Уряд визначив порядок набуття статусу учасника бойових дiй у зонi АТО Це питання неабияк хвилювало тих, хто пізнав жахіття невизнаної вiйни, чи й досi перебуває у гарячих точках на сходi країни.
Особливо - добровольцiв, чимало з яких, навiть попри важкi поранення, iще мали довести, що були учасниками АТО. Адже такий статус гарантує неабиякі соцiальні пільги та виплати, як-от безоплатне лiкування та санаторне оздоровлення, пiльги при сплатi комунальних послуг, безплатний проїзд, право на позаконкурсний вступ до вишiв і т. д. (Перелік усіх пільг для учасників бойових дій передбачено у статті 12 Закону "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". -- Ред.).
Нарешті Кабiнет Мiнiстрiв затвердив процедуру надання статусу учасника бойових дiй у зонi АТО. Деталі "Експресу" розповів Віталій Юрчук, військовий експерт Центру дослідження проблем регіонального і міжнародного співробітництва.
-- Хто може претендувати на статус учасника бойових дiй у зонi АТО?
-- Це чітко передбачено постановою N 413 від 20 серпня цього року. Відповідно до неї, статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам, які брали безпосередню участь в АТО. Йдеться про представників Збройних сил, Національної гвардії, Держприкордонслужби та МВС, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Управління державної охорони, Державної пенітенціарної служби та Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Держспецтрансслужби, Держспецзв'язку, інших військових формувань. Крім того, статус учасника бойових у зоні АТО надається працівникам підприємств, установ та організацій, які були залучені та брали безпосередню участь в АТО у районах її проведення.
-- Яка процедура набуття статусу учасника бойових дій? Як нашим бійцям підтвердити, що вони справді воювали?
-- Пiдставою для надання статусу є документи, якi пiдтверджують, що боєць виконував завдання у зонi АТО. Цi документи (бойовi книги, накази тощо) повинен подавати командир пiдроздiлу упродовж мiсяця відтоді, як боєць закінчив виконувати завдання в районi АТО. Надати їх у комісію, утворену в міністерствах чи інших центральних органах виконавчої влади, у підпорядкуванні яких перебували військові частини, установи та заклади, у складі яких проходили службу чи працювали ці люди. А вже спецiальна мiжвiдомча комiсiя, утворена Державною службою у справах ветеранiв вiйни та учасниками антитерористичної операцiї, розглядатиме та вивчатиме всі матеріали справ. У разі потреби заслуховують пояснення осіб, стосовно яких їх подано, свідків, тощо. І в місячний термін від дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. У разі відмови в наданні статусу це питання можна повторно подавати на розгляд міжвідомчої комісії рішенням міністра соціальної політики. Рішення комісії може бути оскаржене в судовому порядку. Якщо з певних причин командир не подав документи на бійця, учасник бойових дiй може звернутися до міжвідомчої комiсiї самостiйно. Вiн має документально засвiдчити своє перебування у зонi неоголошеної вiйни.
-- Тобто тим учасникам бойових дій, які вже повернулися з АТО, можна звертатися за підтвердженням статусу?
-- Ні. Наразі оформлення статусу учасника бойових дій тим, хто повернувся з АТО, неможливе. Набуття статусу учасника бойових дій буде можливим лише після визначення районів АТО та термінів її проведення. Цю функцію покладено на Антитерористичний центр при СБУ. Поки що райони АТО не визначено, як і терміни її проведення. Це пов'язано з тим, що операція не закінчена і ніхто не знає, які райони вона охопить завтра.
-- Чи може хтось на підставі цього Порядку здобути статус незаслужено?
-- Ви маєте на увазі, що якийсь генерал чи депутат приїхав у зону бойових дій на дві години, привітав військовослужбовців зі святом, а повернувся звідти вже учасником бойових дій? Якби нині кожна людина констатувала таким чином свою участь в АТО, то, напевно, півкраїни мало б цей статус. Тому, власне, й була створена ця міжвідомча комісія, яка, сподіваюся, ретельно ставитиметься до аналізу всіх документів.
-- Для учасників АТО буде створено спеціальний єдиний реєстр. Навіщо?
-- Найперше, щоб оцінити навантаження на бюджет, розрахувати, скільки держава повинна витратити на пільги учасникам АТО. Вочевидь, цей реєстр буде закритим. Бо вже є випадки, коли на адресу родичів жителів Сходу, які беруть участь в АТО, лунають погрози.
Леся ЯСИНЧУК, Олеся КРАСНОВСЬКА, Юлiя СЛАВIНСЬКА, газета "Експрес"
Читайте більше тут: http://expres.ua/main/2014/09/23/114871-vyzhyv-dovedy-voyuvav