Як спрацювала виконавча влада нинішнього року

ІЗ ЗАСІДАННЯ ГРОМАДСЬКОЇ РАДИ

На минулому тижні новий склад Громадської ради при Шполянській райдержадміністрації, сформований на термін 2016—2018 рр., розпочав свою роботу.

Питання, винесені на розгляд засідання, стосувалися підсумків фінансово-господарського року бюджетних установ району та стану надання всебічної підтримки демобілізованим воїнам АТО, у тому числі — реалізації їх права на отримання земельних ділянок.

Головою ГР на попередньому засіданні обрано голову Народної ради Шполянського району Ігоря Зачепу, його заступником — представника профспілки працівників культури району Дмитра Вовка. Посада ж секретаря залишається вакантною, оскільки усі запропоновані кандидатури відмовилися від цієї пропозиції.

Представники галузей освіти, охорони здоров’я та культури доповіли членам ради про результати діяльності відповідних установ у поточному році.

ПРО ПОМИЛКИ В БУДІВНИЦТВІ
ОЧИСНИХ СПОРУД ТА НЕДОЛІКИ
ТЕНДЕРНОЇ СИСТЕМИ

Серед озвучених цифр і реалізованих справ привернуло увагу питання будівництва очисних споруд у Шполянській центральній районній лікарні, яке здійснюється за рахунок обласного бюджету — вже освоєно 1 млн. 700 тис. грн. Замовником будівництва є управління капітального будівництва Черкаської обласної державної адміністрації. На жаль, поки що про введення об’єкту в експлуатацію не йдеться, адже обласною комісією, яка нещодавно приїздила до Шполи, виявлено ряд значних недоліків, зокрема, неправильно проведену ізоляцію. Складено відповідний дефективний акт і направлено до УКБ.

Тож усі стоки й нечистоти продовжують від часу розладу старої системи очистки розходитися донизу берегами, забруднюючи жилу місцевість Шполи. Такі огріхи, напевно, мають призвести до кримінальної відповідальності тих, хто освоював бюджетні кошти. Але чому керівництво райдержадміністрації не було зацікавлене у проведенні належного технічного нагляду під час робіт на об’єкті? Таке питання не було поставлене громадськими активістами.

Не вдалося освоїти кошти із районного бюджету і на придбання колоноскопа — сучасного діагностичного та високоінформативного апарату, що дозволяє проводити діагностику захворювань шлунково-кишкового тракту на ранніх стадіях розвитку. За словами головного лікаря Шполянської центральної районної лікарні Василя Уманця, це пов’язано із труднощами в процесі тендеру, у який втручатися ані адміністрація лікарні, ані райдержадміністрація не можуть.

Під час обговорення проблем у галузі охорони здоров’я член ради Олександр Присяжненко наголосив на необхідності посилення контролю за недопущенням хабарництва серед лікарів, а Василь Фуркало відмітив високий рівень матеріально-технічного забезпечення та сприятливих умов для перебування на стаціонарі у Шполянській центральній районній лі-карні, що виразно виокремлює цей заклад навіть серед аналогічних закладів столиці. Але про те, що лікарня конче потребує молодих освічених кадрів, на раді не йшлося.

ОСВІТЯНИ ЗАЖИВУТЬ КРАЩЕ
Районній галузі освіти наступний рік обіцяє багато приємних змін. Орієнтовний районний кошторис-2017, який надійшов днями до фінансового управління Шполянської райдержадміністрації, суттєво збільшує освітню субвенцію — із 58,5 до 69 млн. грн.

Тож не виключено, що це позитивно відобразиться на зарплатні вчителя, повернеться 20-відсоткова надбавка за престижність праці та одноразова  допомога на оздоровлення, як було у 2005—2010 роках. Голова ради профспілок Олег Тішков зазначив, що питання оплати праці вчителям у нашому районі є доволі гострим, адже ледве натягуються нині виплати за поточний рік, а на фоні інших районів показник середнього розміру вчительської зарплатні відрізняється не з кращого боку.

Головний бухгалтер відділу освіти, у справах сім’ї, молоді і спорту Шполянської райдержадміністрації Ольга Микишевська доповіла, зокрема, про головні бюджетні витрати на галузь у 2016 року. Основний акцент ставився на енергозберігаючих технологіях: заміні вікон (на суму близько 1 млн. 400 тис. грн.), котлів (9 шт.), дверей у школах. Із міською та сільськими радами налагоджено ефективний діалог щодо виділення коштів на харчування учнів 1—4 класів та відшкодування проїзду вчителів.

КОЛИ «КОСМОСУ»
ДАДУТЬ ЗЕМЛЮ?
У сфері культури теж збільшується державна субвенція на наступний рік з 6 до 9 млн. грн., — про це повідомив начальник відділу культури та туризму райдержадміністрації Анатолій Лозовий.

Він зазначив, що серед планів на наступний рік — провести ремонт приміщення Шполянської школи мистецтв, придбати музичні інструменти цього навчального закладу та Сигнаївської музичної школи. Обговорювали окремо питання функціонування районного будинку культури і торгівлю в його приміщенні. За словами пана Лозового, зароблені кошти від оренди площ в РБК використовуються для ремонтних робіт, і по їх завершенні торгівля припиниться. Заступник голови ГР Дмитро Вовк озвучив власну думку, що, як можливий варіант, цей заклад буде передано під центр дитячої творчості, а всі культурні заходи проводитимуться у кіноконцертному залі «Космос».

До речі, кошти з державного бюджету не змогли освоїти і на цей об’єкт, де планується добудувати приміщення для повноцінного функціонування закладу культури.

Допущена помилка у проектній документації стала причиною повернення назад у держбюджет 1 млн. 400 тис. грн. До того ж не проведено процедуру виділення земельної ділянки. Ще одне недопрацювання райдержадміністрації взято до відома.

Також член ради Олексій Пірогов звернув увагу на необхідність підвищення престижу районної премії ім. Олекси Влизька в галузі літератури та запропонував передбачити кошти в районному бюджеті на оголошення в ЗМІ обласного та всеукраїнського рівня, зокрема, в газетах «Літературна Україна», «Слово Просвіти» тощо.

ЗАХИСТ ІНТЕРЕСІВ ВОЇНІВ АТО: КУДИ ЗВЕРТАТИСЯ?
Не менш важливим питанням порядку денного став розгляд пропозицій із налагодження ефективного механізму надання всебічної підтримки демобілізованим бійцям АТО, яких нині налічується на Шполянщині 290 осіб. Найбільш гострою проблемою постає отримання земельних ділянок, що передбачає українське законодавство. Процес оформлення землі і справді доволі складний і затяжний. І багато учасників АТО досі не можуть використати своє законне право. Із 290 осіб отримали землю 76, інші чекають на виготовлення документації, а є й такі, що зовсім не зверталися з цього приводу.

Де ж локалізується основна робота по взаємодії з учасниками бойових дій та родинами загиблих? Як з’ясовується, у кожній структурі потроху. Зібрати інформацію про те, скільки воїнів АТО звернулися за отриманням земельної ділянки, скільки не зверталися і скільки вже її отримали, дещо складно, оскільки не існує «єдиного вікна» для звернень, надання допомоги учасникам АТО і ведення відповідного обліку.

Саме про це і йшлося на засіданні ГР: як налагодити систему, яка б працювала на інтереси наших захисників. Нині є декілька структур, куди учасник бойових дій може звертатися по ту чи іншу допомогу: до фахівця центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Аліни Яценко, посаду якого введено місяць тому; до міського центру безоплатної первинної правової допомоги та з питань координації волонтерського руху на території міста Шпола, який очолює Сергій Кепша; до райвійськкомату; до районної спілки учасників бойових дій у зоні АТО.

З питань отримання земельної ділянки багато воїнів АТО потребують юридично-соціального супроводу, адже процес доволі виснажливий. Тому дехто з них махнув рукою, не маючи бажання відстоювати свої права і концентрувати свої сили і час. Але чи не справа кожного, кого захистили бійці від окупації і не допустили війну на нашу територію, зробити все для того, аби вони відчули, що потрібні суспільству, що воно дбає про них і цінує їхній подвиг?

Перед тим, як звернутися до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, що в м. Черкаси, з клопотанням стосовно надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, із зазначенням орієнтовної площі, цільового призначення, місця розташування земельної ділянки, із пакетом необхідних документів — потрібно спочатку звернутися до міської чи сільської ради за погодженням, а якщо земля знаходиться в оренді (а вона майже вся орендується), то потрібно йти до орендаря і домовлятися з ним про виділення земельної ділянки. На цьому етапі багато хлопців опускають руки, якщо зустрічаються із нерозумінням і небажанням йти назустріч.

Районний військовий комісар Олександр Тіхонов у цьому випадку радить тримати міцний зв'язок із спілкою АТО, яка часто мобілізує зусилля для відстоювання інтересів своїх побратимів. Як важливу перевагу він відзначає те, що в Шполянському районі діє одна організація поряд з тим, що в інших районах їх зареєстровано 5—7.

Голова спілки, ветеран АТО Віктор Савчук нині приділяє багато часу і власних ресурсів для повноцінного здійснення статутної діяльності спілки, небайдужий до найменшої проблеми, з якими звертаються до нього учасники бойових дій. Віктор Васильович, який теж входить до складу ГР, зазначив на засіданні, що земельні питання, попри всю складність, теж вдається позитивно вирішувати.

Багато учасників бойових дій, зокрема, отримали земельні ділянки з числа орендованих земель ТОВ «Маяк-Агро», директор якого Михайло Богач виявляє велике бажання допомагати захисникам і сприяє швидкому вирішенню всіх їхніх проблем. Позитивно розглядаються заяви воїнів АТО в СТОВ «Шпола-Агро-Індустрі» і «Лан», СПОП «Відродження».

Враховуючи актуальність і значущість громадської діяльності на захист інтересів учасників АТО, Олексій Пірогов вніс пропозицію передбачити у районному бюджеті-2017 фінансування статутної діяльності районної спілки учасників АТО, що забезпечується нині лише для однієї з громадських організацій — районної ради ветеранів війни і праці. Свою думку на це висловить бюджетна комісія районної ради у разі, якщо буде дійсно подана така ініціатива.

Ще однією ініціативою ГР стало відзначення в районі 23—24 грудня річниці з дня народження громадсько-політичного діяча України, політв’язня і борця за волю України, одного з фундаторів української незалежності В’ячеслава Чорновола. Одним із пунктів заходів стане поїздка членів ГР на екскурсію до музею у селі Вільхівець, де зростав великий державник.

Наталія СТОРЧАК.