Відправлення на війну. Чого чекати від нової мобілізації в Україні

Влада продовжила призов до армії для підтримки АТО на Донбасі.

Поки українські військові атакують позиції сепаратистів на Донбасі і встановлюють контроль над новими містами, в Києві приймають рішення для підтримки української армії. 

Президент України Петро Порошенко оголосив уже третій етап часткової мобілізації. 

Набирати солдатів в армію будуть у всіх областях України, крім Криму, протягом 45 днів. 

Корреспондент.net розбирався з особливостями нової мобілізації. 

Навіщо нові люди? 

У РНБО заявляють, що нова хвиля часткової мобілізації в Україні оголошена як для забезпечення поточних потреб антитерористичної операції, так і для формування боєздатного резерву на випадок прямої військової агресії з боку Російської Федерації. 

Необхідно посилити охорону кордону, влити свіжі сили в підрозділи територіальної оборони, зміцнити бойові частини та частини забезпечення на сході країни. 

Крім того, чиновники говорять про необхідність проведення ротації збройних сил в зоні АТО, але те, що з цим допоможе нова мобілізація, виглядає сумнівно. Як проводити ротацію, коли українські війська наступають? 

 Кого призвуть? 

За словами секретаря РНБО Андрія Парубія, набиратися будуть люди, які пройшли підготовку у Збройних силах України, люди мають досвід ведення служби, офіцери у відставці. 

Набір буде проходити виключно на ті спеціальності, які необхідні для тієї чи іншої частини. 

Якщо під час першої черги мобілізації ми доукомплектовували переважно бойові частини і мобілізували, в основному, тих фахівців, які мають бойові спеціальності - десантників, гранатометників, артилеристів - то зараз акцент робитиметься на комплектації частин забезпечення фронту. Тобто тих частин, які безпосередньо не беруть участь в бойових діях, але займаються підтримкою армії на передовій. Також будемо частково проводити ротацію особового складу 

Андрій Парубій

Секретар РНБО зазначив, що третя черга часткової мобілізації дозволить додатково привести в бойовий стан 15 військових частин і доукомплектувати 44 частині забезпечення, а також здійснити перегрупування особового складу там де вона найбільш необхідна. 

Точна кількість резервістів, які підлягають мобілізації, не називається. 

Кожне силове відомство зробить свій розрахунок і передасть свої запити до військкоматів, виходячи з них, і будуть призиватися люди. 

Призову не підлягають під час мобілізації військовослужбовці, заброньовані органами державної влади на період мобілізації; визнані тимчасово непридатними для військової служби за станом здоров'я на строк до шести місяців; чоловіки, на утриманні яких перебувають п'ятеро і більше дітей до 16 років; жінки, на утриманні яких перебувають діти до 16 років; зайняті постійним доглядом за якою особою, якщо більше ніхто не може забезпечити догляд. 

Скромна підтримка мобілізації 

Схвалення указу про часткову мобілізацію у Верховній Раді викликало багато суперечок. У підсумку підтримали указ Президента 232 депутати при мінімально необхідних 226 

Частина депутатів виступала за проведення мобілізації тільки після оголошення воєнного стану, комуністи і регіонали взагалі були проти. 

Порошенко розкритикував парламентаріїв за таку скромну підтримку важливої, на його думку, ініціативи. 

З одного боку, дійсно вдячний вам за прийняті рішення. З іншого боку, просто шокований тим, що вони пройшли на межі критично малої кількості голосів. Вся країна воює, а 210 народних депутатів вважають, що їм байдужа війна? 

Петро Порошенко

Депутати знову "відкосили" 

У законодавстві окремим рядком зазначено, що депутати Верховної Ради не підлягають мобілізації. 

При цьому 27 червня в парламенті було зареєстровано проект постанови про призов народних депутатів України на збори військовозобов'язаних. 

Б'ються депутати непогано, але на війну не хочуть 

Авторами документа під номером 4192а виступили депутати від групи Суверенна європейська України Володимир Литвин (є головою комітету ВР з питань національної безпеки та оборони), Ігор Єремєєв та Ярослав Москаленко. 

Документом пропонувалося організувати призов народних депутатів України на збори та їхнє проведення з 21 липня 2014 до 21 серпня 2014 року, але він так і не був розглянутий у Верховній Раді. 

Натомість депутати прийняли інший закон, яким встановили, що студенти та аспіранти, що навчаються на денній формі, призову на військову службу під час мобілізації не підлягають. 

Крім того, учні, студенти, курсанти, аспіранти, докторанти мають право на збереження місця навчання на період проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період. 

Зазначеним категоріям учнів під час мобілізації також надається відстрочка на складання екзаменаційної сесії та державної атестації. 

Будуть нові протести? 

Попередні мобілізації викликали невдоволення і протести у суспільстві.

Погані умови утримання військових, відсутність належного забезпечення та озброєння призводили до акцій протестів родичів мобілізованих біля військових частин. 

Батьки навіть намагалися не випускати призовників з території частини, щоб вони не потрапили на фронт. 

Кількість загиблих серед українських військових за час проведення АТО на Донбасі вже перевищує 300 людей, понад 1000 поранено. І це тільки офіційна інформація, реальна кількість жертв може бути більшою. 

У таких умовах проводити мобілізацію владі буде складно.

Джерело:korrespondent.net