“Такий вимушений крок робити важко”: жителі Товмача стурбовані закриттям місцевої школи

Фото: Товмацький ліцей

У селі Товмач Шполянської громади місцеві жителі та батьки учнів невдоволені через майбутню оптимізацію з подальшою ліквідацією місцевого ліцею, у якому наразі навчаються діти із трьох сіл — Товмач, Скотареве, Соболівка. Натомість у відділі освіти міської ради пропонують на наступний навчальний рік залишити базовою Скотарівську гімназію.

Батьківські колективи сіл Товмач і Соболівка стурбовані тим, що наступного року їхнім дітям доведеться продовжити навчання в іншій школі. Вони категорично проти подібного розвитку ситуації.

Фото: Товмацький ліцей, випускники 9 класу

“Закриття навчальних закладів, де кількість учнів катастрофічно зменшується, процес невідворотній. Буде це в 2027 році, а поки до цього часу потрібно залишити якусь одну школу — мова про Товмацьку та Скотарівську. Яку школу створити, як базову для трьох сіл (Соболівка, Скотареве, Товмач)? Питання очевидне - ту, де в першу чергу, існує надійне сховище, адже безпека наших дітей на першому місці”, — описує ситуацію у facebook В’ячеслав Шевченко.

Фото: Лілії Усик, укриття Товмацького ліцею

Укриття у Товмацькому ліцеї вважається протирадіаційним сховищем. Приміщення просторе із запасними виходами і усіма комунікаціями: санвузли, рукомийники. Воно розраховане на 150 осіб, а якщо зробити ремонт всього приміщення, можна сховати значно більше людей.

Директорка Товмацького ліцею Валентина Погоріла розповіла, що наприкінці липня цього року на засіданні з питань освіти у міській раді повідомили, що планують ліквідувати Соболівську початкову школу і залишити її на базі Скотарівської, а Товмацький ліцей поки залишити базовою.

“Потім перед початком навчального 2024/2025 року рішення місцевої влади змінилося на користь Скотарівської гімназії, щоб через рік її створити базовою, — говорить директорка, — Як наслідок, після таких новин у жителів села і батьків учнів виникли обурення”.

Батьки не хочуть, аби наступного року діти навчалися у школі села Скотареве та хочуть лишатися у своїй, а якщо ні — то возити учнів в одну із міських шкіл Шполи. На думку батьків, приміщення школи Товмача значно новіше і краще, із безпечним укриттям, а в гімназії Скотареве надійного сховища немає.

Фото: комп'ютерний клас Товмацького ліцею

За словами Валентини Миколаївни, приміщення Товмацького ліцею забезпечене комп’ютерним класом. Також кожний класний кабінет оснащений ноутбуками для вчителів, є просторий спортзал, актова зала, великі майстерні, тощо.

Фото: спортивна зала Товмацького ліцею

“Всі ми розуміємо, що народжуваність у селах критично низька і заклади освіти утримувати заради декількох учнів збитково для бюджету громади. Водночас, якщо врахувати умови і приміщення школи з надійним укриттям, куди можна розмістити 150 учнів, доцільніше залишити базовою саме Товмацьку школу”, — зазначила директорка Товмацького ліцею.

Чому таке рішення у перспективі має ухвалити місцева влада пояснив виконувач обов’язків міського голови Шполянської громади Олег Кошовий.

“Ситуація складна і ми це знаємо, — каже Олег Іванович, — Школа і укриття звісно кращі у Товмачі. Втім, якщо порівняти кількість учнів двох шкіл-претендентів на статус "базової", то в Скотарівській гімназії — більше дітей", — каже очільник громади.

Фото: Скотарівська гімназія

У процесі трансформації та оптимізації закладів освіти громади до 2027 року планують процес навчання всіх старшокласників сільських шкіл зосередити у ліцеї міста Шпола. По селах залишиться дошкільна, початкова і середня ланка освіти. Тож в даній ситуації, на наступний рік ефективніше Скотарівську гімназію не ліквідовувати, адже там більша кількість учнів, в тому числі місцевих.

"Наразі у Товмацькому ліцеї навчається 46 учнів, з яких 18 підвозять шкільним автобусом із села Соболівка. У Скотарівській гімназії навчається 51 учень, з яких 13 їздить із Соболівки, — продовжує Олег Кошовий. — За розрахунками, на наступний рік у Товмацькому ліцеї залишиться 28 учнів, у Скотарівській гімназії 38, тобто на 10 учнів більше. Також цього року у Товмачі не створили початковий клас. Лише один учень пішов до1-го класу і зараз навчається у Скотарівській гімназії". 

Таблиця: з вебсайту Шполянської міської ради, інформаційної довідки № 19 про проведення громадського обговорення стосовно припинення юридичної особи Товмацький ліцей шляхом ліквідації

Крім того, батьки учнів зі села Скотареве так само хочуть, щоб їхні діти вчились у своєму селі. Скотарівці мотивують, що кількість дітей і наповнюваність класів у школі — більша.

Таблиця: з вебсайту Шполянської міської ради, інформаційної довідки № 16 про проведення громадського обговорення стосовно перепрофілювання (зміну типу), зміну назви Скотарівської гімназії

“Звісно, потрібно знайти порозуміння серед сторін і такий вимушений крок робити важко, втім перспектива Товмацького ліцею сумна. На ліквідацію освітнього закладу впливає низька народжуваність, мала кількість дітей у класах, а вартість утримання одного учня у сільській школі затратна", — зазначив Олег Кошовий.

Нагадаємо, реформа шкільної освіти у закладах загальної середньої освіти України розпочалась ще задовго до повномасштабної війни, — у 2018 році. Спершу вона охопила початкову школу, з 2022 року – базову. Надалі, з 1 вересня 2027 року, має запрацювати профільна середня освіта як продовження реформи НУШ.

Коментарі