МИХАЙЛО СЛАБОШПИЦЬКИЙ
ВЕЛИКА ВІЙНА 2014...
(Продовження.
Початок в №№30— 32).
АРМІЯ І ДЕРЖАВА
...Радіоперехоплення поблизу кордону на Південному Сході принесло такі фрази російських військових: «Хохлы воюют лучше. Две недели долбим и ни хрена!.. Это не Чечня, это полноценная армия!». Особливо виділяють вони нашу артилерію, розвідку та спецназ. Як стверджують росіяни, такої якісної артилерійської роботи вони не змогли в себе домогтися навіть за результатами трьох війн. У російській пресі то там, то там звучить мотив: ми недооцінили українців. Блискавична анексія Криму зробила російським військо- вим погану послугу — вона приспала їх пильність. Російське командування на чолі з Путіним було впевнене: досить лише на Донбасі розпочати, як почнеться загальнонародне повстання проти «київської хунти», а вкраїнська армія перелякано капітулює. А сталося не так, як їм уявлялося. Напівозброєна й напівголодна армія мало не голіруч виявила потужний опір озброєним до зубів російським ландскнехтам, які в обох чеченських війнах і в російсько-грузинській добре оволоділи мистецтвом убивати.
І щодалі більше наші Збройні сили набирають сили і демонструють високий бойовий дух і воєнне мистецтво. Якщо слідом за армією так упевнено й послідовно ставатиме повноцінно в усіх своїх компонентах держава, можемо вважати, що ми вже на шляху до перемоги на кількох фронтах.
* * *
Ця стаття для канадського журналу була написана ще до Іловайська, де ми зазнали гіркої поразки. І вона на совісті нашого командування. Мабуть, ще ніколи за всі місяці війни не було такої неузгодженості дій наших військових частин і безпорадності та безвідпові- дальності керівництва АТО.
Те, що так успішно розпочиналося (зачищення міста від сепаратистів), так трагічно скінчилося — наші потрапили в оточення, що в історії цієї війни називатиметься Іловайським котлом. Багато (командування ретельно применшує ті цифри занижені) потрапило в полон. Україна здригнулася від цієї звістки.
І тут сталося те, що показало: в нас іще живуча енергія вчорашнього дня. Коли всі у «верхах» вдають, що воно, звичайно, трагічно, але загалом нічого такого не сталося, бо ж могло бути гірше. Тобто поговорили-поговорили на тему «Хто винен?» та й перестали. Президент суворо помахав пальцем абстрактним винуватцям — і на тому все й скінчилось.
Усі комбати добровольчих батальйонів, і багато вояків, і громадськість, і ЗМІ не змогли від влади нічого виразного почути. А деякі генерали навіть перейшли в наступ: нічого, мовляв, не в свої справи втручатися, бо вам не дано зрозуміти тонкощів воєнної справи. Теж мені клаузевіци знайшлися! Гросмейстери батальних стратегій місцевого розливу. Звичайно, серед генералітету є поодинокі винятки. Про них говорять солдати й офіцери. Але вони також не мовчать про нафталінних генералопогонників, які зеленого уявлення не мають, що таке війна і що на ній треба робити. Вся їхня професійна біографія пройшла з паперами в руках, у затишних кабінетах. Минала певна кількість років — і їм на погонах домальовувалася ще одна зірочка. Уся кар’єра без практичної участі в бойових діях. А тут тобі — війна. Як би від неї заховатися? У глибокі штаби закопатись. Як у бомбосховища. Там вони хочуть пересидіти війну. В теплі й комфорті. У той час, коли добровольці в снігах під вогняною смертельною зливою здебільшого з анахронічним арсеналом у руках намагаються протистояти ворогу.
Ще у вересні минулого року після зустрічі Президента Порошенка з командирами добровольчих формувань командир батальйону «Дніпро-1» Юрій Береза сказав: «За останні 23 роки на території України були військові частини, але не було української армії, нині вона тільки народжується».
Судячи з усього, та розмова була дуже гострою. Бо ж контекст, в якому вона відбувалася, не заспокоював, а посилював тривогу. До того ж комбатів, як мовиться, домежно допекло те, що діється з ЗСУ. Юрій Береза твердо переконаний: після Іловайська Президент повинен вдатися до найрішучіших дій. «З багатьма я стояв пліч-о-пліч в Іловайську і якраз вони мають прийти до керівництва військової складової держави, а зрадники повинні стати перед судом. На моє глибоке переконання, генерал Литвин і його штаб є зрадниками», — не сумнівається Юрій Береза. А щодо подробиць зустрічі з головнокомандувачем він сказав: «Ми вчора були в Президента, вимога одна — відставка міністра оборони, начальника Генерального штабу і суд над офіцерами та генералами, які зрадили державу. В нас є достатня кількість патріотів, які спроможні втримати ситуа- цію, перейти в наступ і контрнаступ. Я йому повірив і чекаю рішучих кроків від нашого керівництва».
Однак рішучість головнокомандувача була набагато менша, аніж сподівалися. Загалом наше генеральство так і лишилося додивлятися свої райдужні сни. Очевидно, вони для керівництва держави щось таке, як талісман. І керівництво ніяк не може повірити, що талісман той — фальшивий.
Шквал критики міністра Гелетея і його «команди» наростає з усіх боків, а міністр демагогічно заявляє: це провокація Москви...
...Росія нарощує свою воєнну присутність. Світ має погодитися: «ватники» накупили в промтоварних магазинах Донеччини й Луганщини танків, БТРів, найсучаснішу артилерію і т. ін. Регулярно, мов горілку, закуповують боєприпаси та все інше, необхідне в умовах війни. Може, дехто й повірить у таке. Але загалом ЗМІ повідомляють: з Росії йдуть регулярні війська, нескінченним потоком тече бойова техніка, а путінські гібридні «гумконвої» підвозять боєприпаси.
Україна змушена оборонятися. Проводити нові хвилі мобілізації. «Мобілі- зація — це чарівна лампа. Яка показує всьому суспільству якість і ефективність роботи влади. Адже завдання номер один держави — гарантувати безпеку своїх громадян та вміти зібрати всі наявні сили для їхнього захисту», — пише відомий військовий експерт Юрій Бутусов...
Юрій Бутусов нагадує те, що ми добре знаємо: військові комісари на місцях, як правило, заражені корупцією та некомпетентні. В пресі знову з’являються повідомлення про застуканих на гарячому військкомів-хабарників, які «брали на лапу» за те, що «списували» призовників.
Це добре, що міністр оборони наказав призначити на посади військкомів ветеранів АТО після поранення. Буту сов наводить сумну цифру: за цей час таких призначено... двоє. Це свідчить, що в Мінооборони немає контролю за виконанням його рішень. Одне слово, бардак, недопустимий і в мирний, і тим більше у воєнний час.
Взагалі треба сказати, що Міноборони як приховував, так і приховує від громад- ськості чимало негативного в його сфері: дезертирство, невиконання наказів, пияцтво, мародерство в зоні бойових дій. Та це — інша тема. Тема відсутності контролю суспільством оборонного ві- домства. Без такого контролю нам годі сподіватися на досконале функціонування цієї структури.
Далі Бутусов нагадує про систему обліку призовників та резервістів. Її, по суті, Генштаб провалив. У військкоматах навіть немає комп’ютерів, уся документація — на паперових носіях. Автор статті в «Дзеркалі тижня» наводить такий кур- йоз. Військкомат відмовив у призові «діючому бійцеві Французького іноземного легіону, що добровільно повернувся в Україну, — він не пройшов медичної комісії». Коментарі тут напрошуються самі собою.
Ось статистика, котру наводить Ю.Бутусов. задумаймося над цими цифрами.
За ці 23 роки в нашій армії відбули службу 1500 офіцерів, які навчалися в західних військових закладах. Це вагомий аргумент на користь їхньої професійної підготовки. Ще дуже важлива цифра. Службу тільки в частинах ВДВ, спецназі, розвід частинах, в СБУ пройшли майже 800000 осіб. Війну в Афганістані пройшли 260 тисяч українців. Бутусов нагадує і тих військовиків, хто брав участь у миротворчих місіях в Іраку, в Югославії, в африканських країнах. Таких у нас до 40000 осіб.
Отже, справді професій- них, добре підготовлених кадрів у нас удосталь. Факт, який дарує оптимізм.
У листопаді минулого року в програмі ТСН на каналі «1+1» прозвучав такий коментар американського військового експерта Філіппа Карбера про очолювану Михайлом Забродським 95-ту окрему аеромобільну дивізію, котра провела найдовший у всій воєнній історії світу рейд. «Михайло Забродський і його 95-та бригада на початку серпня стали частиною воєнної історії. Вони прорвали лінію оборони сепаратистів і звершили марш до Маріуполя, повернулися вздовж кордону, знищили кілька російських артилерійських батальйонів, що були вже на українській стороні кордону, забрали їхню зброю та обладнання. Танки пройшли аж до самого Луганська й повернулися до Слов’янська. І це — найдовший рейд озброєного формування. Відомий у во- єнній історії світу».
Це сталося за два тижні до російського наступу. За словами експерта, якби те відбулося трохи пізніше, вони били б росіян із тилу, й таким чином хід війни склався б по- іншому. Та це — не їх помилка.
На думку Філіппа Карбера, 95-та бригада — найкраща в усьому світі. «Я скажу, що вони справді найзразковіша українська бригада, тому що служили з американськими військовими на Близькому Сході», — підкреслює експерт.
Процес відродження армії забере набагато менше часу, аніж нам здається. Так, у сенсі технічного оснащення вона — ще й нині анахронізм. Багато того, що є, скажімо, в НАТО чи Китаю, у нас навіть не бачили. Хіба що чули про нього. Але в нас є отой бойовий дух, який також стає важливою стратегічною зброєю. А ще є — і це дивно, парадоксально — окремі частини, що блискуче володіють воєнним мистецтвом...
...До речі, наші ЗМІ часом аж надто скептично пишуть про бойовиків, наголошуючи на тому, що вояки з них нікчемні. Звичайно, є серед «вати» й такі — ті, що вчора випущені з буцегарні й спокусилися на легкий заробіток, уписавшися в бойовики. Є алкоголіки й наркомани. Але є й добре підготовлені вбивці, що мають за собою серйозну виучку, великий бойовий досвід. Скажімо, не злічити сатиричних стріл на адресу злополучного Гіві, що був одним із командирів бойовиків, які штурмували Донецький аеропорт.
Волонтер Олексій Мочанов коментує образ Гіві з нашої преси. Єдине, в чому вона має слушність, це те, що Гіві — унікальний покидьок. Це не оперетковий персонаж кавказького походження, а виходець з Іловайська. За паспортом — Михайло Толс- тих. Зоологічно ненавидить усе українське. І він, за словами Мочанова, не дурень і не ідіот. «Він сволота, але сволота професійна» і за ним — протитанковий підрозділ, танки й незаперечний авторитет у бойовиків. Або ж скарикатуризований нашими ЗМІ Моторола. За паспортом — Арсеній Сергійович Павлов з міста Ухта (Республіка Комі). Ми презирливо пишемо, що це всього-навсього вчорашній мийник машин. Але перед автомийкою він служив в елітних військах морської піхоти. «Коли ми всією країною кричимо, що «Гіві» і «Моторола» — це два смішні покидьки, то запитайте: чи не смішно, що з цими двома покидьками з травня регулярна українська армія, МВС і СБУ нічого не можуть зробити? Можливо, все трохи по-іншому?..».
Щоб боротися з такими ворогами (не кажучи вже про російський спецназ та елітні десантні частини), самого патріотизму й ентузіазму мало...
(Далі буде).