У Соболівці будується ферма нового зразка

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Поки у державі визначають пріоритетні завдання для збільшення капіталовкладень у галузь сільського господарства, перспективність вітчизняного агросектора невтомно доводять ентузіасти-сільгосптовароровиробники.

Здавалося б, в умовах такої непроглядної економічної, політичної і суспільної кризи розвивати агробізнес якщо не неможливо, то вкрай важко. Але навіть у невеликих селах Шполянського району нас продовжують радувати і дивувати здобутками. СТОВ «Агроспілка» у Соболівці розвиває сільгоспвиробництво у напрямках рослинництва, тваринництва і виготовлення хлібобулочної продукції на базі ВП «Хлібзавод» у Шполі.

Зустрівшись днями на території господарства у Соболівці із заступником директора підприємства Олегом Василенком, кореспонденту газети «Шполяночка+» вдалося пересвідчитися у багатьох цікавинках робочих буднів соболівчан, поспілкуватися з ними щодо мотивацій їх бізнес-активності. Склад агрегатної техніки СТОВ «Агроспілка» поступово осучаснюється, власні кошти у нові трактори, сівалки, комбайни відразу оправдовуються.

Останнє придбання — новий сучасний комбайн марки «New Holland» з трьома жатками вартістю в 10 млн. грн. Нині завдання із підживлення та закриттям вологи майже виконані, триває підготовка до посівів сільськогосподарських культур на орендованих землях на 1253 га. Вирощують тут пшеницю для виробництва хліба, а також кукурудзу та соняшник.

У СТОВ «Агороспілка» переконані, що органічне землеробство найбільше гарантує наявність якісних продуктів харчування, зберігає здоров’я тим, хто їх споживає, — і це в контексті здоров’я всієї нації, а не окремих її представників. Тому утримувати тваринництво — справа хоч і непроста, але благородна. А ще тут турбуються про збереження родючостчорноземів, які гарантують нам продовольчу безпеку та посилюють наші лідерські позиції на світових аграрних ринках.

Незабаром
введуть у дію новацію
на фермі

Про життя тваринницьких ферм охоче розповідає заступник директора підприємства з питань тваринництва Сергій Маркелов — людина молода і енергійна, наділена не лише працьовитістю і любов’ю до справи, якою займається, а й почуттям гумору. Пан Сергій працює у господарстві з початку російсько-української війни, адже переїхав до Соболівки із Донецька, є фактично переселенцем із окупованої території.

Завідуюча фермою Лідія ЛИСЕНКО

та заступник директора

з тваринництва Сергій МАРКЕЛОВ

на будівництві ферми нового зразка.

Отримав пропозицію від директора СТОВ «Агроспілка» Ігоря Романенка, з яким зустрілися на той час у столиці.

Сергій, котрий за фахом кухар-кондитер, мав з дитинства хобі доглядати різних тварин, цей світ для нього завжди був близьким, адже головне — душею бути прикутим до живих створінь і щиро плекати їх. Тож перспектива поїхати працювати у віддалене від мегаполісів село зовсім не налякала чоловіка.

— Утримуємо в господарстві 400 голів ВРХ, з них — 177 корів, прагнемо постійно нарощувати поголів’я і нам це вдається — порівняно з минулим роком збільшили на 60 голів, — розповідає Сергій Маркелов. — Другий рік поспіль співпрацюємо із фірмою «Danone», якій реалізуємо молоко. Торік ми задумали збудувати нову ферму для безприв’язного утримання ВРХ — такі зразки ми бачили, побувавши у господарствах Жашківщини, Маньківщини і Тальнівщини. Усе заради суттєвого підвищення якості молока. Співпрацюємо також із фірмою ГК «АгроВетАтлантік», у якої купуємо високоякісні корми і корисні органічні добавки.

Будівництво нової ферми і справді реалізується швидкими темпами, враховуючи, що задум народився лише рік тому.

— Намагаємося переходити на енергозберігаючі елементи — замінюємо лампи на економні, — додає пан Сергій.

На подвір’ї є й інші утриманці — коні, яких тут до десятка. Свого господаря упізнають, прагнуть торкнутися руки, привітатися.

Всього на тваринницькому комплексі трудяться 26 жителів села, а загалом у господарстві — 45 працівників. Ламати і закривати молоді керівники нічого не збираються, а лише будувати і примножувати, і дуже віриться, пересвідчившись із робочого будня, що їм це під силу.

Дорогу ремонтуватимуть
за рахунок
соціального партнерства

Окрім робочих місць, які дає селу господарство, пріоритетним напрямком є соціальне партнерство із місцевою громадою. Головне завдання, яке турбує кожного — нарешті відремонтувати дорогу, яка веде до села від траси і до центру. На ці цілі вже запланували виділити 600 тис. грн., а реалізувати роботи мають намір у співпраці із ще одним орендарем земель у Соболівці — СПОП «Відродження», а також із сільською радою.

 

Сільський голова Соболівки Валентина ЯЦЕНТЮК.

 

 — Кошти у сумі 265 тис. на дорогу протяжністю 5 км ми передбачили у сільському бюджеті, — розповіла сільський голова Валентина Яцентюк. — Але лякають ці нововведення із перерахунком коштів на рахунок Служби автомобільних доріг. У селі вважають, що послуги посередників є зайвими, ми й самі спроможні реалізовувати такі міні-проекти. До того ж, торік Верховна Рада внесла зміни до законодавства, якими дозволено використовувати кошти сільських бюджетів на ремонт доріг загального користування місцевого значення. Та потім були створені юридичні колізії з відсутністю механізму освоєння коштів, і тепер опускаються знову руки. Залишається сподіватися на соціальних партнерів, які не залишать цю задавнену проблему.

Співпраця СТОВ «Агроспілка» є всебічною, керівництво не відмовляє в жодній допомозі у господарських справах. От при нагоді сільський голова відразу запитала у Олега Василенка: чи вапна можете дати на роботи з благоустрою? Проблем жодних, весняна толока в Соболівці розпочнеться з усім знаряддям.

 

Фоторепортаж Наталії СТОРЧАК.

Оператори машинного доїння Роза КАПУЦИН і Надія ФАРТУХ.

 Денний сторож Петро КРАВЧЕНКО та фуражир Дмитро БОГОМАЗ відновлюють огорожу загону для тварин.

 

ДОВІДКА. У молочному скотарстві найбільш перспективна технологія безприв’язного утримання та доїння у спеціальних залах на автоматизованих установках. У порівнянні з прив’язним утриманням та використанням молокопровода це дозволяє знизити витрати на доїння корів в 1,5—2 рази, максимально реалізувати генетичний потенціал стада, автоматизувати зоотехнічний облік, поліпшити санітарно-гігієнічні умови.

Безприв’язне утримання ВРХ — це майбутнє молочного виробництва в США і Європі. Цікавий факт: 40 років тому дві країни СРСР і США почали впроваджувати безприв’язне утримання ВРХ. У той час в нашій країні 5% корів були переведені на таку систему утримання.

Сьогодні в США 85% корів знаходяться на безприв’язі, а в Росії — 4%, ще менше, ніж 40 років тому!

В Європейських країнах безприв’язне утримання ВРХ на підстилці є обов’язковою умовою, щоб отримати сертифікат екологічно чистої продукції. При такому утриманні корови можуть безперешкодно пересуватися в будь-який час доби. Досить поширене безприв’язне утримання корів з боксами для відпочинку, вони віддалені від годівниць, гній видаляється дельта-скреперами, корова сама йде на доїння.