Вінки, багаття та запальна Світлана Тарабарова: як святкували Івана Купала в Шполі

Багато чудових свят має український народ, і чимало з них супроводжується красивими, сповненими таємничою силою та глибоким змістом обрядами. Але, мабуть, одним із найдивовижніших та наймістичніших є свято Івана Купала. 6 липня відсвяткували його і в Шполянській ОТГ.

Святкова хода, запальні танці, красуні-мавки та пускання вінків на воду — поринути у світ купальського дива можна було біля Красного ставу. Розпочався вечір театральним дійством. Його учасники віншували присутніх, співали обрядових пісень. Звісно, зараз свято дещо втратило свою первинну сутність, набуло нового сучасного звучання, та все ж залишається овіяним якоюсь доброю магією, вірою людей у здійснення бажань і очікувань.

Радували присутніх своїм виступом зразковий аматорський колектив студії сучасного танцю «Еліт» та колективи Центру культури і дозвілля. Також для глядачів підготували сценки та хороводи. Усі мали можливість сфотографуватись біля оформлених фотозон. Дехто був убраний у вишиванку чи мав іншу національну символіку.

Учасники заходу брали участь у вікторині на знання купальських звичаїв, парубки мірялись силою, а дівчата влаштовували запальні танці. Не відставали від молоді й представники старшого покоління, які теж охоче брали участь у конкурсах.

Для кожного з нас свято Івана Купала завжди асоціювалося з обрядом пускання вінків на воду, жвавими та веселими стрибками через вогнище, а ще пошуком омріяного цвіту папороті… І хоча самі обряди прийшли до нас із сивої давнини, вони й сьогодні не втратили популярності та зацікавленості серед населення. Тому незаміжні дівчата прийшли до берегу річки зі сплетеними вінками. Кожна із надією пустила свій на воду для того, щоб дізнатись майбутнє. А під кінець концерту традиційно запалили велике вогнище. Бо ж однією з головних і найбільш відомих купальських традицій вважаються стрибки через багаття. Сам по собі вогонь в християнстві символізує очищення, а з часів язичництва він завжди був символом сонця.

Однак на цьому свято не завершилося. На центральній площі міста на шполян чекав виступ зіркової гості Світлани Тарабарової. Концерт став подарунком від громадської діячки, кандидатки в народні депутати від 196-го округу Ірини Ванникової. Вітаючи шполян зі святом, вона побажала, щоб у їхніх оселях завжди панували мир, злагода і достаток.

Своїм виступом артистка неабияк «запалила» серця шполян, то виконуючи запальні танцювальні композиції, то співаючі зворушливі пісні про найголовніше.

ЮЛІЯ ЗАРУДНІЦЬКА