Про безпеку в освітніх закладах вже давно говорять на всіх рівнях влади. Задля того, аби діти були захищені, у школах встановлюють, наприклад, "тривожні кнопки". Згодом у кожному такому закладі планують поставити чергувати поліцейських.
Журналісти "Шполяночки" вирішили провести експеримент та перевірити, чи зможе стороння людина проникнути всередину шкіл та як реагуватимуть на неї працівники закладів.
Першим перевіреним закладом став ліцей №1. Під час експерименту саме почалася перерва. На вході стоїть троє працівниць і не звертають на журналіста уваги. Кореспондент без проблем підіймається сходами на 2-ий поверх і безперешкодно ходить коридорами. Так само він не зацікавив нікого, покидаючи школу.
В ліцеї №3 журналіст вирішив дещо ускладнити експеримент, прихопивши із собою рюкзак. Проте навіть це нікого в закладі не стривожило й він зумів спокійно прогулятися й навіть зайти до туалету, в якому справжній зловмисник легко міг би щось заховати.
Та ж ситуація сталася у ліцеї №5: попри присутність у коридорі працівників та вчителів, чужинець, який ходив коридором, нікого не насторожив.
А от у ліцеї №2 кореспонденту не вдалося далеко зайти. При вході до закладу поставили стіл, за яким сидить чергова. Саме вона одразу ж зреагувала на незнайому людину, запитавши, з якою ціллю та перебуває в школі. Вигадка про те, що відвідувач нібито прийшов до брата не спрацювала: журналіста попросили зателефонувати до вигаданого родича.
Директор ліцею №2 Олександр Гончар пояснює, що жодна стороння людина досі не пройшла далі чергового.
"Із 20 вересня минулого року наказом по закладу освіти було посилено пропускний режим у наш ліцей, - розповідає керівник. - Це, в першу чергу, пов'язано з безпековою ситуацією. Зайти до нас можна лише через центральний вхід. Це стосується технічного персоналу, педагогічного і самих здобувачів освіти. Чергові запитують у незнайомих людей, чому й для чого вони приходять. У місті з'явилося багато чужих людей, ми всіх батьків ще не знаємо".
Олександр Гончар каже, що незнайомих людей пропускають лише тоді, коли він особисто переконається у безпечності їхніх намірів. Про результати експерименту журналіста він каже, що це може бути наслідком зайвої безпечності.
"Вважаю, що це безпечність і буденність, яка притуплює пильність людей, - каже директор. - Пильність це запорука безпеки. І війна йде ж не тільки десь там. Я несу відповідальність, адже батьки приводять дітей, а я маю зробити все можливе і неможливе для збереження їхнього життя та здоров'я".
Заступниця міського голови Шполи Ірина Каландирець пояснює, що у закладах освіти в обов'язковому порядку мають зупиняти всіх невідомих осіб.
"Обов'язково мають зупинити й запитати, хто ви й куди йдете, - каже Ірина Іванівна. - Перед 1-им вересня видали наказ, що чужим людям заборонено перебувати на території шкіл. За цим мають спостерігати відповідальні особи, які є в кожному закладі освіти. Також у наших школах вже скрізь є "тривожні кнопки". А з 1 вересня по всій Черкащині планується проект "Шкільний офіцер поліції".
Правоохоронці, які почнуть чергувати у школах отримуватимуть додатково зарплату. Водночас проект буде можливим лише за умови, що громада погодиться оплачувати роботу офіцера поліції.
Після експерименту журналістів "Шполяночки" стало відомо, що із керівництвом ліцеїв була проведена інформаційна робота, тому до цих закладів чужинець вже не зможе пробратися.