
Понад три роки триває війна. Російський агресор не полишає спроб захопити або знищити Україну. Одна частина нашого суспільства – на фронті, інша – ніби в очікуванні перемоги, яку мають принести ті, хто пішов захищати нашу країну.
Так вважає старший офіцер 1-го відділу Звенигородського ТЦК та СП, капітан Микола Федоров, який сам перебував на найгарячішому з напрямків фронту, і розповів «Шполяночці+» про те, як проходить мобілізація на Шполянщині, про чоловіків-«ухилянтів» та обов’язок кожного громадянина перед Батьківщиною.
Черги до військкомату були лише у перші три місяці війни
Сьогодні, коли ворог все більше і нещадніше виявляє свою агресію, без усвідомлення кожного своєї відповідальності за майбутнє нашої країни нічого не вийде. Ми маємо врятувати її, – наголошує Микола Федоров, розповідаючи, як проводить ТЦК мобілізацію на Шполянщині.
«Сьогодні мобілізаційна робота проводиться згідно з Законом України « Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у Шполянській, Матусівській, Лип’янській і Вільшанській ОТГ, які підпадають під наше територіальне обслуговування. Особи мобілізаційного віку від 25 до 60 років, які були на військовій службі, зобов’язані були ще з перших днів війни з’явитися до РТЦК та СП і повідомити про себе, – каже капітан. – І потім вже РТЦК вирішує: буде ця особа призвана чи ні. На жаль, цей обов’язок виконав невеликий відсоток людей».
Микола Федоров пригадує, як у перші три місяці війни були черги до військкоматів. Нині ж, зазначає, що свідомість наших громадян – осіб чоловічої статі – на дуже низькому рівні. Тож проводиться оповіщення.
«Наразі діє система оповіщення, – каже офіцер. – І працівники військкомату, деякі працівники ОТГ можуть вручати повістки на вулиці, в громадських місцях, у закладах торгівлі, на робочих місцях – зокрема, спеціальним розпорядженням на великих підприємствах, таких як, наприклад, «ЛНЗ», завод продтоварів або «Оріон-Гласс». Визначається загальна кількість працівників, і потім визначається кількість придатних до призову осіб. Вручаються повістки, за якими вони зобов’язані з’явитися до ТЦК.
Навіть відсутній за місцем проживання адресат вважається повідомлений про повістку
Відповідно до Постанови Кабінету міністрів України №560 проводиться оповіщення поштою.
Коли до адресата надходить повідомлення про поштове відправлення (як на отримання посилки чи бандеролі), він з цим повідомленням має прийти до поштового відділення і там отримати цю повістку, в якій вказано: коли, куди і в який час з’явитися.
«Спочатку, після отримання таких повісток, чоловіки й зверталися. Зараз все це ігнорується, – каже працівник ТЦК. – Тобто, якщо людина не прийшла і не отримала повідомлення, воно перебуває на пошті, а потім відправляється відправнику у м. Київ. І потім з Києва ці повідомлення повертаються безпосередньо нам у військкомат. Це і є причиною оголошення особи у розшук. Коли ж поліція знаходить таку особу (вона по базі даних «висвітлюється червоним»), її привозять до нас, а вона говорить, що нічого не знала про цю повістку».
Хто такі «ухилянти» і яка відповідальність за ухилення від мобілізації
Після отримання персональної повістки чоловік повинен з’явитися у визначену дату та час до ТЦК та СП для проходження військової служби. Тому передує отримання іншої повістки на з’явлення до ТЦК та СП для оновлення даних військового обліку та проходження ВЛК. Невиконання цих вимог і є ухиленням від мобілізації, каже капітан Федоров. У зв’язку з цим у нас і з’явився такий побутовий термін – «ухилянт» (у нормативно-правових актах він не використовується).
Громадяни, які ухиляються від призову за мобілізацією, від військового обліку, відповідно до Законів України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та «Про військовий обов’язок і військову службу», несуть адміністративну та кримінальну відповідальність.
Якщо військовозобов'язаний ухиляється від повістки для звіряння військово-облікових даних, то до нього застосовується адміністративна відповідальність.
Штраф за порушення правил військового обліку або законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію — від 17 000 до 25 500 грн.
Для юридичних осіб, посадових і службових осіб органів влади, підприємств, установ, організацій— від 34 000 до 59 500 грн.
«Штраф, тобто, постанову про накладення стягнення, видає Звенигородський РТЦК, – уточнює Микола Миколайович. – Якщо адресат не згоден, він може його оскаржити з юристом або особисто. В іншому випадку людина зобов’язана сплатити штраф. Якщо не сплачує впродовж 10-ти днів після отримання постанови, вона передається до виконавчої служби, яка стягує з фігуранта або майно, або кошти. Якщо штраф не сплачується впродовж 2-х тижнів, то він подвоюється, тобто не 17000 грн, а 34000 грн. У випадку, коли людина усвідомлює, що здійснила правопорушення, ставиться з розумінням і потім погоджується на сплату 50% вартості штрафу, то пишеться відповідна заява і платиться сума 8500 грн».
Як зазначає офіцер, є люди, які самостійно сплачують цей штраф. Якщо особа, яка пройшла ВЛК, визнана придатною до військової служби і на збірний пункт вона не прибула по бойовій повістці, повідомляються органи досудового розслідування щодо факту кримінального правопорушення. І вже таких два факти у нас в районі є. Люди отримали реальні терміни.
«Але є протилежні випадки, які говорять про патріотизм і громадянський обов’язок людей, які, попри такі можливості, все ж обрали захист країни, – наводить приклад офіцер. – Так, шполянин Віктор К., який, здавалося б, міг би скористатися і таким правом, і тим, що має на утриманні п’ятеро дітей, сам прийшов до ТЦК, бо, як пояснив: «хто ж, як не я…», і нині захищає країну на одному з найгарячіших напрямків".
Серед претендентів на контрактну службу багато охочих потрапити до морської піхоти
Якщо у чоловіків є бажання проходити військову службу за контрактом, вони можуть прибути до Шполянського територіального центру комплектування та соціальної підтримки для співбесіди та підбору посади, військової частини.
Ознайомитися з відповідною інформацією щодо такої служби капітан Федоров радить на сайті lobby x army.
«На зазначеному сайті є спеціальні розділи, тож чоловіки можуть отримати ту інформацію, яка їм потрібна. ВМС, ВПС, ССО, піхотні частини. Різні спеціальності: помічник гранатометника, оператор БПЛА, сапер, механік-водій танка та інші. Наразі для молоді з 18 до 24 років є можливість отримання багатьох преференцій, – каже він. – Люди приходять до нас у відділ рекрутингу – або самі вибирають частину, або ми пропонуємо їм, які є спеціальності і які є частини.
Якщо чоловік має технічну освіту, то краще, щоб він займався технікою, тобто БПЛА. Там потрібно мати аналітичний склад розуму, хорошу пам’ять. Бути з технікою на «ти». А якщо фізично здоровий, витривалий чоловік, багато досвіду з механікою в цивільному житті, то може працювати з військовою технікою. Наразі зразки радянської техніки відходять у минуле, а більше використовується сучасна закордонна техніка британського, американського виробництва. Тож це я й рекомендую їм. Є багато охочих потрапити до морської піхоти.
Прикро, коли зі злобою ставляться до людей у «пікселі»…
«Як не прикро констатувати, але деякі люди з негативом і злобою реагують на форму «піксель», – розмірковує військовий. – Тобто причину і наслідки війни пов’язують із ТЦК. Воно ж повинно розкручуватися зовсім у інший бік. Якби мобілізацією займалися, припустимо, лікарі «швидкої допомоги», або вчителі молодших класів – то це така ж хвиля ненависті була б щодо них? Якщо в такий спосіб залучення людей до армії вибрали ТЦК… Хоча ТЦК – це по своїй суті облік і контроль військовозобов’язаних: приймаємо людей на мобілізацію, оформляємо документи і направляємо на місце служби.
Ось приклад: працівник поліції, два працівники РТЦК, їдемо вулицею міста. Йде молодий юнак років 25-ти. Побачив нашу машину – і в нього жах в очах: розвертається і біжить, звертає до першого ліпшого чужого двору, перестрибує через паркан, ламає людям квітники, знову перестрибує через паркан, біжить десь у берег. Чому?»
Наразі надія тільки на свідомість громадян, вважає Микола Федоров.
«У нас не буде "бусифікації". Ловити, крутити ніхто не буде, заштовхувати у бусики теж. Але ж і не піти захищати свою країну не вийде. Та хочемо, щоб люди не лише говорили про свої права, а й пам’ятали про головний обов’язок – стати на захист Вітчизни. Якщо є реальна загроза для сім’ї, рідних, для твого помешкання, майна, справжній чоловік захищатиме свій дім чи десь ховатиметься, щоб якось без нього все минулося?"
Яка мотивація буде в людини якщо їй ломають руки?