Так не діставайся ж ти нікому! або Як сільський голова Сигнаївки вперто не пускає село в ОТГ

—Хто нами керує?! — обурено запитували один одного люди, коли виходили із зали Сигнаївського сільського будинку культури. Приводом для такого сплеску емоцій стала відкрита зустріч з жителями села щодо питання приєднання села до Шполянської ОТГ. А безпосереднім об’єктом роздратування став сільський голова Сигнаївки Сергій Ошовський, який з ієзуїтською хитрістю та впертістю, гідною іншого застосування, окопався в глухій обороні, відстоюючи самостійність села від реформи децентралізації.

 

У середу 31 жовтня в селі Сигнаївка пройшло палке обговорення участі села Сигнаївки в реформі децентралізації. Вже завершується четвертий рік реформи, а Сигнаївка і нині тупцює на місці: і свою громаду не створила, і до інших приєднуватися не поспішає.

Через безініціативність сільського голови, який боїться лишитися без влади, вже втрачено час на створення власної ОТГ, а наразі втрачається час на приєднання та отримання коштів на розвиток села. Тож терпіння жителів села виявилось не безмежним — активні сигнаївці виявили ініціативу приєднатися до успішної Шполянської громади та своєю наполегливістю домоглися проведення в селі офіційних громадських обговорень.

Та й тут не обійшлося без хитрощів сільського голови. На останній сесії сільської ради затвердили положення про проведення громадських обговорень, автором якого став Сергій Ошовський. Якщо здебільшого рішення про утворення або приєднання до громади приймається на громадських слуханнях після проведення загального сільського опитування, то тут все «догори дригом».

 Спочатку провели сходку села, названу «відкриті збори з жителями села», а потім проводитимуть 15 днів опитування населення, причому кожен депутат свій округ має пройти особисто. Такий формат, на думку запрошеного на зібрання експерта з децентралізації Сергія Гончара, є непрозорим, адже при особистому контакті може здійснюватися тиск на людей. А депутат районної ради Оксана Авер`янова  наполягала на тому, щоб разом із депутатами ходили члени ініціативної групи. Також більшість із присутніх вважають, що такі розтягнуті терміни є навмисним затягуванням процесу.

Ще з однією оманою від голови села люди стикнуться при заповненні бланку опитування. В ньому передбачається дві графи: «Сигнаївська територіальна громада» та «Шполянська об`єднана територіальна громада». Сергій Ошовський розраховує, що жителі села ототожнюватимуть ці два варіанти і відповідно голосуватимуть за Сигнаївську громаду. Але  насправді Сигнаївська територіальна громада без завітного слова «об`єднана» це те саме, що просто село Сигнаївка. Тобто всі, хто віддасть свій голос за Сигнаївську громаду, автоматично проголосують за подальше «нічого нероблення» сільського голови в напрямку реформи децентралізації.

Багато аргументів проти приєднання до Шполянської ОТГ назвав сільський голова, лише всі вони виглядали надуманими у порівнянні з чіткими аргументами запрошених на збори експертів, голови районної ради Олександра Кузуба та представників Шполянської громади на чолі з міським головою Сергієм Кравченком.

  Люди, присутні в залі, обурювалися та звинувачували Сергія Ошовського у вдаванні до нечесних методів, щоб об’єднання не відбулося. Деякі  навіть пропонували зняти з посади очільника села – висловити йому недовіру.

Засмутило сигнаївців і ставлення сільського голови до бюджету села. Втрачаючи кожного року значні кошти інфраструктурної субвенції, він просить фінансову допомогу на вирішення проблем села у представників бізнесу, одночасно запевняючи людей, що Сигнаївка самодостатнє село.

  • Наш сільський голова вдається до брудних методів шантажу, залякування і корупції! Сьогодні, замість того, аби зібрати людей і відкрито проголосувати, він робить все, щоб затягнути процес приєднання. Знає, що люди хочуть до Шполи! Та боїться, що при прийнятті у Шполянську громаду будуть розкриті всі його махінації, а це вже не тільки острах залишитися без теплої посади, а і можливість опинитися «за гратами». Сподіваюся, що люди не побояться та проголосують так, як підказує їм совість! —зазначила в своїй промові громадська активістка Галина Лоцман.

 

Буде Сигнаївка в Шполянській громаді вже цього року добровільно, чи через два роки її приєднають примусово за Перспективним планом, згодом побачимо за результатами опитування. 

Сергій ЗУБАТОВ