У Шполі перейменують п’ятдесят вулиць

На поточному тижні відбулося друге засідання топонімічної комісії при міськвиконкомі, яка має внести пропозиції по перейменування вулиць нашого міста з комуністичними назвами. Ця робота активізувалася у зв’язку з підписанням 15 травня Президентом України Петром Порошенком закону про декомунізацію, за положеннями якого місцеві органи влади зобов’язуються демонтувати пам’ятники особам, причетним до організації та здійснення Голодомору 1932—1933 років в Україні, політичних репресій, особам, які займали керівні посади у комуністичній партії, вищих органах влади та управління СРСР, УРСР. Тож зміна назв вулиць є неминучою.

Члени комісії, яка носить дорадчий характер, визначили 50 назв міських вулиць та провулків у Шполі, які потрапляють під норми вищевказаного закону, а саме: Артема, Баумана, Боженка, Будьонного, Ватутіна, Володарського, Галана, Горького, Дімітрова, Енгельса, Жовтнева, Жукова, Ковпака, Космодем’янської, Калініна, Кірова, Маркса, Комінтерну, Комсомольська, Котовського, Кошового, Красіна, Крупської, Куйбишева, Лазо, Леніна, Матросова, Островського, Пархоменка, Петровського, Піонерська, Пролетарська, Радянська, Тельмана, Ульянівська, Урицького, Фоміна, Фрунзе, Фурманова, Чапаєва, Червоноармійська, Щорса, Калініна, Кірова, провулки: Комсомольський, Матросова, Островського, Пролетарський, Чапаєва, Червоноармійський.

По кожній з цих вулиць комісія підготувала пропозиції для нових назв, які будуть внесені на обговорення міської громади, а потім сесією буде прийняте відповідне рішення. Жителі самі мають визначитися — чи прийняти запропоновану назву, чи запропонувати свою, яка до вподоби. Перелік нових назв, який підготувала комісія, в міру несе українське ідеологічне навантаження, а також є і гарні милозвучні українські назви — Вишнева, Краєвидна, Зоряна, Різдвяна. Не слід забувати, що в назві вулиці, як і в людському імені, має зберігатися певний зміст, виховна суть, вшанування видатних постатей та історичних подій, які славлять нашу державу і націю. Тож серед переліку пропозицій є й такі: Холодноярська, Героїв Крут, Героїв Небесної Сотні, Івана Лютого-Лютенка, Івана Гончара, Василя Стуса, Козацька, Гайдамацька, Степана Кожум’яки, Січових стрільців, Івана Гонти, Олександра Кондратюка, Андрія Тихолоза, Сергія Лифаря та інші.

Слід подумати, чи варто окремим вулицям повернути їх історичні назви: Кримківська, Прорізна, Сигнаївська, Ковальська, Базарна, Терешківська. І чи не буде крамолою, коли увіковічнити ім’я колишнього власника міста при царській Росії Олександра Абази. Тоді Шпола почала стрімко розвиватися, як економічно, так і соціально, і по суті, стала містом. Абаза не тільки причетний до розбудови знаменитого палацу у Верхній Дар’ївці, а також побудував за свій кошт кам’яну церкву (на місці теперішнього стадіону «Колос»), зруйновану комуністичною владою у 30-х роках минулого століття, а також першу початкову школу у Шполі, яку люди називали «абазівкою». Дискусій може бути багато, що дасть можливість кожному з нас глибше вивчити нашу історію, національні традиції, прикрасити свій дім родовими характеристиками.

Члени топонімічної комісії запрошують жителів міста активно долучитися до обговорення та подавати свої пропозиції. Всі вони будуть детально вивчені і враховані. Прохання звертатися з пропозиціями та зауваженнями до 1 серпня в письмовій формі до міської ради (м.Шпола, вул. ПроПролетарська, 59), тел. для довідок: №2-01-39.
Не будьмо байдужими!

Наталія ДАВИДЕНКО.