Проблема зі сміттям нагальна і у місті, і в маленькому селі. Якщо у великих містах це питання вирішується завдяки більшим бюджетам, то в невеликих населених пунктах лише налагоджується централізований вивіз сміття, і рідко хто подумує про його сортування.
Децентралізація дозволяє вирішити проблему сортування і в селах. На цьому наголошують у новостворених об’єднаних громадах. Зокрема, в тому, що врегулювати ситуацію зі сміттям допоможе реформа децентралізації, переконаний голова Матусівської ОТГ Василь Колісник.
Проект роздільного збору твердих побутових відходів тільки стартує в їхній громаді, але частина жителів уже самостійно сортують сміття та відвозять його до спеціальних пунктів прийому поза межами громади.
Підрахунки щодо сортування побутових відходів, проведені спеціалістами сільської ради, довели, що це не лише дозволить покращити екологію в Матусові і Станіславчику (села громади, – прим. ред.), а й допоможе заробити додаткові кошти до бюджету.
Із метою виявлення «болючих» проблем громади провели соціально-економічний аналіз. У результаті опитування населення виявилося, що екологічне питання найважливіше і потребує негайного вирішення.
Минулого року у громаді створили комунальне підприємство «Відродження», матеріально-технічну базу якого постійно поповнюють транспортом та іншими технічними засобами за кошт бюджету.
У Матусівській ОТГ розуміють, що несортоване сміття може розкладатися сто і більше років. При цьому, це не лише псує водні і земельні ресурси на території громади, а й шкодить здоров’ю людей.
Перший крок для втілення нового підходу до вирішення проблем екології тут вже зробили. У навчально-виховних закладах, закладах торгівлі і бюджетних установах облаштували пункти збору використаних батарейок та ламп розжарювання. Це не лише дозволяє правильно утилізувати небезпечні відходи, а й привчає людей, а особливо дітей, дбати не лише про сьогодення, а й задумуватися про те, яким навколишнє середовище буде завтра.
У бюджеті на поточний рік передбачені кошти на виготовлення та встановлення контейнерів для різних категорій відходів. Вартість цього проекту становить орієнтовно вісімдесят тисяч гривень. Реалізація проекту з сортування сміття також передбачає низку освітніх та інформаційних заходів для жителів громади. Наприклад, організація інформаційних стендів, розміщення рекламних банерів, публікація матеріалів на сайті громади і друкованих засобах масової інформації. Їхня основна мета – підвищення обізнаності жителів громади про небезпеку засмічення території та способи сортування й роздільного збору сміття.
Після відвідуання Матусівської ОТГ керівник соціальних проектів МХП Ірина Ванникова на своїй сторінці у Facebook написала, що це чудовий приклад того, як об’єднання в ОТГ може покращити життя тих, хто не побоявся ступити на шлях децентралізації.
«Пройшовшись нещодавно Матусівим разом із головою ОТГ Василем Васильовичем Колісником, я зауважила, що цей населений пункт зовсім не схожий на село. Його центральна частина гарно розвинена та прикрашена охайним будинком культури. У Шполянському районі село Матусів стало найкращим у 2017 році», – зазначила Ванникова.
Однак вона зауважила, що, попри помітні позитивні зміни, об'єднанання у громади в районі відбувається дуже повільно.
«Минулого року Матусів із труднощами пішов на це. Інші ж населенні пункти й досі бояться змін та відкладають цей процес. Тому дуже важливо донести до громади, що об'єднання запускає ринкові механізми, здатні втілити у життя багато ефективних проектів. Згуртувавшись в ОТГ, люди починають відповідальніше ставитися до своїх запитів і можливостей, а отже, знаходять ефективніші шляхи задоволення потреб громади», – наголосила Ірина Ванникова.
Бажаємо, аби Матусівська ОТГ й надалі розвивалася та впроваджувала у життя такі важливі для людей проекти. Сортування побутових відходів – це вже великий крок на шляху усвідомлення того, що громада сама повинна дбати про своє майбутнє. А з їхньою цілеспрямованістю таких кроків буде ще багато.
Василь Марков