Водонаповнення: причини та шляхи вирішення

Наприкінці травня до Черкаського обласного контактного центру надійшло звернення від депутатів Шполянської міської ради та жителів вулиць Невського, Берегової, Енгельса, що у місті Шпола. Люди скаржаться на дії орендаря в особі ТОВ «Маяк-Агро», який утримує два ставки — Жданівський і Перерваний та прилеглих до них земельних ділянок. Як стверджують заявники, на цих ставках розміщені бурові свердловини для забору води. Ними другий рік поспіль викачують воду із водоймищ на полив для вирощування насінневої кукурудзи. Ці дві водойми опинились під загрозою знищення, а річка Шполка, яка текла від Жданівського ставка до Червоного, засохла, щойно почали відкачувати воду. Мало того, у криницях людей на два метри впав рівень води.
Про таку ситуацію повідомляє офіційна веб-сторінка Шполянської райдержадміністрації, а також інформація про звернення розпов-сюджена у соцмережах та обласних інформаційних Інтернет-виданнях.

Ситуацію коментує голова Шполянської райдержадміністрації Володимир ПОТАПЕНКО:
— Так, до райдержадміністрації надходило таке звернення. Цю інформацію було розглянуто та взято до уваги. Як зазначає директор ТОВ «Маяк-Агро» Михайло Богач, відповідно до договору, укладеного зі Шполянською райдержадміністрацією, ТОВ «Маяк-Агро» передано в оренду на термін 10 років земельні ділянки загальною площею 38 га, у тому числі й під ставками і прибережними захисними смугами. Цей договір було зареєстровано за відповідним номером згідно з вимогами Земельного кодексу України. Що стосується викачування води для поливу, то все відбувається в межах закону. Водним кодексом України передбачено спеціальне водокористування, що регламентовано в статті 65. Також зрошення сільськогосподарських угідь здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування, який видається власнику. Такий дозвіл був наданий ТОВ «Маяк-Агро» Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області в грудні 2012 року і діятиме до грудня 2016 року. Тож встановлені ліміти забору води суворо дотримуються господарством.

— Про зменшення об‘єму води в криницях місцевих жителів нам не відомо, далі говорить Володимир Потапенко. — Тому управлінням агропромислового розвитку райдержадміністрації було підготовлено та направлено лист начальнику Державної екологічної інспекції в Черкаській області щодо проведення перевірки падіння рівня води в криницях жителів вулиць Невського, Берегової, Енгельса, що у місті Шпола.

Активістам іскренського «Джерела» потрібно отримати дозвіл на виготовлення технічної документації
Як повідомляє офіційна веб-сторінка Шполянської райдержадміністрації, нещодавно на телеканал «Україна» надійшло звернення від громадської організації риболовів-любителів «Джерело» села Іскрене Шполянського району. У зверненні йдеться про те, що 2013 року рішенням Іскренської сільської ради було надано дозвіл на утворення громадської організації риболовів-любителів та передано на збереження, відновлення, примноження рибних запасів водоймище, яке знаходиться в межах населеного пункту (в центрі села Іскрене). Проте у березні 2014 року Черкаський господарський суд визнав рішення Іскренської сільської ради про надання дозволу на утворення громадської організації незаконним і виніс постанову: дозвіл на господарювання повинна надавати райдержадміністрація. Але Іскренська сільська рада в свою чергу надала дозвіл на виготовлення технічної документації на ставок (всупереч тому, що така документація вже виготовлена і наявна в громадської організації «Джерело») підприємцю з Черкас. Громада села ніколи не погодиться на те, щоб у селі господарювали чужі люди, і відстоюватиме своє законне право.

З цього приводу до Шполянської райдержадміністрації днями завітали працівники телеканалів «Україна» та «Рось», щоб отримати коментар від керівництва району і з’ясувати обставини ситуації, центром якої стало водоймище села Іскрене.

— Влада району завжди перебуває на боці селян і зацікавлена в тому, щоб ставком користувалась сільська громада, — зазначає голова Шполянської районної державної радміністрації Володимир Потапенко. — Але це повинно відбуватись в рамках закону. Громадську організацію риболовів-любителів «Джерело» ухвалою та постановою суду ніхто не ліквідовував, а також ніхто не забороняв її діяльність. Черкаський окружний адміністративний суд виніс постанову про скасування рішення Іскренської сільської ради, яка передала в користування ставок громадській організації, хоча на це, як встановив суд, не мала законного права. Тому ми порекомендували організації «Джерело» оформити документи згідно з чинним законодавством. Тобто, відповідно до Земельного кодексу України (ст. 122), орендодавцями водних об’єктів, що надаються у користування на умовах оренди в межах населених пунктів, є сільські, селищні та міські ради. Користування ставком на умовах оренди надається за наявності паспорта водного об’єкта. Щоб виготовити необхідну документацію, потрібно звернутись із заявою до Черкаської обласної державної адміністрації. Районне керівництво зацікавлене передати для оренди вказаний водний об’єкт, оскільки це додаткове джерело наповнення місцевого бюджету. А кошти на розвиток соціально-гуманітарної сфери населеного пункту зараз вкрай необхідні.

Наталія ДАВИДЕНКО.