На фоні кризи у зовнішній і внутрішній політиці та масштабного зростання тарифів на комунальні послуги боляче б'є по українцях і зростання майже в геометричній прогресії цін на продукти харчування. Вже зараз кожен, хто періодично закуповується в супермаркетах та на ринках, може без будь-якого економічного аналізу і підказок експертів зробити власний невтішний висновок: ціни зросли суттєво. Так би мовити, наблизилися до європейського рівня, а подекуди – навіть перевищили його. За даними Державної служби статистики, на їжу українці витрачають левову частку своїх доходів – 40, 4%. Далі йдуть житло, вода, електроенергія, газ та інші види палива – 13,7%; транспорт – 9,3%; алкогольні напої, тютюнові вироби – 7,8%; охорона здоров’я – 6,1%; одяг та взуття – 4,2%.
Через здорожчання продуктів харчування ціна новорічного столу 2022-го року збільшиться у середньому на 20-22%. Про це повідомив голова Спілки українського селянства Іван Томич.
Продукти продовжують стрімко дорожчати. Основні причини, за словами експертів, – це пандемія, через яку порушилася більшість транспортних потоків; зовнішні чинники (такі як небувале подорожчання енергоносіїв у світі), а також внутрішні моменти, пов’язані з інфляцією, коливаннями на ринках та погодою.
Майже вдвічі уже зросли ціни на картоплю, цукор, соняшникову олію, цибулю, гречку, мед. Також до кінця року експерти прогнозують зростання цін на хліб та хлібобулочні вироби, сезонні овочі та фрукти, на деякі види круп та інші продукти.
Які ж причини такого здорожчання продуктів? Що уже зросло в ціні і чого очікувати українцям надалі?
Які продукти подорожчають до кінця року?
Експерти зазначають, що внаслідок зростання цін на енергоносії та пальне для автомобілів зростуть ціни і на хлібобулочні вироби, окремі види м’яса та круп, а також на сезонні овочі та фрукти. За словами економіста інвестиційного центру Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (FAO) Андрія Ярмака, зростуть у ціні сезонні товари, такі як тепличні овочі. Разом із тим, ціни на картоплю і традиційні овочі, швидше за все, за його словами, будуть порівняно стабільними, тому що збір урожаю завершився і їхня пропозиція висока.
Економісти також вважають, що на сезонний фактор подорожчання накладається ще й інфляційно-глобальний, куди входить і зростання цін на енергоносії. Ціна на газ, за його словами, потягне за собою зростання вартості товарів, пов’язаних із використанням газу під час їхнього виробництва, з опаленням.
Крупи до купи
В Україні відпускні ціни виробників на харчові продукти за рік збільшилися на 9-75%. Найбільше зросли середні ціни на соняшникову олію, цукор, а також одразу на кілька видів круп. Так, середня ціна гречаної крупи у вересні 2021-го року порівняно з аналогічним періодом минулого року зросла на 14% – до 35,63 гривень за кілограм із ПДВ.
Згідно з оприлюдненими даними, станом на вересень 2021 року відпускні ціни виробників в середньому по Україні становили:
- на кукурудзяну крупу – 12,91 грн/кг (на 24% вище, ніж в аналогічний період минулого року);
- на пшоняну крупу –14,10 грн/кг (на 13% вище);
- на горохову крупу – 14,33 грн/кг (на 20% вище);
- на ячмінну крупу – 11,20 грн/кг (на 31% вище).
За прогнозами Міжнародної Асоціації Гречки, до кінця року гречка в Україні може подорожчати на третину, це від 20 до 30%.
На думку економіста, якщо аграрії вирішать підняти вартість гречки, споживач просто обере інші крупи. Адже окрім неї українці з’їдають за рік 20 млн тонн різного типу зернових.
Хлібобулочні вироби з меню прибрати?
Може подорожчати і хліб. Основні причини – зростання цін на сировину та на енергоносії, що займають значну частину у виробництві борошна та хлібобулочних виробів.
– Через зростання цін на сировину та на енергоносії підвищиться загальна собівартість хлібобулочних виробів. Тому виробники та продавці будуть змушені піднімати ціни кінцевим споживачам, – зазначив голова Комітету економістів України Андрій Новак.
Пропозиція на ринку обмежена, що провокує зростання цін. Оскільки Україна традиційно експортує приблизно 70% обсягу врожаю, внутрішні ціни, як розповів президент Всеукраїнської асоціації пекарів Юрій Дученко, повністю залежать від кон’юнктури зовнішнього ринку.
Тим часом уряд звітує про небувалий врожай зернових цього року. За офіційними даними, вже намолочено ранніх зернових і зернобобових близько 45 мільйонів тонн. У цілому українські аграрії планують зібрати близько 85 мільйонів тонн зерна, прогнози щодо ранніх зернових дуже хороші.
Однак від подорожчання хліба це не рятує. За словами Юрія Дученка, в собівартості хліба простої рецептури борошно займає близько 40%.
– Станом на вересень наші борошномельні підприємства закуповували зерно на 27% дорожче, ніж у вересні 2020-го року. Наприклад, якщо взяти київський регіон, зерно пшениці другого класу коштувало 7 900 гривень за тонну, – зазначив фахівець.
Плач за цінами на цибулю
Ціни на цей овоч ще у жовтні досягли рекордних показників: на оптових ринках за 7 грн /кг, що вище минулорічної ціни в 2,3 рази. Відтак, після сезону рекордного експорту ріпчастої цибулі до великої кількості країн, Україна може знову стати імпортером цього овочу. Аграрії пов'язують такі високі ціни на цибулю зі зниженням обсягу виробництва у 2021-му році.
Крім того, що посіви цибулі цього року зменшили, так ще і вродила вона не найкращої якості. Цибуля пізніх сортів, яку традиційно вирощують в південних областях, постраждала від дощів, і дозріла водянистою. Також українські виробники не завжди можуть забезпечити оптимальні умови для її зберігання.
Боляче б'є по гаманцю ціна на соняшникову олію
Україна – один з найбільших виробників та експортерів олії у світі. Однак це не рятує нас від її здорожчання: вартість рослинної олії в Україні може зрости до сотні гривень за літр. Економіст Олег Пендзин вважає, що ціну на рослинну олію в Україні ніхто знижувати не буде.
– Є такі поняття, як узгоджені дії або картельна змова. Якщо немає конкуренції, вам ніхто ціну знижувати не буде. Судячи з того, що у світі ціна впала, а у нас лише зростає, у нас не дуже сильно працює конкуренція. Значить, це питання Антимонопольного комітету, – вважає Пендзін.
Водночас виробники олії кажуть, що на ціни впливає подорожчання ресурсів. Наприклад, матеріалів для фасування, гексанового розчинника, транспортування.
Вже зараз ціни на соняшникову олію в Україні за рік зросли майже вдвічі. За даними Держстату, ще влітку, в червні цього року, соняшникова олія коштувала на 80% дорожче, ніж у червні 2020 року.
На відміну від курей, ціни на їхнє м'ясо злетіли
Протягом року ціна на курятину в середньому виросла на третину. Така тенденція пов'язана зі збільшенням затрат виробників. Про це повідомила аналітик Українського клубу аграрного бізнесу Світлана Литвин.
– Вперше за тривалий період ми бачимо скорочення об'ємів виробництва курятини в Україні. За останні десять років воно зростало. За 11 місяців 2021-го року промислое вироництво скоротилось на 3%, в домогосподарствах – на 4%. В таких умовах ціна і виросла, – каже вона.
Мед «на вагу золота»
В Україні на фоні чергової хвилі пандемії збільшується попит на продукти бджільництва, а, відповідно, продовжують зростати і ціни на них. Суттєве здорожчання експерти зафіксували ще у вересні.
За словами бджоляра Валерія Курейка, основні причини, які спричинили це – складні погодні умови вже другий рік поспіль, подорожчання бджолопакетів та інвентарю, зростання витрат на утримання пасіки. За інформацією експерта, і в гурті, і в роздрібній торгівлі, пилок здорожчав майже удвічі, перга та прополіс – на 30-35%, в залежності від регіону, а настоянки – на 10-15%.