Тиждень української писемності та мови в Журавському НВК

Щороку з нагоди Дня української писемності та мови в нашому НВК проходять змагання юних філологів, відкриті уроки, ігри, вікторини, конкурс на кращого знавця рідної мови імені Петра Яцика.
Нещодавно в закладі традиційно пройшов тиждень «Моя ти рідна, горда, мово!». Серед наймолодших учасників тижня цього року стали учні 3—4 класів. Вони підготували конкурс-змагання «Солов’їну рідну мову в дар мені дали батьки» між збірними командами цих класів. Запросили на свято учнів 7 класу, батьків, які були суддями. Впоравшись з конкурсними завданнями, учні розповідали вірші про рідну мову, вели цікаві розмови про частини мови, презентували виготовлені власноруч книги. За участь в проекті «Моя книга» Даніель Лихожін, Анна Присяжна, Альона Гобечія, Юлія Даценко отримали грамоти, а учні 3 та 4 класів — дипломи «За активну участь в конкурсі юних мовознавців», нагородами «Кращий знавець рідної мови» були нагороджені Руф Корнієнко (4 клас) та Таня Заїка (3 клас).

На завершення тижня старшокласники підготували конференцію «Лиш для тебе, Україно, мислю і творю!» Серед запрошених були вчителі, батьки, представники громадськості, жителі села — учасники фольклорного колективу «Журавчанка» сільського будинку культури. Перед святом гості переглянули виставку «Література рідного краю». На виставці були представлені твори поетів Шполянщини та Черкащини, нові надходження в шкільну бібліотеку — збірки творів українських письменників — класиків вітчизняної літератури. Серед інших творів охочі переглянули Альманах учнівської творчості Журавського НВК «Мелодія слова солодка й чудова».

Розпочинаючи конференцію, учні 9 класу закликали замислитись над питанням: «Хто такі українці?», потім перегорнули сторінки історії: розповіли про тернистий шлях, який подолала наша мова, перш ніж стати державною; десятикласники виступили в ролі дослідників: прослідкували за процесом формування українського народу як нації та познайомили з факторами, що вплинули на менталітет українців. Представник сільської ра-ди — фахівець з соціальної роботи В.М.Пашолок підготував повідомлення про історію заснування села Журавка, нелегку долю наших односельчан, розповів про людські втрати в роки Великої Вітчизняної війни та роки голодомору.

Учні 8 класу познайомили присутніх з творами письменників-земляків О.П.Діхтяренка, І.І.Коливая, О.В. Темненко, декламували їхні вірші, гуморески. Учасники вокального гуртка виконували пісні «Я маленький козак», про Україну.

Тепло вітали присутні аутентичний колектив «Журавчанка» сільського будинку культури. Серед учасників — відомі в селі жінки, які беруть активну участь в житті села, зберігають народні звичаї та обряди. Вони майстрині на всі руки. Які рушники вони вишивають! Скільки пісень знають! Жодне свято в селі не проходить без їх участі. Гучними оплесками учасники та гості дякували колективу «Журавчанка» за любов до пісні.

Учні бажали всім присутнім бути гідними громадянами своєї держави, допомагати один-одному в тяжку хвилину, а особливо — нашим захисникам на сході України. І як висновок прозвучали слова: якби скрізь по Україні з дитинства привчали любити українську мову, пісню, то не було б ворожнечі між українцями, не було б війни на нашій землі.
Алла МОРОЗ.