Спекуляції навколо «загибелі» сільських медичних закладів — безпідставні

Районна рада має намір на передачу Шполянській ОТГ ЦПМСД як цілісну установу

   Питання передачі Центру надання первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД) у комунальну власність Шполянської ОТГ останнім часом не сходить з вуст політичного бомонду Шполянського району.

Хтось вже навіть взявся лякати шполян «теоріями» про те, як у селах району зникнуть ФАПи, та настання «колапсу», який охопить медичну галузь.

   Чи відобразиться таке рішення районної ради на діяльності сільських закладів медицини, які механізми фінансування будуть до них застосовуватись та якими критеріями керувались органи влади при прийнятті такого рішення? На запитання журналіста «Шполяночки+» відповів голова Шполянської районної ради Олександр КУЗУБ:

     — Наше головне завдання полягає у тому, щоб не зруйнувати цілісну установу, а навпаки зберегти її! Не дозволити, аби медперсонал залишився без роботи, а громадяни — без медичних послуг. Питання вивчалося з різних сторін спільно із директором ЦПМСД Наталією Качан та фахівцями управлінні охорони здоров’я Черкаської ОДА. Усі дійшли згоди, що найбільш оптимальний варіант: передати цілісний комплекс ЦПМСД на баланс Шполянської ОТГ, а на утримання сільських закладів, що є невід’ємною частиною центру, об’єднані громади чи сільські ради делегуватимуть кошти, як робили це і до нині.

    — Чи не суперечить це закону, чи сільські бюджети мають право делегувати кошти ОТГ?

    — До утворення в громади сільські бюджети можуть делегувати кошти районній раді, а вона, в свою чергу, — об’єднаній територіальній громаді. Що ж до законності, то по-перше, усі об’єкти гуманітарної сфери, розташовані на території об’єднаної громади, повинні перейти на її баланс. А Центр надання медико-санітарної допомоги знаходиться на території Шполянської ОТГ.

По-друге, кожна ОТГ має створити відповідні структурні підрозділи — відділ освіти, економіки, соціального захисту, в тому числі — і Центр надання первинної медико-санітарної допомоги. Тобто, Шполянська і Матусівська ОТГ, в якій пройдуть вибори 29 жовтня, повинні будуть створити наново установу, яка у нас вже існує та ефективно діє, надаючи послуги населенню. Чи є в цьому здоровий глузд? Звісно, що ні! Якщо в районі решта сіл об’єднаються в ОТГ і кожна з громад утворюватиме свій такий Центр (це вони самі вирішуватимуть, виходячи з раціональних розрахунків), то наявний Центр доведеться просто ліквідувати, відправивши працівників на облік центру зайнятості.

А якщо ми зараз передамо цілісну установу на баланс Шполянської ОТГ, то збережемо всю структуру. Що ж стосується міжбюджетних відносин та фінансування, то згідно зі статтею 93 Бюджетного кодексу України місцева рада може передати кошти на здійснення окремих видатків місцевих бюджетів іншій місцевій раді у вигляді міжбюджетного трансферту до відповідного місцевого бюджету. Це означає, що сільські ради делегуватимуть кошти на утримання ФАПу чи амбулаторії районній раді, а вона, в свою чергу, — об’єднаній територіальній громаді, якій належить Центр. А ОТГ між собою можуть укладати угоди про надання послуг та делегувати одна одній кошти на відповідні цілі. Знову ж таки — ці питання вони вирішуватимуть самі, виходячи із власних потреб і вигод.

     — Тобто, сільським радам не слід переживати з приводу можливого закриття медичних закладів на їх території?

   — Звісно, що ні! Я не знаю, хто навмисне розпалює серед людей безпідставні тривоги. Неодноразово ми проводили наради із сільськими головами і проливали світло на всі деталі адміністративно-територіальної реформи, в тому числі — і долю первинної ланки медицини. Приміщення ФАПів і амбулаторій є комунальною власністю сільрад, кошти на утримання закладів сільські бюджети поки що (до об’єднання в громади) делегуватимуть районному бюджету, який передаватиме їх Шполянській ОТГ для ЦПМСД.

    — А як щодо Матусівської амбулаторії, яка має відтепер перейти до Матусівської ОТГ?

   —  Матусівська амбулаторія у свій час на баланс сільської ради не перейшла, тож вона перебуває у комунальній власності районної ради. Після виборів у Матусівській ОТГ, районна рада передасть їй її майно. У новоствореній громаді вирішуватимуть, чи створювати свій ЦПМСД. Можливо, що люди вирішать, що краще і раціональніше не створювати її, а укласти угоду зі Шполянською ОТГ про надання медичних послуг Центром, тоді не буде проблем утримувати місцеву амбулаторію.

   Отже, чутки стосовно закриття сільських закладів охорони здоров’я не мають під собою жодного підґрунтя. Але нагнітання соціальної напруги може й надалі продовжуватися, враховуючи бажання противників реформ в Україні якнайдовше зберігати совковий менталітет й таку вигідну систему афер і наживи для окремих.

 Наталія ДАВИДЕНКО