Нещодавно у Черкасах відбулась регіональна конференція з безбар’єрності, організована лідерками руху «Зе!Жінки». Участь у ній узяли народні депутати, представники місцевих владних структур, громадські активісти, люди з інвалідністю.
У ході панельної дискусії «Безбар’єрність як нова суспільна норма», народний депутат та голова комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Андрій Стріхарський підкреслив, що повоєнна відбудова країни має обов'язково враховувати принципи безбар'єрності — від зручних умов побутового життя для всіх категорій громадян до безперешкодного отримання послуг, освіти та роботи. Але для цього потрібно провести велику роботу.
«Коли ми говоримо про безбар'єрність, маємо на увазі не лише доступні об’єкти, й відкриті можливості. Це все наближає нас до європейських стандартів, коли увагою та турботою охоплено кожного члена суспільства. Регіональні плани щодо включення питання безбар'єрності у майбутню післявоєнну відбудову країни та впровадження цих норм при містобудуванні є дуже важливим кроком для забезпечення інклюзивного та доступного середовища для всіх громадян. Ці плани мають передбачати створення інфраструктури та сервісів, які б забезпечували доступність для маломобільних груп людей», – заявив Андрій Стріхарський.
У межах заходу був презентований «Довідник безбар’єрності», створений за ініціативи першої леді Олени Зеленської, а також практичний посібник «Альбом безбар’єрних рішень». Присутній на конференції голова Черкаської ОВА Ігор Табурець підписав Декларацію про підтримку Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року.
Андрій Стріхарський розповів про законодавчі ініціативи по впровадженню принципів безбар’єрності у містобудуванні та закликав присутніх на конференції голів громад допомагати реалізовувати цей вектор державної політики на місцях. Він навів приклади безбар'єрності в європейських містах, де давно створенні всі умови для гідного життя всіх категорій громадян, завдяки прийнятим у потрібний час рішенням та законам.
Національна стратегія зі створення безбар’єрного простору в Україні актуальна вже зараз. Наступним кроком після перемоги стане відбудова держави. І саме на цьому етапі важливо закласти відповідний законодавчий фундамент у різних сферах, дослідити та втілити принципи безбар’єрності спільними зусиллями.