Як правильно збирати  насіння квітів

В осінні дні можна зібрати насіння багатьох однолітніх квіткових рослин.

Насінники розкладають тонким шаром у ящики або коробки. Щоб потім не заплутатися, кожний ящик постачають етикеткою із вказівкою культури, сорту й року збору насіння. Сушать його у теплому сухому приміщенні при температурі 20-30°С (але не більше 35°С). При пізньому зборі насінники доведеться дозарювати при температурі 20-25°С протягом 1—1,5 місяці. У цьому випадку корисно зрізати або висмикувати із ґрунту цілком всю рослину, тоді в недоспіле насіння ще якийсь час будуть надходити живильні речовини.

Час від часу насінну купу перемішують і стежать, щоб не з'явилася цвіль, особливо якщо матеріал був зібраний вологим. Ящики з бобами, стручочками й коробочками, які можуть розтріскуватися, розкидаючи насіння (віола, бальзамін, запашний горошок, ешольція), потрібно накрити легкою тканиною або папером.

Коли насіння остаточно висохне, настав час його очищати. На руки надягають щільні рукавички, оскільки насінники й саме насіння бувають колючими і можуть сильно поранити руки. При обмолоті часом пил стоїть стовпом і в повітрі витають дрібні ворсинки (від айстр, геліхризумів, волошок), тому, вибравши теплий погожий день, краще вийти надвір. Але й при цьому не завадить респіратор або марлева пов'язка.

Щоб обмолотити й відокремити насіння від рослинних залишків, землі та іншого сміття, сухі кошики й колосся просто розтирають між долонями, а зі стручків або коробочок насіння вилущують. Можна зсипати насінники в щільні полотняні мішки і добре пом'яти, постукати по них ціпком. У деяких культур, наприклад, ротиків або мезимбріантемума, насінні коробочки дуже міцні. Їх доводиться роздавлювати гирькою, пляшкою або іншим невеликим, але важким предметом.

З іншими культурами набагато складніше: для їхнього очищення вам знадобляться сита, тарілка й аркуш паперу. Сит потрібно декілька, з комірками різних розмірів (наприклад, сито для борошна і друшляк з невеликими отворами). Тарілку краще взяти неглибоку з бортиком (наприклад, алюмінієву чашку від старих ваг), папір — досить щільний і злегка шорсткуватий. Велике і найдрібніше сміття зазвичай відокремлюють за допомогою сит. Потім легке сміття "відбивають" на тарілці: насипають на неї трохи насіння і, тримаючи її двома руками за ближній до себе край, злегка струшують, різко піднімаючи далекий. При цьому купа починає розходитися на фракції: насіння і важке сміття скачуються вниз, а пил, легке сміття, незріле та порожнє насіння піднімаються нагору по тарілці. Їх струшують рукою, шматочком тканини або хутра. Кругле насіння можна очистити на щільному папері або картоні, насипаючи його невеликими порціями на похилий аркуш і злегка постукуючи по ньому пальцем. Насіння швидко скачується у розташовану внизу коробку, а сміття залишається на аркуші.

Досить велике і важке насіння, якщо його, звичайно, багато, можна відокремити старим селянським способом. У вітряну погоду розстеляють надворі великий шматок тканини або брезенту і потихеньку сиплють на неї з висоти 1 — 1,5 м обмолочену насінну купу. Вітер буде відносити лушпайку убік, а зріле насіння впаде на тканину.

Є культури, наприклад, незабудка, насіння яких ніяк не очистиш від пилу й землі. Їх можна промити у воді, як крупу, а потім розкласти тонким шаром на папері й висушити. Після очищення насіння зсипають у паперові пакети (поліетиленові й банки з герметичними кришками не годяться). Не полінуйтеся написати, яка це культура, сорт і рік збору. Температура зберігання великої ролі не грає. І останнє. Свіжозібране й висушене насіння деяких літників впадає у період глибокого фізіологічного спокою, і якщо його посіяти відразу, воно не проросте. Мова йде про красолю, вербену і деякі інші. Тому, зібравши й очистивши насіння, не поспішайте перевіряти його схожість, відкладіть цю роботу до перших весняних днів. Насіння більшості квіткових культур не втрачає схожості 2-3 роки. Однак немає правил без виключень: не більше року зберігається насіння кохії та бегонії. На другий рік сильно падає схожість в однолітньої айстри.