Цвіт папороті зі світу прадавніх традицій

    Купальські танці, інсценізовані гуляння, розваги і конкурси в компанії русалок та Водяного, пісенні виступи від вокальних та аматорських колективів, смачна каша під відкритим небом на березі водоймища — усе це вперше за багато років відбувалось у селі Кримки Шполянської ОТГ, в ніч на Івана Купала, а наступного дня — у Шполі.

   Берег кримківського центрального сільського водоймища заповнився від малого до великого. На традиційне свято цьогоріч зібрались чи не всі місцеві жителі, завітало й чимало гостей із адмінцентру Шполянської міської громади та сусідніх сіл. Відсвяткувати Івана Купала разом із кримківцями завітали й представники влади: голова Шполянської міської ОТГ Сергій Кравченко, депутат міської ради Володимир Перегон, представник від ГК «ЛНЗ» Сергій Струк та в.о. старости села Кримки Микола Запорожець.

Організували фольклорно-етнографічне свято працівники Шполянського міського та Кримківського сільського будинків культури, за участю танцювальних колективів «Еліт» (керівник Леся Осадчук) та «Гренада» (керівник Едуард Пресліцький), вокальних та інструментальних аматорських колективів «Берегиня» (керівник Лідія Поліщук) та «Вечорниці».

   Матеріальною допомогою у проведенні свята посприяли Група компаній «ЛНЗ», голова міської громади Сергій Кравченко та депутат міської ради Володимир Перегон. Коштами соцпартнерів придбали морозиво, яке отримали всі присутні на купальському святі малята. Відділом освіти, у справах сім’ї, молоді та спорту Шполянської РДА були надані автобуси для перевезення учасників дійства.

   Народне гуляння, кажуть кримківці, у селі неабияк шанують і люблять. Цього вечора селяни бажають один одному відшукати квітку папороті та знайти своє щастя. Тому місцеві жителі й готувалися до нього заздалегідь: прибрали прибережну територію центрального водоймища, навели лад біля сільського Будинку культури, підготували традиційне вогнище, через яке, зазвичай, у Купальську ніч стрибають молоді хлопці та дівчата.

   Наступного дня організатори кримківського народного гуляння провели такі ж заходи і біля Красного ставка у Шполі. До них долучився і вокально-інструментальний гурт «Шанс». Фінансовими спонсорами стали Шполянська міська рада та постійні соціальні партнери міської громади — ГК «ЛНЗ» та ТОВ «Маяк-Агро».

   Під час святкування шполяни водили таночки та бешкетували разом із Водяним та русалоньками, уквітчували стрічками Марену, залюбки брали участь у цікавих конкурсах та забавах. Одразу після театралізованого дійства шполянки пустили на воду віночки, які кожна з них сплела впродовж дня. Дехто з дівчат не одразу пускав свої вінки на воду, кажуть треба дочекатись темряви.

   — Взагалі за українськими звичаями кидати вінок у воду краще, коли повністю сяде сонце. Поки зараз світло, то ми трішки почекаємо і зробимо це як смеркне. Якби водночас дув вітерець, то було б ще й видно — куди він попливе», — каже мама п’ятирічної Анастасії.

   Як зовсім стемніло, молоді парубки запалили купальське вогнище. Українці вірять, що у ньому згорить вся нечиста сила, а коли через нього перескочити — то матимеш міцне здоров’я цілий рік.

Наталія ПОЛТАВЕЦЬ