В Умані відкрили пам’ятник Івану Гонті та Максиму Залізняку

Нарешті Умань має пам’ятник героям за волю України — Івану Гонті та Максиму Залізняку. Цієї події у древньому місті, в якому в 1768 році ватажки гайдамацького повстання «Коліївщина» відчайдушно боролися за незалежність рідної землі, чекали давно. Адже зведення пам’ятника двом славетним українцям було заплановане ще в далекому 1968 році. Тоді перший заступник голови Ради міністрів УРСР Петро Тронько урочисто перерізав стрічку і відкрив меморіальний камінь iз надписом, що на цьому місці буде споруджено пам’ятник Гонті та Залізняку. Та задумана добра справа не була реалізована. З різних причин будівництво відтягувалося більше 40 років поспіль.
Лише тепер, завдяки ентузіазму небайдужих українців, котрі організували фонд підтримки будівництва, завдяки спонсорським коштам (а це більше трьох мільйонів гривень), пам’ятник героям постав у центральній частині міста навпроти заводу «Мегомметр». Чимало зусиль до зведення монумента доклав земляк черкащан, народний депутат Микола Томенко, та заснований ним фонд «Рідна країна», який допомагав у завершенні будівництва пам’ятника і організаційно, і фінансово.

МиколаТоменко запропонував втілити в життя ідею розбити поруч із пам’ятником Гонті та Залізняку сквер Злагоди, який би, за його словами, символізував те, що українці, поляки і євреї зробили висновки з власної непростої історії, її трагічних сторінок та робитимуть усе, щоб їхні народи сьогодні жили у порозумінні та злагоді. «У нас уже є відведене місце під такий парк. Наступного року Умань відзначатиме своє 400-річчя, і, думаю, до того часу ми зможемо посадити парк Злагоди», — розповідає «Україні молодій» перший заступник міського голови Умані Сергій Клочко.

Людмила НІКІТЕНКО («Україна молода»).