ЯК БОРОТИСЯ З ГОРОДНІМ ПОРТУЛАКОМ

Цей бур’ян зустрічається практично на кожному городі. Доводиться докладати чимало зусиль, щоб позбутися цього непрошеного гостя. Ця рослина дуже живуча, добре пристосовується і здатна пустити коріння навіть після прополки. Щоб почати боротьбу з набридливим бур’яном або попередити його появу, варто запастися терпінням, адже це є нелегка справа. Насіння портулаку дозріває двічі-тричі за сезон і щоразу його близько 40 тисяч. Не складно здогадатися, що в ґрунті їх накопичується дуже велика кількість. А проростати вони починають при температурі від 25°С після поливу або дощу.

Механічна боротьба
Багато городників, самі того не підозрюючи, сприяють вегетативному розмноженню портулаку. Якщо ви механічно вирішили знищити рослину, виривати його потрібно тільки з коренем, бо з прикореневої нирки почнуть утворюватися нові пагони. Важливо постійно прополювати грядки і не дати бур'яну зацвісти. Пам'ятайте, що на кожному суцвітті знаходиться величезна кількість насіння і вони зберігають свою схожість до тридцяти років.
Нехитрий варіант, як позбутися портулаку городнього, полягає в глибокому перекопуванні. Насіння може зійти тільки з поверхні ґрунту або глибини 1,5 см. Після ретельної прополки ділянку перекопують і ґрунт культивують. Якщо насіння знаходяться на великій глибині, вони не мають достатньо сил для проростання навіть за сприятливих умов. Саме тому слід кожну весну і осінь гарненько перекопувати ділянку.
Знищення бур’яну за допомогою грибків
«Природний» спосіб боротьби заснований на мульчуванні ґрунту. Потрібно засипати ділянку шаром в 3—4 см мульчі. Це може бути солома, сіно або інший органічний матеріал. Як тільки умови будуть досить сприятливими, спори шкідливих грибків почнуть підніматися наверх. Мульча їх призупинить і вони будуть впливати на бур'ян, що дасть можливість відмовитися від хімічних препаратів.
Як позбутися від портулаку за допомогою хімічних препаратів?
Якщо ви не змогли усунути бур'ян портулак природним способом, доведеться вдатися до продукції хімічної промисловості. Сьогодні все більше власників ділянок намагаються уникати використання хімікатів, але часом це — єдиний спосіб боротьби. Після збору врожаю всі бур'яни слід дуже ретельно прополоти і повністю видалити з ділянки. Навіть листочки не повинні залишатися.

Потім ділянку обробляють гербіцидами. Зібрані бур'яни також складають на купу і кроплять препаратами «Торнадо» чи «Напалм». Такий метод боротьби з портулаком найбільш радикальний і надійний. Можна застосувати препарати з діючими речовинами: ізопропіламінна сіль гліфосату («Ураган Форте», «Раундап», «Чистопол»), клопіралід («Лонтрел Гранд»), іоксиніл («Тотріл»), тріасульфурон («Лінтур»).
Але очевидним недоліком є подальший екологічний стан землі. До того ж, слід пам’ятати, що портулак стійкий до гербіцидів, котрі застосовуються в період вегетації культур, більш ефективне застосування препаратів — в допосівний період, які дозволені для роздрібного продажу населенню, а саме: д.р.оксифлуфорфен («Гоал»), металохлор («Дуал Голд»), метрибузин («Містраль»).
Сидеративний спосіб боротьби
Площі на присадибних ділянках, що звільняються від ранніх овочевих культур (часник, цибуля, рання картопля, рання капуста, огірки) доцільно засівати хрестоцвітними культурами, а саме гірчиця, редька, ріпак. Ці культури покращують фітосанітарний стан, структуру ґрунту і пригнічують проростання бур’янів, зокрема, портулаку городнього.
Агроволокно — це вихід
Можна ще застосовувати чорне агроволокно, яке пропускає у землю вологу і не допускає сонячне проміння до бур’яну. Тоді він не розвивається, а вам не потрібно сапати. Але цей варіант є доволі затратним, адже коштує агроволокно в магазинах близько 8 грн. за 1 м2. Тож визначайтесь, який варіант для вас є найприйнятнішим.

Підготував
Юрій ГЛАДЕНКО
(з використанням джерел:yak-vsi.com; shpola.gov.ua)