25 липня жителям села Кримки, Шполянської ОТГ та села Скотареве, яке нині в процесі приєднання до Шполянської міської ОТГ проектний менеджер Черкаської агенції регіонального розвитку, Тамара Турченяк та експерт в галузі птахівництва Оксана Ус провели навчання на тему: «Як подвоїти прибуток від власного господарства: досвід простих селян».
Навчання селянам організувала Шполянська міська рада. На ньому також були присутні: начальник віділлу економічного розвитку та інвестицій Шполянської міської ради Наталія Коваль, в.о. старости села Кримки Микола Запорожець, секретар сільської ради села Скотареве Алла Чепіга. Зустріч проходила у форматі інтерактивного спілкування.
На прикладі успішного досвіду мешканців сусідніх районів місцеві жителі Кримок та Скотаревого дізнались, як шляхом створення кооперативів прості селяни збувають товари власного домогосподарства та мають стабільний додатковий прибуток.
Тамара Турченяк розповіла про унікальні культури, які сьогодні мають найбільший попит не лише на ринках України, а й за її межами.
— Мало хто знає, що приміром обліпиха, чорна горобина, кизил, жимолость, «мати-й-мачуха», ромашка, подорожник, брусниця, календула, каштан - культури із високою прибутковістю, — зазначає пані Тамара, — догляд за якими не потребує значних фізичних сил чи фінансових затрат.
За її словами, люди, що створили власні кооперативи можуть розробляти свої програми розвитку і приймати участь у різних обласних і державних грантових проектах.
На Черкащині існує безліч прикладів, де переможці грантів отримали в подарунок техніку чи обладнання для обробки вирощеної продукції. Найбільш активними в цьому напрямку виявились жителі Чорнобаївського, Смілянського та Монастирищенського районів. Деякі з них вже працюють над розробкою програм із залучення інвестицій шляхом виведення продукції домашнього господарства на зовнішні ринки, іншим словом на експорт.
Власним досвідом, як шукати партнерів в даній сфері та проводити переговори поділилась експерт із галузі птахівництва Оксана Ус.
Протягом двадцяти років пані Оксана разом із чоловіком займаються технологією вирощування всіх видів птиці та виведенням збалансованих кормів.
— На перший погляд ми — успішні люди, які маємо власне птахівництво. Проте за цей час чимало разів потрапляли в невигідні для себе ситуації. Були випадки, коли поголів’я птиці різко втрачалось, або птахи виростали надто малими, — розповідає Оксана Ус. — Ми з чоловіком не зупинялись на півшляху і виважено йшли вперед. У результаті наполегливої праці стали досвідченими фермерами по вирощуванню перепілок, індиків, курей-блойлерів та інших домашніх птахів.
Наприкінці зустрічей фахівці Агенції регіонального розвитку залишили в подарунок місцевим жителям обох сіл літературу, яка стане корисною при веденні садівництва та городництва. Для отримання допомоги у вигляді консультацій жителям тамтешніх сіл лишили контактні дані всіх обслуговуючих кооперативів створених на Черкащині.
Селяни кажуть, що такі навчання ефективні людям із сільської місцевості. За словами жителя села Кримки Петра Колоса, щоб досягати позитивних результатів у вирішенні проблеми безробіття та масового виїзду молоді із села, потрібно спілкуватись із успішними людьми, які на власному прикладі надихають інших людей працювати на домашньому господарстві і отримувати за це додаткові кошти.
Наталія ПОЛТАВЕЦЬ