зору, ніж встановлений у попередні роки однаковий для всіх років і предметів прохідний бал 124. Саме поняття порога визначають фахові експертні групи, які працюють в 9 регіональних центрах оцінювання якості освіти. Це кращі з кращих викладачів, добір яких відбувався з дотриманням певних вимог — серед них є представники вищих навчальних закладів, міської школи, сільської школи, навчальних закладів нового типу. Вони визначають пороговий бал, потім матеріали регіональних експертних груп надходять до Києва, де діє аналогічна експертна група на базі УЦОЯО. Вона вивчає і об’єднує всі матеріали, здійснює математичний аналіз виконання тестового зошита і приймає остаточне рішення. Тобто узагальнює думку експертів, маючи на той момент і статистику виконання кожного тестового завдання — можливість оцінити рівень складності завдань.
Нагадаємо, ЗНО-2015 розпочалось 24 квітня тестуванням з української мови та літератури, яке цього року було обов’язковим для усіх випускників загальноосвітніх навчальних закладів. Оскільки його результати зараховуються як державна підсумкова атестація, а також є обов’язковими для вступу до вищих навчальних закладів, явка учасників збільшилася. Ще однією новацією цьогорічного ЗНО була наявність двох рівнів завдань з української мови та літератури — базового та поглибленого.
Наталія СТОРЧАК (фото автора).