У місті відкрито пам’ятний знак безвинним жертвам кривавого тоталітарного режиму

ВІДРОДЖЕННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПАМ’ЯТІ

Сім років збиралися кошти на цей пам’ятний знак. Ось так по гривні, дві, три вкидали небайдужі шполяни у скриньки, встановлені у деяких магазинах міста, на масових заходах, що проводилися в районі. Можливо, іноді зовсім не замислюючись, що роблять невеликий, але такий важливий особистий внесок у спільну справу. І ось — результат.

У понеділок, 19 вересня, відбулося відкриття пам’ятного знака «Жертвам політичних репресій», до речі, одного з перших на Черкащині. А ініціатором доброї справи — вшанувати пам’ять репресованих українців та передати історію про їхній біль наступним поколінням — став шполянин, активіст, депутат міської ради В’ячеслав Кишінько (у районі він представляє ВО «Свобода»).

Ескіз пам’ятного знака зробив теж шполянин, художник Ярослав Андрійченко. Сім років тому їхній задум підтримав голова райдержадміністрації Олексій Пірогов, який на той час керував районом. І ця ідея, нехай через роки, але все ж утілилася в життя.

Знак виготовлений з гранітного каменю, на горі якого — журавель, що відлітає у небо, як збірний образ усіх тих людей, котрі безневинно відійшли у вічність, його встановлено біля храму Різдва Пресвятої Богородиці.

На відкриття цього пам’ятника прийшли шполяни, котрі гідно оцінили важливість заходу.

Насамперед усі вшанували пам’ять невинно убієнних українців, своїх земляків, неугодних тодішньому режиму людей — науковців, письменників, учителів, священиків, селян, робітників, яких було загублено чи приречено на муки та голодну смерть у таборах, або ж заслано в далекі безлюдні краї.

Про те, що відкриття цього знака є кроком до формування національної свідомості, патріотичного виховання наступних поколінь та гідного вшанування жертв політичних репресій, наголошували, виступаючи, керуюча справами виконкому міської ради Тетяна Герус; редактор інформаційного щотижневика «Шполяночка+» Наталія Сторчак, яка згадала про перші кроки реалізації ідеї із вшанування пам’яті жертв політичних репресій в районі; вчитель історії міської школи №2-ліцею Олександр Гончар, котрий охарактеризував три етапи репресій минулого століття, згадавши, зокрема, імена відомих наших репресованих земляків Олексу Влизька, Степана Бена та інших; редактор газети «Центр України» Станіслав Мазурик та голова ради ветеранів району Володимир Пустовіт, депутат обласної ради від ВО «Свобода» Володимир Зуєнко та краєзнавець з Лебедина Іван Єлінецький.

«Все ж, настане колись такий час, і все, що нині діється, буде переглянуте, нашими справами займуться знову і нас виправдають» — казав колись лебединець Яків Халімон, якого також було репресовано. Про це на відкритті знака розповів Іван Олексійович, який вже багато років вивчає та досліджує історію свого села і нашого краю.

«Історія не вчителька, а наглядачка... вона нічому не вчить, а тільки карає за незнання уроків», — говорив історик Василь Ключевський. Не усвідомивши значення історії, ми знову приречені робити фатальні помилки і платити за них страшну ціну. Тож така подія, як відкриття пам’ятного знака — одна з можливостей повернути нащадкам втрачене за ці роки.

Настоятель храму Різдва Пресвятої Богородиці УПЦ КП, ієрей Роман Саломатін освятив встановлений пам’ятний знак «Жертвам політичних репресій» та відправив панахиду за загиблими.

Небайдужим шполянам, які допомагали у виготовленні цього знака, зокрема заступнику голови районної громадської організації спілки учасників АТО Олегу Слободянику; учасникам АТО Ігорю Ворожбицькому, Олегу Вихренку, який викував журавля, Андрію Гончаренку, Роману Корнієнку, підприємцю Володимиру Нанаєву, Володимиру Корнієнку, директору СПОП «Відродження» Юрію Ляшенку, підприємцям Василю Коліснику та Леоніду Плахотнюку вручено подяки за вклад у цю добру справу.

Насамкінець урочистого заходу ініціатор створення пам’ятного знака В’ячеслав Кишінько закликав усіх щороку 15 травня, у день вшанування пам’яті жертв політичних репресій, приходити сюди, щоб низько вклонитися безвинним жертвам кривавого тоталітарного режиму.

Лариса БАЧИНСЬКА
(фото автора).