ШПОЛЯНСЬКОМУ ДИТСАДКУ «ЯЛИНКА» — 70 РОКІВ!

Наш дитсадок — колиска дитинства

Дитсадок № 1 «Ялинка» у Шполі є справжньою прикрасою міста в самісінькому його центрі. Цей малень­кий оазис краси і життєвої гармонії приваблює й притягує до себе по­гляд кожного, хто крокує централь­ною вулицею. А для його мешканців — це райський острівець, звідкіля доноситься щасливий дитячий гомін, линуть пахощі різноманітних квітів, радують око дивовижні ландшафтні прикраси. На території садка діє справжній міні-автодром з доріжками, світлофорами, знаками дорожнього руху, автомобілями. Малюки впро­довж багатьох років вивчають цю грамоту, здаючи перші в своєму житті екзамени та отримуючи посвідчення водіїв.

Не вгасає тут з роками ентузіазм трудового колективу, а лише розго- рається. Вже понад 30 років незмінно працює завідувачем дитсадка Юлія Кравченко, в душі якої джерело ідей для добрих справ лише прибуває. Завдяки згуртованості трудового ко­лективу, батьківського комітету, не­байдужих шполян-благодійників для наших діток створені і справді казкові умови для проведення часу в дитса­дочку. Вихователі володіють не лише професійними навиками, чуйністю і найкращими чеснотами. Вони не втомлюються ще й працювати над творчими проектами. Щоразу, коли наближається ювілейна дата, вони го­тують ілюстроване видання про життя закладу, відеофільми, слайди, адже плин часу змінює так багато всьо­го. Тож встигаючи за бігом прогресу, вони освоюють новітні комп’ютерні технології, реалізують креативні заду­ми, прикрашають світ навколо, праг­нучи зробити щасливою кожну дити­ну, створити гарний настрій батькам, стати корисними громаді.

Час невблаганно швидкісний і доволі важко встигнути зафіксувати в цьому житті щось надто важливе, духовно-святе. І все ж вихователям «Ялинки» вдається нічого й нікого не лишати за бортом історії. Вони пам’ятають про всіх своїх випускників, знають про їх життєві досягнення і, го­ловне, не розривають зв’язків із ними, які вважають родинними. Так, на кож­не святкування дня народження дит­садочка сюди приїздять-поспішають звідусіль його колишні вихованці та працівники — навіть ті, котрі вже у глибоко поважному віці.

Екскурс у минуле

А історія дитсадка «Ялинка» є доволі цікавою. Тут зберігають всі архівні літописи і світлини, свідчення очевидців-старожилів, які діляться своїми спогадами про минуле Шпо­ли. В результаті такої відповідальної і копіткої роботи кожен допитливий шполянин може поринути у минуле і віднайти багато цікавого. Наприклад, зі свідчень тих же очевидців, історія дошкільного виховання у Шполі по­чиналася ще в 1923 році — з часу утворення Шполянського району. Тоді невеликий дитсадок від наросвіти функціонував в районі книжкової бази (біля су­часного приміщення центру зайнятості) поряд 4-класною єврейською школою. У 30-х роках працювали ясла на території деревообробної фа­брики, на цукрозаводі, діяли також ясла від Мінздоров’я (на вигоні по вул. Чапаєва) та при артілях «Червона нива», «Хлібороб».

Під час німецько-фашистської окупації місту було завда­но великих збитків: зруйновано багато будинків, розграбовано підприємства, колгоспи, були закриті всі освітянські і культурні заклади. А після визволення району, у 1944 році, разом з відновленням роботи підприємств виникла нагальна потреба і у відкритті дитячих садків. Тож спочатку організували невеличкий дит­садок від наросвіти в хаті на дві половини розкуркуленої родини Цибульських по вул. Садовій (тепер — А. Таранця). Умови були дуже нелегкими — батьки вихованців зноси­ли з дому постіль, ковдри, подушки, посуд, працівники садка по всій Шполі збирали відра, каструлі, різні необхідні речі. Бать­ки давали дітям з собою в садок по шматку хліба, бо з харчуванням теж було важко.

Наприкінці 1944-го дитсадок «Ялинка» вже діяв під №1, в ньому відкрили три гру­пи: молодшу, середню і старшу. Розмістився заклад у приміщенні, яке всі ми пам’ятаємо як стару міліцію по вул. Таранця. Першою завідуючою була Ольга Кожем’якіна, яка повернулася з партизансь­кого загону одразу після виз­волення Шполи. У різні роки заклад очолювали Олімпіада Левченко, Т. Жукова, Н. Ле­онова, Марія Круть, Г. Бон­даренко, Діна Ніколаєнко, Юлія Кравченко, яка плідно працює і по цей час. У архіві дитсадка зберігаються фото і прізвища всіх працівників, які стояли у витоках і які труди­лися тут за всі десятиліття. Є й фото першого випуску дітей 1946 року, на якому зо­бражено дітей з посмішками, але й відпечатком пережитого воєнного лихоліття.

Цікавим є й те, що в 1952 році дит­садок переселився в приміщення по вулиці Леніна (нині тут збудовано тор­говий комплекс «Гостинний двір»), а до цього тут було місцеве відділення КДБ.
Саме на 30-ту річницю з дня за­снування — в грудні 1974 року дит­садок отримав новорічний подару­нок від будівельників міста — нове приміщення на 6 груп, яке стало справжньою візиткою нашого міста. Відтоді щороку до школи з «Ялинки» йшло до першого класу 55 дітей.

Наш шлях — лише щастя і процвітання

Для Юлії Кравченко її «Ялинка» — сенс життя, благотворний струмок, в якому вбачає своє щастя і наділяє ним кожного, кого згуртувала навколо себе. З першого ж дня стала не лише добрим педагогом-вихователем, а й господарником. За три десятиліття за­клад доповнився новими господарсь­кими приміщеннями, павільйонами, ігровими та спортивним майданчика­ми, проведено ремонт опалювальної системи тощо. Особливістю і гордістю «Ялинки» є втілений задум Юлії Олексіївни ще у 1986 році — майдан­чик для вивчення правил дорожнього руху. Нові навчально-виховні методи у навчально-виховному процесі за­ймають тут ключові позиції. Не дар­ма ж у всі часи на базі «Ялинки» не­одноразово проводилися всесоюзні, республіканські, обласні та районні семінари для працівників освіти.

Сто голівок і сто голосочків,
Сто почуттів, і бажань, і вимог,
Сто невгамовних маленьких струмочків,
Сто материнських турбот і тривог.

В улюбленому дітьми садоч­ку завжди тепло і затишно. Їх радо зустрічають люблячі, досвідчені пе­дагоги — 12 вихователів, психолог, логопед інструктор з фізвиховання, музичний керівник. Вони своєю тур­ботою зігрівають дитячі душі, ведуть у світ цікавого і прекрасного і любові цієї вистачає їм на кожну дитину.

29 грудня, напередодні новорічно-різдвяних свят, колектив міського дитсадка № 1 «Ялинка» відзначив свій 70-літній ювілей. На цьому святі було по родинному затиш­но, цікаво, радісно, просто казково! Адже знову, немов до батьківського порога, поспішали сюди колишні вихованці та працівники, батьки, благодійники, на кожного чекали по­дарунки, вітання, відзнаки. А щиро вітали їх представники засновників — міської ради та відділу освіти, керівництво райдержадміністрації, і звісно ж, урочисто вбрані малята. Від щирого серця вітаємо цей чудовий, енергійний і життєрадісний колектив з ювілейною датою та бажаємо всім здоров’я, довголіття та безкінечного процвітання.

Наталія ДАВИДЕНКО (фото автора та з архіву).