З 1 квітня в Україні стартував «Сезон тиші», який триватиме до 15 червня. Тож у цей період у місцях масового розмноження та вирощування потомства диких тварин слід обов’язково обмежити господарську діяльність, що має благодатно вплинути на стан тваринного світу.
Навіщо потрібен «сезон тиші»
– У природі більшість життєвих процесів тварин є циклічними, тобто вони повторюються в один і той самий період. Найбільш важливий період — це термін із квітня до середини червня, у різних видів по-різному, але приблизно у всіх у цей час відбувається відтворення популяції виду, – розповів в ефірі Українського радіо старший науковий співробітник Державного природознавчого музею НАН України, зоолог, орнітолог Андрій Бокотей. – Це дуже відповідальний період, бо від цього залежатиме подальший розвиток тих видів, які живуть на певній території. Безумовно, запровадження цього закону — це необхідна умова, без якої тваринам було б набагато складніше. У нас взагалі з чисельністю багатьох тварин ситуація дуже складна. Це пов’язано, з одного боку, з некоректною діяльністю людини щодо тварин, а з іншого — дуже змінилася кліматична ситуація, що теж значною мірою негативно впливає на багато видів тварин.
Що заборонено
У цей період заборонено будь-які заходи, що є джерелом підвищеного шуму та неспокою (пальба, проведення вибухових робіт, феєрверків, санітарних рубок лісу, використання моторних маломірних суден, проведення ралі та інших змагань на транспортних засобах),
– У весняно-польовий період багато хто із жителів, не усвідомлюючи своїх дій, випалюють очеретяні масиви, луки, яри, сади, балки, пасовища, вбиваючи довкілля та ненароджені потомства фазанів, куріпок, перепілок, водоплавної птиці, – зазначає голова районної громадської організації Українського товариства мисливців та рибалок Олег Слободяник. – Унаслідок цього від вогню не можуть врятуватися малюки зайців, козуль, кабанів. Вкотре закликаємо до свідомості таких громадян не вбивати довкілля.
Також зараз у лісах Шполянщини дуже часто можна зустріти і так званих «чорних археологів», які ходять лісами з металошукачами, займаються пошуком цінних металів, дорогоцінних монет тощо.
– Такі шукачі не мають права перекопувати ліс, для проведення пошукових робіт вони повинні мати договір з користувачем угідь на розробку археологічних розкопок та посвідчення археолога, – наголошує головний мисливець. – Відповідно до чинного законодавства, проведення археологічних розвідок, розкопок, інших земляних та підводних робіт для пошуку об’єктів археологічної спадщини або пов’язаних з ними рухомих предметів за відсутності передбаченого законом дозволу, зокрема на використання металошукачів, детекторів неоднорідності ґрунту чи будь-якого іншого пошукового обладнання або відповідної технології, теж є незаконним.
Яке покарання за порушення
«Сезон тиші» – це природоохоронний захід, впроваджений до виконання в Україні на законодавчому рівні у 2015 році (стаття 39 Закону України «Про тваринний світ»). Метою такого заходу є охорона ареалу існування, шляхів міграції диких тварин на час їх розмноження. Такий проєкт сприятиме відтворенню популяції лісових звірів та птахів, забезпечуючи зростання та різноманіття, спокійний розвиток фауни в наших лісах.
Порушення вимог щодо охорони середовища перебування і шляхів міграції, переселення, акліматизації та схрещування диких тварин тягне за собою накладення штрафу на громадян від 510 до 850 грн і на посадових осіб — від 850 до 1190 грн. Невжиття заходів щодо запобігання загибелі диких тварин, погіршенню середовища їх перебування та умов міграції або добування диких тварин, які зазнають лиха, тягне за собою накладення штрафу від 850 до 1190 грн.
Відповідно статті 77/1 Кодексу України «Про адмінправопорушення» випалювання масивів, пасовищ, луків тощо карається штрафом від 1530 до 4590 грн.
Підготувала Лариса Бачинська