У Шполянській міській громаді дошкільнятам та всім учням закладів освіти за кошти місцевого бюджету закуплять подарунки. На пакунки з цукерками депутати виділили 603 тис. грн. Попри заклики до економії бюджетних видатків, Шполянська міська рада вирішила не відмовлятися від традиційних подарункових наборів із солодощами дітям до Дня Святого Миколая, українського свята, що відзначають 6 грудня.
Рішення влади обурило місцеву активістку, волонтерку з багаторічним стажем Лілію Усик. Вона написала публічний допис у соцмережах і закликала владу скасувати тендер на закупівлю подарунків дітям, а бюджетні кошти спрямовувати на ЗСУ. Пані Лілія заручилась підтримкою 40 жителів громади, а також подала електронне звернення до Шполянської міської ради через офіційний сайт громади.
Про те, що це рішення виважене і не спонтанне розповіла журналістам "Шполяночки" заступниця міського голови Шполянської громади Ірина Каландирець.
За її словами, подарунки до Дня Святого Миколая діткам громади у закладах освіти вручають не вперше, це традиція, і на пакунки із солодощами щороку закладають кошти при плануванні місцевого бюджету.
Крім того, рішення депутатів підкріпили опитуванням, яке попередньо провів відділ освіти міської ради у школах і садочках.
" У нашій громаді наразі 20 шкіл і 4 садочки, розповідає Ірина Іванівна, — опитали всіх директорів освітніх закладів. Вони передали думки класних керівників, батьків і дітей. Переважна більшість вважає, що раз на рік діти повинні відчути святковий настрій і отримати солодкий подарунок до різдвяних свят. Також, врахували фінансові можливості батьків, виявилось, що не всі можуть здати кошти на пакунки, багато сімей у скрутних життєвих обставинах".
Ірина Каландирець розповіла, що протягом певного часу цікавились думкою самих військових і ветеранів. Їхню точку зору врахували пріоритетною у прийнятті рішення. Захисники вважають, що цукерки до Дня Святого Миколая - це невід’ємний символ різдвяних свят і громада має подбати про дітей, адже вони чекають на подарунок. Обумовили, що воїни тримають фронт, аби дітям було краще.
Крім того, врахували думку психологів, які зазачають, що організація свят є одним з елементів програми підтримки ментального здоров'я дітей в Україні під час війни.
Заступниця міського голови Ірина Каландирець розповіла про кошти, які громада спрямовує на оборону країни, підтримку сімей захисників, внутрішньо перемішених осіб, інших громад, які постраждали від масованих атак ворога.
"У бюджеті громади на 2024 рік згідно з статтею пріоритетних видатків на оборону та видатків воєнного часу, за рахунок власних коштів для ЗСУ, ТрО та інших сил безпеки і оборони (ДСНС, поліція) заплановано 7,7 млн. грн, — зазначає Ірина Іванівна, — з початку року із них освоєно —2,3 млн. грн".
За словами заступниці інші 5 млн. грн спрямують на придбання військового обладнання (прибори, РЕБи, прилади нічного бачення, мавіки тощо). Зараз тривають тендерні закупівлі, а обладнання потім передадуть військовим частинам за запитами захисників.
Також у бюджеті заплановані видатки у сумі 20,4 мл. грн за місцевою Програмою підтримки військовослужбовців та членів їхніх сімей. Ірина Каландирець зазначила, що на початок листопада використали 14,1 млн. грн — це виплати одноразових матеріальних допомог воїнам АТО/ООС, учасникам бойових дій, одноразова допомога вдовам або рідним у разі загибелі захисника, на лікування та реабілітацію поранених, підтримку мобілізованих або військових, які підписали контракт на службу у лавах ЗСУ, а також — виплати на житлово-комунальні потреби.
Окремо у бюджеті заплановані видатки у сумі 4,1 млн. грн, а саме: субвенції іншим бюджетам громад, які постраждали внаслідок воєнної агресії. На сьогодні використали 3,1 млн. грн, з них — 700 тис. грн спрямували до бюджету Смілянської громади на відновлення житла людям, потерпілим від ракетної атаки. 1,4 млн. грн субвенції виділили на облаштування і капітальний ремонт реабілітаційного центру у Звенигородській лікарні, до речі, з поміж інших громад —Шполянська виділила найбільшу суму, а також 1 млн. грн виділили обласному бюджету для Збройних сил України.
Крім того, у бюджеті закладені кошти на підтримку ВПО, які постраждали внаслідок збройної агресії росії — 2,1 млн. грн., наразі освоєно 1,1 млн. грн.
Допомагають армії й працівники апарату міської ради та виконавчого комітету, які щомісячно перераховують одноденні заробітки. На початок листопада із зарплат акумульовано 1 млн. 177 тис. грн. на обороноздатність країни. До волонтерських фондів з цієї суми наразі спрямували 760 тис. грн.
Якщо підрахувати, із місцевого бюджету щороку орієнтовно йде, крім непередбачуваних витрат, понад 35 млн. грн на підтримку армії, родин військових і постраждалих від війни внутрішньо переміщених осіб.
На подарунки із слодощами діткам громади із місцевого бюджету виділи 603 тис. грн — це очікувана вартість на закупівлю цукерок, яка оголошена на Prozorro market. Якщо будуть дешевші пропозиції по тендеру, міська рада обов'язково скористається. Наразі завершується процес закупівлі, можливо протягом тижня буде підписаний договір закупівлі пакунків дітям.