УКРАЇНСЬКИЙ ВОЖДЬ ІНДІАНСЬКОГО ПЛЕМЕНІ

Льотчика Івана Даценка вважали загиблим на війні, але багато років по тому він знайшовся в північноамериканському племені могавків під ім’ям Пронизуючий Вогонь...

До 1943 року Іван Іванович Даценко здійснив понад 200 бойових вильотів на бомбардування ворожих об'єктів. Але завдання, яке льотчик отримав у середині квітня 1944 року, стало для нього останнім. Понад 20 років вважа­лося, що Даценко загинув при виконанні завдання, але на ділі все виявилося інакше.

У ніч на 18 квітня 1944 року екіпаж Даценка отримав завдання — вируши­ти на залізничну станцію Львів-2, яка перебувала в руках противника. Іван Іванович готувався до виконання основ­ного завдання. Але його літак потрапив у промені прожекторів, і зенітки супро­тивника відкрили вогонь ...

Коли відгриміла війна, рідна сестра героя намагалася його відшукати. Вона вірила, що брат зумів вижити тієї ночі. До того ж похоронка на його ім'я так і не приходила. Замість неї — скупа ви­писка з наказу головного управління кадрів, де йшлося, що Даценко просто «не повернувся з бойового завдання». Колишні товариші по службі теж ствер­джували, що на місці падіння крилатої машини вони бачили парашут.

До 90-х років минулого століття ро­дичам Даценка так нічого конкретного дізнатися не вдалося. І ось одна із полтавських газет опублікувала пере­друк інтерв'ю зі знаменитим танцюри­стом Махмудом Есамбаєвим. У ньому він розповідав про своє перебування в Канаді.

Надворі 1967 рік. Есамбаєв прибув до Канади в складі делегації на вистав­ку «Експо-67» для участі у святковій програмі. Танці Есамбаєва справили надзвичайний фурор. Навіть прем'єр-міністр Канади Лестер Пірсон був так вражений, що особисто підійшов до ра­дянського танцюриста і заявив, що го­товий виконати будь-яке його бажання. Той попросив відвезти його в індіанську резервацію, щоб побачити національні танці аборигенів.

Незабаром резервація, де жило одне з племен ірокезів (могавків), всім складом зустрічала делегацію. Після представлення до Есамбаєва підійшов вождь — високий, в строка­тому головному уборі з пір'я і з при­крашеним обличчям, він привітав тан­цюриста та запросив до себе в хатину. Махмуд Алісултанович думав, що їх супроводжуватиме перекладач, але з'ясувалося, що індіанський вождь прекрасно розмовляє українською та російською мовами. Одне лише вітання «Здоровенькі були!» виклика­ло здивування.

У хатині дружина вождя (до речі, корінна індіанка) гостинно всіх при­гощала. Вождь спочатку заспівав «Розпрягайте, хлопці, коней», а потім розповів свою історію. Виявилося, що він — Іван Іванович Даценко, Герой Ра­дянського Союзу. Волею випадку його занесло до індіанців, з якими він і за­лишився. Вони дали йому «справжнє» ім'я — Пронизуючий Вогонь, а також офіційне — Джон Маккомбера. А во­ждем він став просто — одружився з дочкою тодішнього вождя племені (синів у нього не було).

На прощання Пронизуючий Вогонь попросив Есамбаєва надіслати йому фотографії його малої батьківщини — села Чернечий Яр і самої Полтавщини.

У селі Чернечий Яр про Івана Івановича знають всі. І ніхто не сумнівається, що їхній односелець і індіанський вождь — це одне і те ж обличчя. А полтавські краєзнавці ось уже кілька десятиліть намагаються з'ясувати, яким же чином Даценко опинився за океаном. Але відповіді на це питання немає. Таємниця поя­ви українського вождя у індіанців досі залишається нерозкритою.

Лариса БАЧИНСЬКА