Осінь – красива пора року, яка радує людей яскравими барвами природи. Проте картину щороку нерідко псує щільний дим, який обволікає міста та села. І найбільше такі багаття шкодять здоров’ю. Страждають і палії, і ті, хто всіма силами намагається боротися з ними.
«Шполяночка+» дізнавалася, скільки протоколів восени вже встигли виписати на паліїв та з допомогою фахівця розвінчала міфи про спалювання листя предками та «зимовий» дим.
У Шполянській громаді штрафів за розведення багать поменшало через повномасштабне вторгнення. Проте нині вже понад десять протоколів встигли виписати.
– З вересня почалася активна боротьба з паліями, – розповідає керівник інспекції Василь Озаринський. – Працівники КП «Муніципальна інспекція» вже склали понад десять протоколів, а також проводилася роз’яснювальна робота щодо заборони спалювання рослинних решток, сміття і так далі. Особливо багато спілкувалися із людьми пенсійного віку, адже краще їм попередньо пояснити, ніж приходити потім і штрафувати.
Жодних «останніх» попереджень інспектори не дають порушникам і одразу виписують протокол. Іноді попадаються одні й ті ж палії.
– Коли є факт паління, ми не робимо порушникам попереджень, а виписуємо протокол, – підтверджує Василь Іванович. – І нерідко трапляються одні й ті ж порушники. Буває, один рік оштрафували, а наступного року людина знову береться за старе і отримує новий протокол. Не каються і як палили, так і палять. Мабуть, сподіваються, що вдруге не попадуться. Наразі штраф від 340 до 1360 гривень. Його накладає адміністративна комісія при виконавчому комітеті.
Інспектори або самі виявляють багаття, або їм надходять повідомлення від небайдужих жителів. Квадрокоптер, як в деяких громадах, комунальники не використовують.
– У нас немає квадрокоптера і він нам не треба, – запевняє пан Василь. – Наприклад, я з вулиці Соборної підіймаю його в повітря і бачу, що на вулиці Забережній є задимлення. Поки працівники туди доїдуть, то все перегорить. І використати фотографію для складання протоколу нереально. Це не одне і те ж, що використати, наприклад, фото держномера автівки для протоколу за перевищення швидкості.
Від порушників інспектори часто чують одній й ті ж фрази на виправдання. Частина з оштрафованих потім все ж ідуть і укладають договір на вивіз сміття.
– Коли приїжджаємо до паліїв, найчастіше чуємо одну й ту ж фразу: «все життя палили і нічого…», – розводить руками керівник. – Пояснюємо, що згідно з правилами благоустрою паління заборонене. Людина визнає, але каже, що немає змоги вивезти, дорого. Водночас, після створення «Муніципальної інспекції» набагато більше шполян уклало договори на вивіз сміття. На місяць це коштує 35 гривень з однієї особи і відходи забирають раз на тиждень. Це значно дешевше, ніж платити потім штраф. Вже неодноразово порушники, яких оштрафували, приходили й укладали договір на вивезення сміття.
Нещодавно в одній зі шполянських спільнот у фейсбуці розгорівся скандал довкола місцевих жителів, яких звинуватили у спалюванні непотребу та отруєнні сусідів. Користувачка, яка опублікувала допис, назвала прізвища та навіть виклала фото будинку нібито паліїв. У коментарях люди розділилися на два табори: одні підтримували гнів жінки, інші захищали «героїв» публікації. Василь Озаринський підтримує подібні методи боротьби із порушниками.
– Можливо, той, хто виклав цей допис, не знав номера поліції чи варти, куди б варто було зателефонувати, – говорить Василь Іванович. – Проте, це добре, коли фотографують і розповідають про порушників. Цей допис прочитає певна кількість осіб і вже задумається, варто палити чи ні. Тобто люди знатимуть, що хтось може сфотографувати і розповісти про порушення. Тому я до цього ставлюся позитивно.
Чисельні багаття на городах і в подвір’ях обов’язково рано чи пізно відіб’ються на здоров’ї всіх, хто дихає брудним повітрям, розводить руками завідувачка Шполянського відділення Звенигородського районного відділу ДУ «Черкаський ОЦКПХ МОЗ» Марія Михайленко.
– При спаленні листя, рослинних решток та іншого сміття виникає дим, в якому величезна кількість шкідливих речовин: СО₂, СО, закиси азоту, солі важких металів, сірководень та інше, – перелічує фахівчиня. – Тим більше, палять не лише звичайну рослинність, а й різний пластик. І шкода від цього не тільки хворим людям, особливо астматикам, а й здоровим. Продукти горіння можуть спричиняти алергічні хвороби, захворювання серцево-судинної системи, нирок. І діти чи не найбільше страждають, починаючи кашляти і задихатися. А батьки при цьому навіть не знають, що відбувається з дитиною. А це, «всього-на-всього», результат впливу диму від вогнища, який палить у себе на городі сусід. Найбільша кількість шкідливих речовин виділяється, коли вогнище не горить, а тліє. Нерідко люди люблять на ніч так залишати.
Однією з улюблених фраз деяких людей на виправдання спалювання сміття є: «А коли взимку з кожного димаря йде дим, то це не шкідливо?». Також кивають на предків, які «теж палили і не хворіли».
– Дим із труби є менш небезпечним, ніж дим від спалювання сміття, – відповідає пані Марія. – Адже зазвичай люди спалюють лише дрова і продукти горіння піднімаються високо в атмосферу. Так, трапляється, що люди в котлах і плитах спалюють не лише дрова, а й все, що завгодно. Тоді це також має дуже негативний вплив. Маю ще зазначити, що Шполянщина і сама Шпола розташовані в такій собі «ямі» і всі опади з диму залишаються тут, і ми цим дихаємо.
Ще одне виправдання нерідко можна почути, мовляв, наші батьки колись теж спалювали листя різне і нічого з ними не трапилося. Це все не відповідає дійсності в частині «нічого не трапилося». Статистика каже, що за десятиріччя хвороб не зменшилося, а збільшилося. Так, правда, наша нація колись була здоровіша і хворіли менше, хоча теж палили багаття. Та тільки тоді харчування було більш природним і при спалюванні не було тих пластикових пляшок, пакетів і такого іншого. Тобто дим тоді був зі значно меншою кількістю шкідливих речовин. А сьогодні купа людей з алергіями, які набулися не одразу. Те ж саме з онкозахворюваннями, наприклад. Наслідки дихання димом всіх цих осінніх вогнищ відбиваються більше не на тих, хто їх розводить, а на їхніх дітях і внуках. Труять своїх і чужих дітей.
Любителям прибрати на городі та біля будинків за допомогою сірника варто знати, що при спалюванні однієї тонни рослин, у повітря потрапляє близько 30 кілограмів шкідливих речовин. Дим від багаття має у 350 разів більше шкідливих речовин, ніж дим від куріння. Тому альтернативою спалення листя є його компостування. Компост можна використовувати як удобрення і принести не шкоду землі, а навпаки – підживити.