Святиня в мініатюрі — творчість на висвітлення козацької звитяги

Копію першої в Україні козацької церкви Петра Калнишевського, що в Холодному Яру на Черкащині, виготовив з липових і соснових «мікродощечок» шполянин Олексій Пірогов — екс-голова Шполянської райдержадміністрації. Висота копії у районі центрального купола церкви — всього 65 сантиметрів.

Виготовляти макети справжніх будівель Олексій Іванович навчився, спочатку щоб просто радувати дітей і зайняти вільний час улюбленою справою. Декілька років тому він виготовив макет майбутнього нового храму у Шполі — Різдва Пресвятої Богородиці УПЦ КП, а також дзвіниці. Нині ці роботи прикрашають церковні світлиці. Потім майстер створив копію храму, що знаходиться на Хортиці у Запоріжжі.

Про творче захоплення Олексія Пірогова написала статтю обласна патріотична газета «Козацький край», в якій детальніше описується історія церкви Святого Праведного Петра Багатостраждального (Калнишевського). У ній ідеться, що цей православний храм знаходиться у Холодному Яру, на хуторі Буда Чигиринського району і є першим в Україні храмом на честь канонізованого Церквою останнього кошового отамана Запорозької Січі Петра Калнишевського. Ще 2008 року, у 1020-у річницю Хрещення Київської Русі-України, Помісний Собор Української Православної Церкви Київського Патріархату благословив приєднати праведного Петра Багатостраждального (Калнишевського) до лику святих. Невдовзі «Вільне козацтво Холодного Яру», очолюване Олегом Островським, виступило з ініціативою побудови першої в Україні церкви Петра Калнишевського у самому серці Холодного Яру і 25 липня 2015 року патріарх Філарет освятив збудований храм.

Після того, як у червні 1709 року війська царя Петра зруйнували Чортомлицьку Січ (за допомогу запорожців гетьману Мазепі), частина січовиків оселилася в Холодному Яру. Восени 1767 року послушниками Мотриного, Лебединського, Онуфріївського, Мошногірського і Виноградського монастирів стало чимало колишніх запорозьких козаків. Наступного, 1768 року вони стали бойовим ядром гайдамацького війська нового антипольського повстання проти національного та релігійного гноблення — знаменитої Коліївщини, епіцентром якого знову став Холодний Яр. Відтоді й називається на честь одного з ватажків повстання, Максима Залізняка, дуб, біля якого нині постав храм на честь Святого Праведного Петра Багатостраждального (Калнишевського).

Ганна ШВЕЦЬ