“Вода забруднена бактеріями і непридатна для купання”: в якому стані шполянські водойми і чому діє заборона на купання

Почалися спекотні дні і люди масово йдуть відпочивати на водойми, адже що може бути кращим від прохолодної води та засмаги на сонці. І часто заборона на купання нікого не зупиняє. У Шполянській громаді цього року немає водойм, на яких офіційно дозволено відпочинок.

«Шполяночка+» дізнавалася, чому влада забороняє відпочинок на воді та яку небезпеку приховують місцеві водойми.

Через повномасштабне вторгнення у громаді не були обстежені водойми.

– У нашій громаді немає водойм, де офіційно дозволено купатися, - розповідає заступник міського голови Віталій Плетінь. – Вони не пристосовані для цього наразі. Потрібно проводити обстеження дна, біля водойм повинні бути  облаштовані майданчики, присутні медичні працівники. Тобто необхідно, щоб був увесь механізм, який дозволятиме офіційно відкрити місце відпочинку. Щороку ми пишемо таблички, що купатися заборонено, але ж діти все одно з дорослими йдуть і на Васильківський кар’єр, і на Красний ставок. Я розумію, що немає де, але це небезпечно, поки не виконані вимоги до пляжів. Попередні роки були трагічні випадки, коли люди тонули. Щоправда, тоді це було пов’язано зі вживанням алкоголю.

Аби виконати увесь комплекс робіт та відкрити пляжний сезон офіційно, потрібно витратити чималу суму з бюджету. Під час війни це робити недоцільно. Проте вже після Перемоги, кажуть в міській раді, за це питання візьмуться таки.

– Поки не знаємо, як буде в наступному році, – говорить Віталій Володимирович. – Зробити все, як слід, обійдеться в чималу суму. Поки триває війна, ми не можемо цим займатися. Водночас, до вторгнення, ми планували зробити майданчик біля Красного ставка, але все зупинилося. Наразі місця, в яких люди купаються, є несанкціонованими. Зокрема, і там, де купаються діти. За них батьки беруть відповідальність на себе.

Завідувачка Шполянського відділення Звенигородського районного відділу ДУ «Черкаський ОЦКПХ МОЗ» Марія Михайленко пояснює, що у водоймах спеціалісти щороку знаходять небезпечні бактерії.

– Наші водойми небезпечні в плані різноманітних інфекцій, які є у воді, – говорить фахівчиня. – Наприклад, можна заразитися лептоспірозом. Я отримала інформацію від органів влади нашої громади, то в нас немає офіційних місць організованого відпочинку. Але люди все одно будуть йти поплавати, полежати на пляжі. Особисто я рекомендую відпочивати без купання. Та якщо вже не втрималися, то після цього обов’язково треба прийняти душ. Щороку на Красному ставку ми проводимо розвідку на наявність холери та холероподібного вібріону, який у відповідних умовах теж є патогенними. І холероподібний вібріон знаходимо з року в рік. Це говорить про те, що вода забруднена бактеріями і непридатна для купання. Цього року ми також відберемо воду і відправимо на дослідження. Така ситуація і в інших водоймах.

Наковтавшись води, можна підхопити кишкову інфекцію. Часто це стається саме у дітей. Також можна захворіти на лептоспіроз і внаслідок цього померти.

– Коли купаються діти, то буває ковтають воду, – продовжує пані Марія. – Таким чином можна заразитися будь-якою кишковою інфекцією. Також можна підхопити лептоспіроз, який є тяжким захворюванням. Лептоспіри поширюють гризуни. Наприклад, водяний щур. Якщо на тілі людини є подряпини чи інші ушкодження, то можна легко заразитися при контакті з водою. Якщо своєчасно не лікувати, то це може закінчитися навіть смертю. Повторюсь, потрібно покупатися в душі вдома після відпочинку у водоймі, але навіть це не дасть стовідсоткової гарантії від зараження. Якщо у пошкоджену ділянку шкіри вже проникла лептоспіра, її водою вже не змиєш. Часто люди не помічають цієї хвороби спочатку. Помічають, коли шкіра починає жовтіти. Але тоді буває вже занадто пізно, адже вражається печінка і так далі.

Також зараз цвітуть водорості і можна підхопити алергічну реакцію. Не варто забувати й про укуси комарів та кліщів.

Окрім проблем, які можуть завдати присутні у воді інфекції, є ризик серйозно травмуватися, якщо водойма не обстежена водолазами.

– Дуже багато битого скла на дні водойм, – коментує керівник Смілянської пошуково-рятувальної водолазної служби Віктор Терновцев. – Люди викидають пляшки, взимку вони замерзають і лопають. Влітку, під час відпочинку, можна отримати серйозну травму. Проволока трапляється також, залишки рибацьких снастей. Років три тому був серйозний випадок, коли чоловік купався і загнав у ногу й одночасно в руку риболовний гачок. І уявіть, в такій ситуації людина перебуває у воді. Якщо вона погано плаває, то це загибель. Тому, щоб такого не траплялося, робиться обстеження водойм. Самі водолази не травмуються майже ніколи, бо одягають спеціальні рукавиці. Найчастіше зачіплюються за волосінь, яка для відпочивальників також є дуже небезпечною.

Найбільшу небезпеку при купанні несе невміння добре плавати та вживання алкоголю. Фахівець спростовує думку, що люди часто тонуть, «схопивши» судому.

– Часто списують на судоми, коли трапляється надзвичайна ситуація під час купання, – каже Терновцев. – Це казки. 99 відсотків трагедій – людина не вміє плавати і алкоголь. Нещодавно їздили шукати чоловіка, який потонув. Перед цим із товаришами випивали. Пішов поплавати і після цього його ніхто не бачив. Діти поголовно до 12 років не вміють плавати. Якщо ще колись в очі кидалися ті, хто не вміє плавати, то зараз навпаки – вирізняються ті, хто вміє. На жаль, зараз у школах не проводять уроків плавання. Також хочу розвіяти міф, що сторонньому спостерігачеві може бути незрозуміло, що хтось тоне. Все видно і чути, бо людина просто так не здається. І врятувати потопаючого не так просто. Якщо не вмієш сам добре плавати і не знаєш, як правильно витягнути з води, то найімовірніше буде двоє загиблих. Неодноразово за мою практику були такі випадки. Навіть ціла родина колись так потонула. Треба підпливати позаду, щоб не дати себе схопити тому, хто тоне. Бо в такі моменти людина себе не контролює.

Отже, заборона купатися у водоймах це не чиясь примха. Фахівці таким чином хочуть вберегти здоров’я та життя дорослих та дітей. Дослухатися чи ні до цих порад і чи дотримуватися заборон є вибором кожного окремо.