Із наближенням новорічно-різдвяних свят найголовнішим атрибутом загальної суспільної атмосфери, звичайно, стає хвойне дерево. Саме його запах і вічнозелений пухнастий вигляд додає буденності ознак очікування казкового дива. І не лише у дітей, а й у дорослих. Тож багато хто має намір придбати живу лісову красуню, щоб надати своїй оселі незвичайної святковості.
Скільки ж коштуватиме таке задоволення цього року і як не помилитися та придбати легальний і безпечний товар, кореспондент «Шполяночки+» запитала у лісничого Шполян-ського лісництва Олександра ХОРВАТА, який розповів наступне:
— Для вирощування новорічних хвойних у нашому лісництві створені спеціальні плантації, на яких згідно з планом і потребами висаджуємо саджанці ялини звичайної і сосни. У цьому році напередодні новорічних свят ми продовжимо реалізувати дерева з плантації, де 15 років тому було висаджено 6700 шт. ялин і сосен. Є також плантація з 4-річними насадженнями площею 2,5 га, де підростають 15 тис. хвойних дерев (нині їх розмір становить до 0,5 м). Вони в продаж поки що не йдуть, реалізовуємо лише 8—10-річні і старші. Нині Шполянське лісництво реалізує ялинки і сосни із плантації розміром 1 га в одному з урочищ. Звичайно, що за останні 8 років найкращі дерева вже реалізовано, тому оптового продажу не проводитимемо, а лише роздрібний. Він розпочнеться з 16 грудня на території головного офісу Шполянського лісництва, що знаходиться по вул. Слобідській у Шполі, і триватиме до 25 грудня.
— Якою буде ціна на ялинки і сосни?
— Ціни будуть доволі низькими у порівнянні з ринковими, але й товар на вигляд поступатиметься. Тому ціна на ялинку висотою 1—2 м становитиме 48—66 грн., сосна коштуватиме дещо дешевше: 45—60 грн. Плануємо продати 150—200 дерев. Хочу наголосити на тому, що маркування новорічних ялинок здійснюватиметься пластиковими бирками. Це унеможливлює їх повторне використання, бо вони повністю руйнуються при спробі розклеювання. Бирки міститимуть індивідуальний номер та відповідний йому штрих-код, який заноситься до єдиної системи електронного обліку деревини. Перевірити законність походження ялинки можна шляхом введення номеру з бирки на сайті http://www.ukrforest.com. Якщо інформація на сайті відсутня, — це може означати сумнівне походження ялинки.
— Якими є міри покарання за незаконне зрубування ялинок?
— Існують штрафи за самовільно зрубану ялинку. Сума стягнень для громадян коливається у розмірі від 333 до 2580 грн. Працівники лісництва у складі лісової охорони разом із поліцією контролюватимуть території, де знаходяться насадження хвойних. У ці передсвяткові дні хотілося б звернутися з проханням до громадян проявити свідомість і порозуміння, спільно берегти від понівечення вічнозелені насадження, не завдавати непоправних збитків навколишньому природному середовищу.
Спілкувалася
Наталія ДАВИДЕНКО.